Bezlepková strava

Hlavným cieľom tejto terapeutickej bezlepkovej diéty je vylúčiť príznaky alergie u ľudí, ktorí trpia neznášanlivosť na glutén alebo alergiu na lepok, Mnoho ľudí však vyberá túto stravu jednoducho preto, že odmietnutie potravín obsahujúcich lepok (väčšinou múky a sladké) je tiež spôsob, ako schudnúť.

Kto prvýkrát začal? Koncept "celiakie" vstúpil do lekárskej slovnej zásoby na konci 19. storočia. Tak sa začala nazývať chronická črevná porucha vyvolaná niekoľkými jedlými druhmi obilnín (pšenica, raž, ovos, jačmeň), pretože obsahujú lepok proteín obsiahnutý v nich. Súčasne sa objavili aj prvé verzie terapeutickej stravy pre ľudí s celiakiou. Dnes je táto diéta preukázaná každému stotine obyvateľov Spojených štátov a Európy s syndrómmi neznášanlivosti na glutén (časté hnačky, plynatosť a nadúvanie, príznaky vyčerpania a nedostatok vitamínov, prudké spomalenie rastu a vývoja u detí).

Aká je podstata

Múka je úplne vylúčená z potravy a väčšina obilnín je hlavným zdrojom gluténu.

Ako sa dieta

Produkty, ako je raž, pšenica, jačmeň, sú 80% gluténového proteínu. Tento proteín, alebo skôr jeho častice, prechádza tenkým črevom, môže poškodiť vilu na povrchu jeho sliznice. Vylie na druhej strane pomáhajú podporovať jedlo prostredníctvom čriev a podporujú jeho vstrebávanie. Okrem stravy, ktorá obsahuje lepok, posilňujete vilu a v dôsledku toho normalizujete činnosť tráviaceho traktu.

Ako ísť na to

Získanie nutričného poradenstva od lekára je menej ako polovica prípadu. Je dôležité, aby ste sa naučili dodržiavať ich a necíť sa zbavení. Starostlivo prečítajte prísady na štítkoch produktov. Zostaňte naladení na nové informácie o lepe (časopis Lifeless Gluten Free v ruštine) a upravte svoj životný štýl na základe skúseností iných ľudí (americká televízna moderátorka Elizabeth Hasselbecková o bezlepkovej diéte).

Bezlepkové cestoviny a obilniny, chlieb a pečivo, raňajkové cereálie a obilniny (spoločnosť MacMaster, prvá kombinácia potravín pre dieťa a diétu, Glutano new, prírodná cesta, Rizopia, Gullon, Racio) pomôžu diverzifikovať menu, najmä na začiatku.

Čo nie

Všetko, čo obsahuje pšenicu, raž, ovos alebo jačmeň. Pod zákazom nielen múka a obilniny (vrátane krupice, perlete, jačmeňa), ale aj škrob, ktorý je súčasťou klobásy a mliečnych výrobkov (niektoré jogurty, výrobky z tvarohu), paradajková omáčka, kakaové nápoje a instantná káva. Šťavy, kukuričné ​​vločky a sladkosti (môžu tiež obsahovať sladový výťažok) sú tiež vylúčené.

Čo môže

Ryža, kukurica, pohánka, proso, rovnako ako amaranth a quinaya (tieto ešte exotické latinskoamerické obilniny neobsahujú lepok) a ich spracované výrobky. Prírodné mäso, ryby, vajcia, maslo, všetka zelenina a ovocie, rastlinný olej (slnečnica, kukurica, oliva, sója), prírodné čaje, káva a kakao.

Koľkokrát denne mám jesť

Štyri až päť, posledné jedlo - najneskôr do 18 hodín.

Trvanie a výsledok

Neustále udržiavanie diéty je nevyhnutné nielen na zmiernenie bolestivého stavu, ale aj na zabezpečenie úplného rozvoja tela (ak dieťa trpí neznášanlivosťou na glutén). Vo veku 12-19 rokov môže príznaky zmiznúť, je možné úplné odpustenie, ale nestojí za to, že sa prestanete stravovať - ​​ochorenie sa môže vrátiť.

Vzorová ponuka týždňa

Po Ut St Št Pi So So Ne
raňajkyTvarohový dezert s ovocím, ryžovým koláčom, medom, kakaom
obedKarfiolová polievka s kyslou smotanou, ryby v poľskom štýle, zemiaková kaša, zelený šalát, ovocný alebo bobuľový kompót
Popoludňajší čajKukuričný chlieb s džemom, čajom
VečeraProso kaše so sušeným ovocím a orechmi, kefír (môže byť nahradený ryazhenka, jogurt alebo bifidoproducts)
raňajkyRyžová kaša s ovocím alebo bobuľami, vdolky z kukuričnej múky, káva s mliekom
obedMäsová polievka, cestoviny bez lepku so špenátom a syrovou omáčkou, masové guľôčky, čaj, marmeláda
Popoludňajší čajOvocný šalát s orechmi, ryžovými koláčiami
VečeraPohánková kaša s mliekom (v prvom roku po diagnostikovaní je lepšie použiť kozie mlieko namiesto kravského mlieka), kukuričné ​​krúpy s maslom
raňajkyOmeleta sýra, bezlepkový chlieb, kakao
obedMäsové alebo kuracie vývar s ryžou, pohánky palacinky s mäsom, ovocný nápoj
Popoludňajší čajBanán, pečený s čokoládou, čaj
VečeraOvosená zelenina so zakysanou smotanou, šťavou
raňajkyCornflakes s mliekom alebo džúsom, ovocie
obedRybia polievka, fazuľa v paradajkovej omáčke, guláš, zelený šalát, kompót
Popoludňajší čajPečené jablko, orechy, kakao
VečeraChata sýrový Kastról s ryžovou múkou, čaj
raňajkyŠalát zo strúhaného mrkvy, hrozienok a orechov s rastlinným olejom, vyprážaný syr v kukurici, kefír
obedŠpenátová a syrová pyré polievka (môžete pridať krevety alebo orechy), pečené kuracie filety s varenými zemiakmi, uhorky a paradajkový šalát, džús
Popoludňajší čajVaječné vajce s mletým sleďom, džúsom
VečeraBramborové ryžové palacinky, čaj
raňajkyPohankové palačinky z pohánkovej múky s medom a kyslou smotanou, kefír
obedZelná polievka s čerstvou kapustou, kotleta s varenou ryžou, kompót
Popoludňajší čajOvocné želé alebo marmeláda, kukuričný chlieb, džús
VečeraVarený šalát s cesnakom a kyslou smotanou, ryžou múka, kakao
raňajkyCheesecakes s zemiakovým škrobom, káva s mliekom
obedPolievka s maslovými guľkami, pilaf, celozrnný šalát s jablkami, ovocný nápoj
Popoludňajší čajPerník jabĺk, kakao
VečeraPečené zemiaky so syrom, čajom

klady:
nevýhody:
  • Diéta je rôznorodá, vyvážená, obsahuje minimálnu vysokokalorickú múku a sladké jedlo, takže pomáha ľahko schudnúť.
  • Bezlepkový chlieb spravidla obsahuje veľa tuku, takže ho nemôžete zneužiť.