Meditácia: ak je to nebezpečné pre zdravie

Stres, zlá nálada, únava ... Z tohto komplexu problémov sa často predpisuje jedna univerzálna "tabletka" - meditácia. Okrem toho, "užívanie", málo ľudí si myslí, že tento liek má vedľajšie účinky. O nich budeme hovoriť.

Poďme najprv pochopiť, čo je "meditácia". Ide o metódu samoregulácie založenú na správe pozornosti. Cieľom meditácie je duchovný vývoj a fyzické uzdravenie. Obsahuje veľké množstvo odlišných postupov. "Je to len pozorovanie - pre dýchanie, pre plameň sviečky, pre vaše fyzické pocity," hovorí Ľubov Bogdanová, vedúci Medzinárodného centra pre štúdium a prax vedomého dýchania, psycholog a respiračný terapeut s 25 ročnou praxou. "Fyzikálne akcie môžu byť aj meditácie, ako sú napríklad trasenie rúk alebo skákanie so zdvihnutými rukami a pristátie na pätách, ako v Osho praxi."

Popularita meditácie v modernom svete je celkom vysvetliteľná. To je jeden z nástrojov, ktorý vám umožňuje ušetriť seba a váš vnútorný svet v obrovskom toku informácií. "Výsledkom takéhoto tréningu je, že človek začne lepšie riadiť svoju pozornosť," hovorí Victoria Grizodub, praktický psychológ s viac ako desiatimi ročnými skúsenosťami, telesným psychoterapeutom, autorom on-line samozvojových kurzov. - Stáva sa pre neho ľahšie vyriešiť silný tok informácií prichádzajúcich zvonka, zameriava viac pozornosti smerom dovnútra. Výsledkom je postupné hlbšie sebavedomie postupne. Ide o základ pre osobný rozvoj, zvýšenie efektivity práce a dosiahnutie cieľov, rozvoj zručností na zvládnutie emócií atď. "

Keď meditácia môže byť nebezpečná

Povedzme, hneď, je pravdepodobné, že dostanete negatívne dôsledky po krátkej dennej meditácie. Najvyšším rizikom ako v tomto prípade nie je dosiahnuť očakávaný účinok, ak nebudete dodržiavať určité odporúčania pre prax. Vo všeobecnosti sa fyzické a duševné problémy môžu vyskytnúť v prípade dlhých sedení alebo meditácie s vysokou intenzitou. Tu sa týka výberu praxe a individuálnych vlastností človeka.

Akákoľvek intenzívna meditácia (hlboké rýchle dýchanie, aktívna, amplitúda a / alebo dlhotrvajúce pohyby) alebo statické zaťaženie (dýchacie prestávky, stav nehybnosti) by mali spôsobiť preťaženie. Mali by mať veľké množstvo kontraindikácií vrátane tehotenstva, ochorení kardiovaskulárneho systému, exacerbácie chronických ochorení, nedávnych operácií, zápalových procesov atď. Bohužiaľ, nezohľadňuje to všetko.

Meditujúca pozornosť v krátkom formáte (od 1 do 30 sekúnd) je prakticky bezpečná. Avšak dlhodobá koncentrácia pozornosti na objekt meditácie bez ďalšej odbornej podpory môže spôsobiť duševný stres a "zabiť" dobrú náladu a spôsobiť životom potláčané emócie.

"Mnohé dni ústupov, kde ľudia praktizujú mnoho hodín, môžu spôsobiť významné poškodenie zdravia nepripraveného človeka," dodáva Victoria Grizodub. - Počas celého ústupu osoba mlčí. Zvyčajné spôsoby, ako odvrátiť pozornosť, nefungujú (použitie gadgetov je zakázané, nemôžete hovoriť). Toto je silné zaťaženie psychiky, v ktorom zvyčajné mechanizmy psychologickej obrany nemôžu odolať a zlomiť. Staré obrany sú rozbité, nové nie sú postavené. Výsledkom je depresia, úzkosť, psychosomatické poruchy. "

