Dosh

Základný pojem Ayurveda. Dosh len tri, a bez nich by nebol život. Preto sa nazývajú energiou a životnými silami. Medzitým sa zo slova Sanskrit rozumie slovo "dosha" ako "chyba".

Každá dosha je veľmi nevyvážená kombinácia piatich prvkov. Vo Vata-dosha je vzduch zriedený éterom; v kapha - Voda zmiešaná so Zemou; v Pitte - Požiar, naplnený vodou. Samotné dávky sú tiež zriedkavo v rovnováhe: zvyčajne jeden prevažuje v tele od narodenia (c, n, a c). Niekedy sú dva doshasy rovnaké v sile a dominujú nad tretím (vata-pitta-prakriti, kapha-pitta-prakriti a pitta-vata-prakriti) av pomerne zriedkavých prípadoch sú všetky tri doshas vyvážené (samadhata).

Dos rovnováha je zárukou dobrého zdravia a dlhej životnosti. Navyše, na dosiahnutie tejto rovnováhy je nemožné, musí sa vytvoriť pri narodení. Pôvodný pomer doshas (prakriti) je základ, ktorý určuje vzhľad a vnútorné procesy, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. Každá zmena spôsobuje nevoľnosť alebo chorobu. "Vayu (vata), pitta a kapha sú mená troch doshov. Keď sú v disharmónii, zničia telo a podporujú ho aj vtedy, keď sú v harmónii, "hovorí starodávne pojednanie Ashtanga Hridaya Samhita.

Doshas sú prítomné v každej bunke tela, ale hlavným miestom ich lokalizácie je dolná časť tela. Keďže starí indickí vedci nerozlišovali medzi hmotou a energiou, obdarovali doshas s celkom materiálnymi vlastnosťami: horúce, studené, ľahké, ťažké, mastné, drsné a tak ďalej. Všetky tri dávky sa priamo podieľajú na trávení, vytvárajú sa sedem typov biologických tkanív (dhatus) a štyri druhy odpadových vôd (mala) z živín. Preto niektorí moderní autori identifikujú doshas troch základných metabolických procesov: trávenie a vstrebávanie (pitta), syntézu tkanív (kapha) a likvidáciu odpadu (vata). Táto identifikácia je všeobecne pravdivá, ale neúplná, pretože doshas má mnoho ďalších funkcií. Informácie o nich nájdete v článkoch o jednotlivých dávkach.

Ak chcete sledovať hru troch doshov v tele, nemusíte byť duševní. Ayurvédsky doktor (vaidya) sa dozvie o nerovnováhe tejto alebo tej dávky (vikriti) farbou tváre a jazyka, stavom očí a pokožky, zvukom hlasu, rytmom pulzu, ako aj vizuálnou analýzou moču a výkalov. Rovnaké diagnostické techniky používa dobrý "západný" lekár, jediný rozdiel je v formulácii diagnózy. Presný názov choroby sa týka ayurvédskeho lekára v čo najmenšom rozsahu: ak pochopil, čo sa deje s doshami, znamená to, že vie, ako s ním zaobchádzať. Zásada liečby všetkých ochorení v Ájurvéde je rovnaká: rekonštrukcia prakriti. A aj keď choroba nemá meno, môže byť vyliečená rovnakým princípom.

Pozrite si video: dosh app - dosh app review - is dosh real, fake or scam live transfer? (Február 2020).