Všetko, čo vaše deti potrebujú vedieť o Santa Clause

Pre mnohých z nás je Nový rok spojený predovšetkým s detstvom, keď sme verili v zázraky a čakali na Santa Clausa. Teraz sme zodpovední za zabezpečenie toho, aby tento sviatok miloval aj naše vlastné dieťa. V akom veku a ako zorganizovať poznanie dieťaťa s vousatým čarodejníkom? A je potrebné pripustiť, že neexistuje? Naučili sa od odborníkov.

Podľa väčšiny psychológov imidž Santa Clausa zohráva dôležitú úlohu v rozvoji dieťaťa. Ako poznamenáva rodinná psychológka Irena Pokhomová, táto fantastická postava učí dieťa, aby veril v zázraky, v dobrej viere, aby sníval. Navyše, čakanie na darčeky Santa Clausa učí dieťa na jednej strane vytvárať želania "chcem" a na druhej strane sa disciplína, pretože realizácia želania je možná len v prísne pridelenom čase.

A aby vaše deti mali najjasnejšie spomienky na novoročné sviatky, je dôležité správne predstaviť im obraz Santa Clausa. Chápeme najdôležitejšie nuansy.

V akom veku by som mal svojmu dieťaťu predstaviť Santa Clausa?

Podľa Ireny Pokhomovej môžete už pozvať šedokrvného čarodejníka do domu dieťaťa od dvoch rokov, Ak je vaše dieťa mladšie, potom nemusí pochopiť význam toho, čo sa deje alebo sa úplne bojí neznámeho vousatého strýka.

"Nezabudnite pripraviť dieťa na prvé stretnutie vo svojom živote s čarodejom vopred. Nie je nutné, aby sa Santa Claus náhle dostal spoza pece. Dajte dieťaťu príležitosť starostlivo zvážiť to v pokojnej atmosfére. Rovnako nie je nutné dieťaťu komunikovať s hosťom, "odporúča expert.

Ako pridať klinická psychológ Alice Galatiso staršími deťmi 4-5 rokovMôžete prediskutovať stretnutie s Santa Clausom. Odborník odporúča, aby dieťaťu povedal niekoľko skutočností o živote zimného sprievodcu, aby vyvolal záujem o neho.

Môžete napríklad venovať dieťaťu, kde žije Santa Claus, čo sa mu pohybuje, kto je jeho pomocníkom, prečo má dlhý vous atď. "Môžete tiež jemne ponúknuť svojmu dieťaťu niečo, čo by páčilo sprievodcovi - naučiť sa báseň, urobiť si pohľadnicu alebo niečo iné. To pomôže dieťaťu lepšie odhaliť svoj talent, presadiť sa. Hlavnou vecou je spoliehať sa na to, čo je pre neho zaujímavé, "poznamenáva expertka.

Súčasne, ako zdôrazňuje psychológ, by mal byť Santa Claus spojený s dieťaťom s niečím výnimočne pozitívnym a radostným. "Nerobte dieťa tým, že keď sa bude správať zle, nedostane mu dar. Vo všeobecnosti nie je potrebné hovoriť o téme Santa Clausa v hodnotiacich kategóriách "zlý" - "dobrý", hovorí expert.

Pokiaľ ide o pozvanie Santa Clausa v dome na teenagera, potom stojí za to byť opatrný. "Vo veku 10 rokov 12-13 rokov Pre dieťa je dôležité, aby ste ho vnímali ako dospelého a nezávislého. A príchod Santa Clausa môže len vyvolávať jeho negativizmus a túžbu rebelovať: "Som malý?", Vysvetľuje špecialista.

Ako najlepšie usporiadať stretnutie s dieťaťom Santa Clausom?

Osobné stretnutie, Pri návšteve dieťaťa vo veku 2-4 rokov môžete zavolať ako známu osobu a špeciálne prenajatého profesionála. "Najdôležitejšia vec tu je schopnosť nájsť kontakt s deťmi a nielen hrať ich úlohu a odísť. Ak je lepšie urobiť blízkej osoby v kostýme Santa Clausa, pozvite ho, "hovorí Irena Pokhomová.

