Tenis

Predchodca moderného tenisu bol nenáročný Jeu de paume (preložený z francúzštiny - "loptová hra"), ktorú francúzski vynašiel v stredoveku. Pri príprave na podanie sa hráči navzájom kričali "tenez!", To je "pohľad!".

Lopta bola malá, ľahko padne do pästi. Jediným pravidlom je zabrániť tomu, aby dopadol na zem viac ako raz. Držíme loptičku rukou. Táto zábava od susedov prevzala Britov. Mierne ju zmodernizovali a niekoľko storočí neskôr začali hrať skutočný tenis - prakticky moderný tenis, iba bez jasne definovaného súdu. Teraz po celom svete sa tenis oficiálne nazýva trávnatý tenis (z anglického trávnika - "trávnik"), v Rusku používajú termín "tenis".

Predchodcom moderného tenisu je Walter Clopton Wingfield, ktorý v roku 1873 vydal prvý súd v histórii na svojom pozemku vo Walese. Potom prišiel so základnými pravidlami, mnohé z nich sú stále používané. Všetci sa páčili a už v júli 1877 sa v Londýne v Wimbledone konal turnaj, ktorý vyhral niekto Spencer Gore, ktorý bol šampiónom kroketových súťaží. V súčasnosti sa turnaj Wimbledonu stal najvýznamnejšou tenisovou súťažou.

V USA sa tenis vyvíjal vlastnou cestou. V roku 1899 sa Harvardský študent Dwight Davis a kolegovia študenti rozhodli zorganizovať každoročný mužský turnaj pre národné tímy. Hlavná cena, strieborná váza na ovocie, si kúpili s vlastnými peniazmi. Prvý turnaj sa konal v roku 1900 medzi tímami USA a Veľkej Británie. Víťazstvo vyhrali Američania. Turnaj rýchlo získal popularitu medzi milovníkov hry a po smrti Davisa v roku 1929 bol na počesť zakladateľa a na počesť ovocnej vázy pomenovaný "Davis Cup".

V Rusku bol tenis veľmi vždy zábavný, napríklad ho milovali Mikuláš II. A členovia kráľovskej rodiny. Obľúbenosť tenisu v postsovietskom období je zásluhou prezidenta Borisa Jeľcina. Zúčastnil sa všetkých významných turnajov a sám sa hral dobre. Vďaka jeho športovému hobby sa v celej krajine otvorili tenisové školy a sekcie. Jevgenij Kafelnikov získal v máji 1999 postavenie prvej rakety sveta podľa ATP (Asociácia tenisových profesionálov - medzinárodná organizácia, ktorá sleduje dodržiavanie pravidiel tenisového muža), kým tento ruský športovec nemal takéto hodnotenie. O rok neskôr Marat Safin prevzal obušok a stal sa prvou raketou, keď porazil Pete Sampras v turnaji US Open. Od októbra 2009 sú najúspešnejšími domácimi tenisovými hráčmi Nikolay Davydenko, ktorý je na ôsmej pozícii v poradí ATP a Dinara Safina, ktorá je prvou raketou WTA na svete (Women's Tennis Association).

V prípade tenisu sa tradične zúčastňujú dvaja hráči (dvojhry) alebo dva tímy pozostávajúce z páru. Úlohou športovca je poslať loptu na stranu súpera takým spôsobom, aby ho nemohol odrážať. Profesionálne turnaje sa konajú na obdĺžnikovej plošine (23,77 × 8,23 m) s dokonale rovným povrchom a značkami. Výška siete, ktorá delí dvor na dve rovnaké časti, nesmie presiahnuť 107 cm na okraji a 91,4 cm v strede. Súd môže byť trávnatý, nespevnený alebo syntetický. Z krytia závisí rýchlosť odrazu lopty a v dôsledku toho správanie hráčov na ihrisku.

Väčšina fanúšikov tenisového trávnika si uvedomuje, že jeho hlavné šarmy spočívajú v jeho zdokonalení: rozhodca hovorí s angličtinami o tenisových hrách podľa nepísanej etikety, publikum musí počas série mlčať (vyjadrenie emócií je povolené len počas prestávok). Pravidlá správania divákov na tenisových turnajoch (v ruskom Kremlskom pohári, napríklad fanúšikovia dostávajú brožúru s príslušnými informáciami) pripomínajú pravidlá návštevy divadla. Nemôžete sa pohybovať okolo stánkov, používať mobilné telefóny, rovnako ako kamery s blesky.

Zaťaženia v modernom tenisu sú obrovské: hráči potrebujú nielen dobrú fyzickú výcvik a vytrvalosť, ale aj psychickú vytrvalosť. Zápasy tenisových hráčov, ktorých sily sú takmer rovnaké, môžu trvať niekoľko hodín. "V takýchto prípadoch je absolútne všetko dôležité," hovorí Dmitrij Tursunov, člen ruského národného tímu a 36. svetové číslo z jesene 2009, "vrátane takéhoto okrajového pohľadu. Je vycvičený v procese vykonávania jedného jednoduchého cvičenia: hráč stojí s chrbtom do siete a snaží sa reagovať na loptu daný trénerom. Ak sa mu podarilo vybojovať tento loptu, s periférnym videním má plný poriadok. " Úspešnosť tiež prispieva k riadne zvolenému inventáru. Profesionálne rakety sú vyrábané na objednávku podľa ich osobných parametrov: výška, hmotnosť, nárazová sila a dokonca aj temperament.

Pozrite si video: Tenis. Abierto de Australia 2017. Final: ROGER FEDERER - RAFA NADAL (Február 2020).