Jednoduché spôsoby zlepšenia metabolizmu

Metabolizmus závisí od genetiky, pohlavia a veku - niekto si môže dopriať múku a sladkú bez poškodenia pasu, niekto menej šťastný. Mimochodom, môžete urýchliť metabolizmus pomocou niekoľkých veľmi jednoduchých a príjemných spôsobov. A bez poškodenia zdravia.

Požiadavka "ako urýchliť metabolizmus" v internetových vyhľadávačoch je priložená k požiadavke "ako urýchliť prácu počítača". No, naše telo je jemný biologický systém, ktorý pravidelne nemusí byť oveľa dôkladnejším ladením ako elektronický.

Pestovanie má svoje vlastné výhody - skúsenosti a múdrosť sa v priebehu rokov množia, uvedomujúc si hodnotu zdravia, životné priority sú reálnejšie, ľudia prestávajú tlačiť do stresu nad drobnostiami. A všetko by bolo v poriadku, keby to nebola len jedna vec - tesne pred tridsiatym výročím začne telo odpočítavať čas. Jedným z prejavov biologického starnutia je "lenivý" metabolizmus, ktorý je sprevádzaný postupným zničením svalovo-kostrových štruktúr, "kĺzavým" spaľovaním tukov. Podľa odborníkov metabolizmus v tele dospelého človeka na každých 10 rokov života spomaľuje o 7-10%. To je čiastočne spôsobené znížením aktivity a znížením svalovej hmoty. S vekom, pri nedostatočnej fyzickej námahe, sa svaly nahradia tukovým tkanivom - metabolizmus v ňom prebieha 3 krát pomalšie. Bohužiaľ, čím menej svalov, tým viac tuku.

Nechceš starnúť? Urýchlite metabolizmus! Je nemožné odolávať génom, typu tela a veku, ale môžete rozptýliť metabolizmus, ktorý sa "znudí" počas zimy veľmi príjemným a jednoduchým spôsobom.

Trénujte svoje svaly

Nič nespôsobuje metabolizmus, rovnako ako "budovanie" svalov, hovoria americkí vedci, ktorí publikovali štúdiu v časopise Advances in Preventive Medicine. Uskutočnili experiment, ktorý dokázal, že silový tréning je účinný spôsob, ako odolať strate svalov súvisiacim s vekom. Skupina netrénovaných ľudí vo veku 60-75 rokov zdvihla každodenné elektrické záťaže s voľnými závažiami. Starší "športovci neochotne" počas experimentu sa zbavili tukových usadenín, získali svaly, posilnili kardiovaskulárny systém a výrazne urýchlili svoj metabolizmus.

"Je dôležité, aby sa výcvik na váhe stal zvykom," pripomína skúsenosti kolegov. Lawrence Cheskin, MD, gastroenterológ, riaditeľ Centra pre správu hmotnosti John Hopkins. - Nemusíte byť Arnold Schwarzenegger, aby ste získali bonusy z rozvinutých svalov. Stačí len niekoľkokrát denne, aby ste svaly potlačili a zdvihli niečo závažné. "

Dôležitým bodom, na ktorý odborníci venujú pozornosť, je, že ak sa snažíte získať svalovú hmotu a urýchliť metabolizmus, záťaž sa musí meniť tak, aby sa telo na ne zvyklo. V ideálnom prípade kombinujte sily a kardio.

"Najlepší spôsob, ako urýchliť metabolizmus prostredníctvom cvičenia, je samozrejme kombinácia interného a silového tréningu," hovorí Alexander Žukov, riaditeľ "Gym" smeru siete fitness klubov svetovej triedy. - Hlavným pravidlom je pravidelnosť nákladov. Je zbytočné trénovať raz týždenne, aspoň 3-4 hodiny týždenne sú potrebné, až potom výsledok bude viditeľný. "

Nesedzte

S cieľom urýchliť metabolizmus je vhodná akákoľvek aktivita - či už je to fitness, prechádzka na čerstvom vzduchu alebo priemyselná gymnastika.

Rýchlosť metabolizmu sa urýchľuje, keď hladina v krvi prudko stúpa, a potom klesá hladina stresových hormónov, ako je adrenalín a kortizol. To je dôvod, prečo sú odborníci veľmi nadšení z intervalu a cross-fit. Ak váš zaneprázdnený rozvrh nie je 15-20 minút pre funkčné cvičenia ako push-up a squat, vždy si môžete nájsť čas na základný tréning. "Jednoduchá herná aktivita počas dňa je príjemným a efektívnym spôsobom, ako spôsobiť, že vaše gény spália tuk, nehromadí sa," hovorí profesor Charles Platkin, odborník na výživu a telesnú aktivitu Hunter College. Napríklad, odporúča chodiť s 30-sekundovým zrýchlením, používať schody a eskalátor ako simulátor a, využívajúc výťah, stoja v ňom striedavo na jednej alebo druhej nohe.

Vedci a inštruktori fitness si vyžadujú viac pohybu, vždy a všade, aby hľadali príležitosť aktívne tráviť čas a neostávať nečinne, hlavne ak vás práca privedie do kancelárie a počítača. Sedavý životný štýl výrazne spomaľuje metabolizmus a nakoniec vedie k atrofii svalov nohy, chrbta a kôry. Podľa austrálskych výskumníkov, ak na konci každej hodiny urobíte symbolické dvojminútové "kruhy cti" v kancelárii, choďte "prášok nosom", ležať za stôl alebo len otáčať na pracovnej stoličke, môžete slušne urýchliť svoj metabolizmus a znížiť hladinu triglycidov v krvi a a riziko aterosklerózy. A nezabudnite na prekvapený pohľad kolegov!

Jedzte bielkovinové jedlá počas dňa.

Najnovšie vydanie časopisu Journal of Nutrition publikovalo štúdiu: ľudia, ktorí jedia celú dávku bielkovín (napríklad jedno vajce a asi 85 gramov mäsa) pri každom jedle vypálili o 25% viac kalórií než tí, ktorých menu má bielkovinu raňajky, polievka na obed, masový steak na večeru). Inými slovami, jednotný príjem chudého proteínu pomáha udržať metabolickú pec v tele "horúcu".

Na urýchlenie metabolizmu výskumníci odporúčajú rozdeliť proteínovú normu na celý deň: približne 30% pre hlavné jedlá a 5% pre dva občerstvenie. Napríklad doporučujú tradičné ovsené vločky na raňajky "byť dokončené" s gréckym jogurtom, obed - s kuracím šalátom a stredná časť chudej ryby alebo chudokrvná sviečkovica na večeru - so zeleninovou oblohou.

Vedci sa zároveň domnievajú, že deštrukcia svalov a kostného tkaniva spôsobená vekom spôsobuje vo veľkej miere vyčerpanú, nevyváženú stravu. A varujú: okrem bielkovín musia byť v ponuke prítomné aj sacharidy a tuky - bez nich telo nedokáže plne fungovať. Napriek tomu, že bielkovinové potraviny urýchľujú metabolizmus, vo veľkých množstvách preťažujú obličky a pečeň, znižujú obsah vápnika v kostiach a niekedy vedú k zvýšeniu krvného tlaku.

"Argument nie je mi blízko, že pre vylepšené spaľovanie tukov je potrebné zvýšiť množstvo konzumovaných bielkovín mnohokrát," komentuje Alexander Žukov. - Všetko musí byť vyvážené. Bielkoviny by mali byť konzumované presne tak, ako vaše telo potrebuje, ak, samozrejme, nesledujete cieľ rýchleho získavania svalovej hmoty. "