Staršie deti sú spravidla veľmi pozorné na detaily, a preto otec alebo dedko s vlepeným vousom hrozí riziko okamžitej expozície. "V tomto prípade je lepšie pozvať buď herca, alebo človeka, ktorý je menej blízko dieťaťu - susedovi, vzdialenému príbuznému. A je lepšie, samozrejme, vopred premyslieť všetky detaily obrazu Santa Clausa a zvláštnosti jeho interakcie s dieťaťom, "vysvetľuje Alisa Galati.

Ilúzia prítomnosti, Aby ste sa vyhli incidentom, ako je pach alkoholu alebo fúzov, nemôžete pozvať "živého" Santa Clausa vôbec, ale vytvoriť ilúziu, že prišiel k dieťaťu. Napríklad v určitom okamihu sviatočného večera môžete požiadať vaše dieťa, aby hlasno volal Santa Clausa a potom predstierajte, že niekto zavolal alebo zaklepal na dvere a potom "náhle našiel" darček.

"Táto hra je nekonečné pole pre tvorivosť rodičov a predstavivosť dieťaťa. Obrovským prínosom takejto ilúzie je to, že skutočne vytvára zmysel pre niečo čarovné, mystické pre dieťa. Koniec koncov už videl veľa nákupných centier a matkinov, zdá sa, že je už niečo známe a tu sa zdá, že k nemu prichádza skutočný! "- komentuje to Alisa Galati.

"Magic Mail", Môžete tiež organizovať komunikáciu s dieťaťom Santa Claus pomocou písmen. "Táto prax učí dieťa plánovať, učiť sa snívať. A toto je v zásade nevyslovené povolenie. A sny, ako viete, sa splnia, "vysvetľuje Irena Pokhomová.

Napríklad jeden mesiac pred Novým rokom môžete požiadať vaše dieťa, aby napísal správu Santa Clause. Povedzte mu o tom, aký druh daru chce dostávať, o čom sní, o tom, čo ho vzrušuje, o tom, aký úspech dosiahol v tomto roku. To znamená, ako poznamenáva Alisa Galati, že magický list môže slúžiť ako prostriedok psychologickej úľavy pre dieťa a pre vás to môže byť spôsob, ako zistiť, s čím žije a čo ho obťažuje.

"Iba opäť v žiadnom prípade nepoužívajte tieto listy ako nástroj trestov alebo manipulácie. Nemusíte hovoriť: "Nebudem vám dávať tento list, ak sa budete chovať tak," "Napíšte Santa Clausovi, že nerobíte svoje domáce úlohy, nechajte ich vedieť, čo ste." Nechajte Santa Clausa spôsobiť, že dieťa má pocit radosti a vlastnú "dobrotu" a nie vinu a hanbu, "dodáva psychológ.

Uistite sa, že dieťa tiež poskytuje "spätnú väzbu" od Santa Clausa. Napíšte odpoveď, chváľte dieťa v ňom z tváre sprievodcu, zdôraznite úspechy, podporte problémy, ktoré opísal, atď.

Netreba dodávať, že Santa Claus neexistuje?

Podľa Ireny Pokhomovej je lepšie, aby rodičia nezvyšovali tému existencie Santa Clausa: "Vždy som hovoril rodičom na seminároch - udržujte si dôveru v Santa Clausa až do posledného". Psychológ odporúča čakať na chvíľu, kedy samotné dieťa uvedie túto ťažkú ​​otázku. "A hneď ako sa dieťa pýta, odpovedzte:" Vždy verím v Santa Clausa! ", Vysvetľuje expert.

Samozrejme, táto stratégia nemusí pracovať s dostatočne dospelými deťmi, ktoré sú už dobre rozvinuté kritické myslenie. "V tomto prípade môžete starostlivo povedať, že Santa Claus je fiktívna postava. Ale potom zdôraznite skutočnosť, že je dôležité, aby mnohí ľudia v ňom verili, ako v niečom dobre, dobre. Povedzte nám o svojich skúsenostiach so sprievodcom v detstve, "dodáva Alisa Galati.