Leonid Zaitsev o výstrele, syčení mačky a Pilates

Aký je vzťah medzi výstrelom, hlavným výkrikom, syčaním mačky a Pilates? To všetko súvisí s obrannou reakciou. Je prirodzené a nevyhnutné, ale často sa opakuje, môže byť škodlivé. Ale dať všetko poriadne.

Neočakávaný výstrel, ktorý hučal v okolí, spôsobuje podobnú reakciu vo väčšine ľudí. Telo je ohnuté a chráni životne dôležité orgány. Krk je tiež ohnutý, s výnimkou najvyššej časti, ktorá ohraničuje zadnú časť hlavy, naopak sa narovnáva a hlava sa cíti vtiahnutá do ramien.

Ide o obrannú reakciu alebo reakciu na strach. K dispozícii je verzia, ktorú sme získali od zvierat: pamätajte si vzhľad mačky, ktorá sýti na psa, odráža chrbát a zároveň sa snaží zachovať príčinu svojho strachu v očiach.

Takáto reakcia je typická v reakcii na akýkoľvek strašný alebo negatívny dráždivý účinok, či už je to hlavný výkrik, neočakávané šoky alebo rodinné problémy.

Čas od času sa opakuje a prejavuje sa v podobe porušenia držania tela, čo spôsobuje veľa problémov - od zhoršenia prívodu krvi do mozgu a ťažkosti s dýchaním až po porušenie vnútorných orgánov.

Okrem toho má stojaca osoba trapézny sval, ktorý slúži na držanie ramenného pletenca. Na štyroch nohách hrá úlohu aktívneho zavesenia, ktoré podporuje chrbticu. A v bielom, ramenný opasok visí na hrudi a vytvára dodatočnú záťaž pre chrbticu. Horná časť trapézneho svalu neustále pracuje proti gravitácii a na rozdiel od pomalého spodného dielu je náchylná na preťaženie. To prispieva k ešte väčšiemu pretiahnutiu krku na ramená, čo len zhoršuje účinky zabudovanej obrannej reakcie.

Mimochodom, hlavnou príčinou početných psychosomatických ochorení, ktoré sú doslova pohromou moderného človeka, môže byť psychické trauma. Ich dôsledkom je zmena motorického stereotypu (konzistencia svalov) a zvyčajné porušovanie držania tela, spôsobujúce dysfunkcie rôznych tkanív, orgánov a systémov tela.

Pilates vám pomôže vyriešiť problém. Obnovenie rovnováhy svalov pomôže eliminovať následky zvyčajného porušenia tela. A následne, prostredníctvom spätnej väzby pôsobiacej v tele, stupeň stupňa prejavu obrannej reakcie tiež klesá.

Užitočné odkazy:

Video "Pilates" a "Fit-mix" vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".