Svetlana Abu-Hardan o dohazovaní a arabskej svadbe

Stalo sa mi, že pozorujem, ako sa uskutočňuje stretnutie a ako sa oslavuje svadba v Jordáne - krajine, kde sú tradície veľmi silné. Myslím, že každý, kto má záujem o arabskú kultúru, bude mať záujem dozvedieť sa, ako sa to deje.

Všetko to začína v tej momentálnej chvíli, keď sa prvýkrát stretne mladý muž a dievčina, zvyčajne pri stole na večierku s príbuznými jedného z nich. Dievča reaguje na zaujímavý vzhľad mladého muža len s ním s výrazným úsmevom a rovnako dlhým pohľadom, bez slova, ktoré naznačuje, že sa mu páčila.

Následne náš hrdina, ktorý získal priaznivý vzhľad orientálnej krásy, rozpráva jej príbuzných o nej. Okamžite začnú zisťovať, kto sú rodičia dievčaťa, akú pozíciu má vo svojej spoločnosti v spoločnosti a pod. Ak je všetko v poriadku, za pár týždňov prídu príbuzní mladého muža, aby dievča vtiahli.

Rodičia mladých ľudí hovoria o voňavom čaji a ozdravia, po ktorom o ňom zavolá dievča a pýta sa, či súhlasí s manželstvom. Odpoveď je zvyčajne kladná.

Po určitom čase sa rodičia ženích vrátia k budúcim príbuzným, aby oznamovali kalym, teda výkupné: zvyčajne zahŕňajú peniaze, zlaté šperky, odevy (napríklad pre matky alebo sestry). Po rozhodnutí o Kalym uzavreli zmluvu - stanovujú najmä to, čo sa stane s Kalym, ak sa mladí ľudia z nejakého dôvodu nebudú ženatý.

To je dátum svadby! Príprava nevesty a ženícha začína štyri dni. Vykonávajú sa mnohé procedúry: napríklad dievča vykonáva povinnú epiláciu a na rukách a nohách skúsení remeselníci nakreslili tradičné vzory s hennou. Mladí ľudia nesmú umývať sa: nevestu umyjú príbuzní, ženích je umývaní príbuznými.

Tiež štyri dni pred svadbou sa v domovoch nevesty a ženícha zorganizuje bachelorská a bacheloretová strana. V týchto dňoch sú domy plné mnohých príbuzných, ktorí podporujú budúcich manželov a rozprávajú rodinné príbehy počas dlhých večerných stretnutí.

Na svadobný deň, v miestnosti, kde sa uskutoční oslava, sa zhromažďujú iba príbuzní, absolútne všetko: mládež v hazardných hrách a drahí starí ľudia a dokonca aj dojčiace matky s deťmi. V prvom poschodí sa muži zhromažďujú, na druhej strane ženy.

Ak rodiny dodržiavajú prísne náboženské pravidlá, potom ženská polovica označuje svadbu oddelene od mužov. Teraz sa na svadbách stále viac stretávajú muži a ženy.

Pozývajú mufti, ktorý vykonáva posvätný obrad manželstva.

Príbuzní a priateľky tancujú a bavia sa tradičnými melódiami, ktoré sa hrajú na tablách (bubny), ľudia nadšene vykonávajú arabskú ľudovú tanečnú dabku. A dokonca aj servírky niekedy odložia podnosy s ozdobami a začnú tancovať. Zvyčajne to znie ako tradičná a popová hudba. Živá orchesterová pozvánka nie je akceptovaná.

Na slávnostných stoloch sa nachádza len množstvo občerstvenia, sladkostí, minerálnej a sladkej vody. Doprajte teplé jedlá tiež neprijateľné. Na konci svadby, pod hojdajúcimi príbuznými novomanželov, doprevádzali do svojej spálne.

Užitočné odkazy

Belly Dance video stretnutia s Svetlana-Abukhardan a Alexey Ryaboshapka je majster triedy vo fitness klubu LIVE! Club.