Ako uchovávať potraviny. Časť 2

Včera sme hovorili o tom, ako správne skladovať chlieb, obilniny, rastlinné oleje. Dnes prišiel obratom cestoviny, múka, soľ, sušené ovocie. Aké podmienky by pre nich boli optimálne, diskutovali sme s odborníkom z firmy Roskontrol.

* Cestoviny. "Pre nich sú všeobecne rovnaké podmienky ako pre krupu," hovorí Andrey Mosov, vedúci odborného vedenia NP Roskontrol. - teplota - nie je vyššia ako 18-20 ° С. Teplo na cestoviny nepriaznivé. Ale chlad a dokonca mráz sa nebojí. Kolísanie teploty, v dôsledku čoho produkty môžu prasknúť, je nebezpečné. Pri takýchto výrobkoch je veľmi dôležitá relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti, kde sú chované: nemala by byť vyššia ako 75%, ale nie menej ako 50% - pri veľkej suchosti sa výrobky začnú vysúšať a pretrhnúť. "

Cestoviny, rovnako ako obilniny az presne tých istých dôvodov (aby sa škodcovia tam nedostali) by sa mali uchovávať v tesne uzavretej nádobe.

Ich skladovateľnosť podľa GOST nie je dlhšia ako dva roky. Egg - až do roka. Navyše, výrobky s plnivami môžu byť hnusné pred jednoduchým. Keďže makaróny sa vyrábajú z múky, rovnaké procesy sa vyskytujú počas skladovania len pomalšie. "Karotenoidy obsiahnuté v nich sa časom oxidujú," hovorí Andrei Mosov, "a výrobky strácajú svoju farbu a stávajú sa nepríjemným šedivým odtieňom. - Skupina cestovín A (z tvrdej pšenice) je v tomto zmysle trochu odolnejšia ako normálne. Sila produktov sa tiež mení počas skladovania: vek gluténových proteínov, mikrokrmy sa objavujú na cestovinách a pri varení si zachovávajú svoj tvar horšie a značná časť proteínu sa dostáva do vody. "

* Múka, škrob, soľ, cukor. Ďalšie ďalšie objemové produkty sú citlivé na vysokú vlhkosť. Ale rozmaznaný nesprávnym skladovaním rôznymi spôsobmi. "Biochemické procesy sa vyskytujú v múke a škrobu, ktoré z nich robia nevhodné na jedlo. So zvýšenou vlhkosťou sa v nich ľahko množia mikroorganizmy a plesne, vysvetľuje Andrei Mosov. - Okrem toho tieto výrobky trpia hmyzom, hľuzovitými škodcami. Ale cukor a soľ sú antiseptikmi, ktoré inhibujú rast a vývoj akýchkoľvek mikroorganizmov. V nich nikto a nič nezačne, ale pri vysokej vlhkosti rýchlo strácajú tekutosť a bude ťažké ich používať. V cukre sa môžu vyskytnúť procesy hydrolýzy a niektoré ďalšie, čo zhoršuje ich kvalitu. Čo sa týka jódovej soli, ak nie je správne uložená, rýchlo stráca jód. Áno, a právo mu zachráni nie viac ako deväť mesiacov. "

Vo všeobecnosti sa soľ a cukor skladujú dlhšie ako škrob a múka. V miestnosti s vlhkosťou nie vyššou ako 60-70% môžu "žiť" roky. Múka s vlhkosťou nepresahujúcou 60% a teplotou do 20 ° C môže byť použitá po dobu 6-8 mesiacov, škrob - až do dvoch rokov.

* Sušené ovocie. Sú považované za skôr rozmarný výrobok: rýchlo sa vyschnú, potom sa stanú plesnivými. A to podľa odborníka závisí nielen od podmienok skladovania, ale aj od "surových údajov" produktu: kvalita čerstvého ovocia, z ktorého bola pripravená, použité technológie a podmienky sušenia, ako aj vlhkosť, ktorá sa v nich nachádza.

"Treba mať na pamäti, že v predaji sú aj konzervované (anhydrid kyseliny sírovej) a nespracované sušené ovocie," zdôrazňuje Andrei Mosov. - Prirodzene, prvý skladuje lepšie a časom sa nestmavne. Ale nechcel by som im poradiť, aby ich používali ako jedlo v surovej forme: len v kompótoch a iných pokrmoch s tepelným spracovaním, v ktorých je oxid siričitý zničený. Relatívna vlhkosť vzduchu počas skladovania sušeného ovocia by nemala byť vyššia ako 70%, teplota by nemala presiahnuť 20 ° C (pri 25 ° C a nad plodmi sa stmavne rýchlejšie). "

Pri správnom skladovaní môžu byť šunky jedené nie dlhšie ako 6 mesiacov, iné sušené ovocie - nie viac ako 12 mesiacov.

Každý má svoje vlastné skladovacie podmienky. obľúbené sladkosti a výrobky z múky, Povedzme, že čokoláda uprednostňuje mierne "podnebie": 5-22 ° С, vlhkosť - až 70%. Sušenie pri teplotách do 25 ° C sa môže uchovávať až 15 dní. Avšak ten, kto sleduje túto postavu, s najväčšou pravdepodobnosťou nebude kupovať tieto lahôdky. A tí, ktorí nesledujú, sú viac ako jeden večer je nepravdepodobné, že vydržať.