Chyby vo výbere technológie

Nízka úroveň profesionálov v oblasti meditácie a nenáročná povaha nás často vedie k tomu, že táto prax nefunguje v najlepšom prípade. V najhoršom prípade zhoršuje psychický stav. Súhlasím, znie to logicky: "Cítite stres - musíte sa upokojiť." Odborníci si však musia uvedomiť, že vnútorné procesy "upokojenia" a "zbavenia stresu" sú úplne iné. "V prípade stresu musí dôjsť k stresu, ktorý vznikol vo vnútri, takže" vypúšťanie "je užitočné," vysvetľuje Ľubov Bogdanová. Ak chcete pokojne, potrebujete niečo úplne iné - posilniť a stabilizovať existujúcu situáciu: hovoriť ticho, plynúť hladko, dýchať pomaly. Ak sa pokúsite zlepšiť svoj stav pomocou utišujúceho meditačného dýchania pod stresom, budete sa s touto úlohou vyrovnávať. Ale stres súčasne nezmizne. Z krátkodobého hľadiska budete musieť hlbšie pracovať s nahromadeným napätím. Ale ak ste praktizovali antistresové dýchacie meditácie, môžete sa ho zbaviť v priebehu 10-20 sekúnd. "

Jednotlivé funkcie

Predstavte si situáciu: človek, ktorý v bežnom živote nevenoval pozornosť sebe, zrazu začal meditovať. Vo vnútri sa môže skrývať veľa negatívnych zážitkov, nepríjemných myšlienok, fyzického nepohodlia. Takýto ťažký zážitok nechce realizovať a prechod na vonkajšiu realitu sa stáva formou úniku zo seba samého. "V dôsledku praxe je konfrontovaný s tým, čo predtým oplúšal všetkými možnými spôsobmi," hovorí Victoria Grizodub. - Ak sa to stane náhle, potom môže byť pre ľudskú psychiku nebezpečná. Koniec koncov, nevytvoril si zručnosti, ako zvládnuť svoje ťažké skúsenosti (negatívne emócie, bolestivé myšlienky, fyzické nepohodlie atď.). Výsledkom môže byť depresia, úzkosť a psychosomatické príznaky. "

Meditácia: bezpečnostné pravidlá

Meditácia je prax, v dôsledku ktorej sa naše psychologické obrany transformujú. Nestrácajte sa s ilúziou, že to bude jednoduché. Starostlivo sledujte stav a zvážte kontraindikácie.

* Začnite sa naučiť meditáciu s krátkymi cvičeniami po dobu 15-20 minút. Zamerajte sa na svoj vlastný štát. Ľahké nepohodlie počas tréningu je celkom prijateľné. "Často si ľudia uvedomujú nekontrolovaný tok myšlienok, fyzické napätie, negatívne emócie. A to je samozrejme nepríjemné, ale nakoniec má liečivý účinok, "hovorí Victoria Grizodub.

* Urobte zmeny v praxi v prípade vážneho nepohodlia. Ak sa úzkosť a napätie výrazne zvyšujú počas meditácie alebo po nej, je to signál, že niečo treba zmeniť. V žiadnom prípade nepotrebujete prejsť ťažkým nepohodliem. Môžete skrátiť tréningový čas. Napríklad sa zdá byť nemožné, aby mnohí ľudia upriamili svoju pozornosť na desať minút a za 1-2 minúty to robia relatívne ľahko. Závažné nepohodlie - signál, že sa pohybujete príliš rýchlo. Správne hlboké zmeny sa vždy stávajú pomaly a hladko. Nemusíte sa ponáhľať.

* Zvážte všetky kontraindikácie. Táto prax je striktne kontraindikovaná u pacientov so schizofréniou počas psychotického záchvatu. V dobe odpustenia sú prípustné krátke meditatívne techniky, väčšinou zamerané nielen na štúdium povahy mysle, ale aj na relaxáciu. Použitie takýchto techník je možné len po konzultácii s vaším psychiatrom. "V klinických prejavoch depresie je potrebné začať praktizovať len pod dohľadom špecialistu," hovorí Victoria Grizodub. - Je potrebné poznamenať, že boli vyvinuté programy na liečbu depresie pomocou meditácie, ktorých účinnosť bola potvrdená vážnym vedeckým výskumom. S nezávislým postupom človek v niektorých prípadoch začne jasnejšie rozpoznávať svoje negatívne skúsenosti, nebude schopný s nimi zvládnuť samostatne a v dôsledku toho sa jeho stav len zhorší. "

Takže ak sa rozhodnete rozšíriť svoju myseľ pomocou meditácie, vyberte prax, ktorá je pre vás správna, nájdite špecialistu, ktorý vás naučí praktizovať čo najefektívnejšie a bez negatívnych následkov. A nezabudnite, že všetko je v miere moderné. Pri rozumnom prístupe a bez fanatizmu vám určite prinesie vnútorná práca.