Leonid Zaitsev: ako sa naučiť zvládnuť meditáciu?

Je možné sa naučiť, ako spravovať meditáciu? Karl Jung veril, že to bolo nemožné: podľa jeho názoru nebolo možné predpovedať výsledky meditácie - nie vždy závisia od meditujúceho a jeho mentora.

odporúčanie veľa v technike meditácie, ale, bohužiaľ, ovládacie zariadenia - raz alebo dvakrát a nesprávne vypočítané. Nebudem sa brániť s tými, ktorí popierajú potrebu takejto kontroly, alebo sa odvolávajú na nedokonalosť prostriedkov, ktoré sa na tento účel používajú. Podľa môjho názoru, bude to prekonaná dočasná prekážka as rozvojom vedy a techniky. Úplný nedostatok kontroly môže veľmi ľahko zmeniť celý proces na hru do pokazeného telefónu.

Akékoľvek experimenty s manažmentom vrátane meditácie sa zmenšujú na približne rovnaký algoritmus.

1. Tím podania. V tomto prípade ide o odporúčania týkajúce sa techniky meditácie (vstup do meditačného stavu).

2, Sledovanie vykonávania príkazu. Na rozlíšenie meditácie od niečoho iného, ​​ako napríklad zdravého spánku, sa môžu použiť rôzne metódy hardvérovej a vizuálnej kontroly.

3, Opravný proces. Môže mať vlastnosti pozitívnej spätnej väzby - všetko ide dobre, alebo negatívne - spomaliť, niečo je zlé.

K dnešnému dňu najpopulárnejšie zariadenie na riadenie hardvéru je elektroencefalografia, t.j. zaznamenávanie elektrickej aktivity mozgu. Faktom je, že meditácia sprevádza alfa mozgová činnosť (alfa rytmus s frekvenciou 8-13 Hz). Táto aktivita sa zaznamenáva aj v pokojnom stave s človekom bdelým s očiam zatvorenými. V tom istom čase, čím je pacient menej uvoľnený, tým výraznejší je alfa rytmus a tým vyššia jeho amplitúda. Pri meditácii je alfa rytmus ešte silnejší ako pri uvoľnenom bdenie.

V praxi to vyzerá takto. Testovaný subjekt zavesený elektródami sa pokúša meditovať v súlade s odporúčaniami prijatými z riadiaceho centra vo forme hlasu reproduktora na pozadí zvuku surfovania, plameňom sviečok alebo niečím iným, čo podporuje vstup do meditačného stavu. Elektrická aktivita mozgu je zaznamenaná encefalografom, ktorý je pripojený k riadiacemu centru. Údaje sa okamžite analyzujú a na základe tejto analýzy nastane korekcia riadiaceho signálu. Napríklad hlásateľ chváli a podporuje alebo naopak varuje, že nie je na správnej ceste. Niečo ako detská hra "za studena".

Čo si myslíte o týchto hrách s mysľou?

Pozri tiež: ako sa naučiť meditovať?

Ako sa naučiť meditovať kedykoľvek a kdekoľvek