Ako zlepšiť krvný obeh

To je ťažké uveriť, ale celková dĺžka všetkých krvných ciev nášho tela je 96 tisíc kilometrov. Nosia krv do každého rohu tela a ak je krvný obeh narušený, tkanivá a orgány trpia nedostatkom živín. Našťastie sa môže zlepšiť krvný obeh. Tu je niekoľko tipov.

Prestaňte fajčiť

Nikotín zužuje steny krvných ciev, čo spôsobuje kŕče a bráni normálnemu prietoku krvi. Preto ak stále fajčíte, ukončite tento zvyk, aj keď sa vám to zdá veľmi ťažké.

Monitorujte tlak

Urobte to pravidelne so špeciálnym zariadením. Pri hypertenzii je krvný obeh narušený, čo nakoniec vedie k patologickej zmene vnútorných orgánov. Zamerajte sa na to, aby bol váš horný tlak okolo 120 a váš nižší tlak na 80. Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, ako môžete stabilizovať krvný tlak.

Pite viac vody

Krv je polovica vody. Preto je veľmi dôležité udržiavať dostatočnú úroveň hydratácie tela. Všeobecne platí, že odborníci odporúčajú sústrediť sa na štandardu 8 pohárov vody denne. Počas tréningu alebo v horúcej sezóne by sa táto miera mala zvýšiť.

Získajte častejšie z pracovnej plochy.

Posedenie pri stole niekoľko hodín môže tiež viesť k poškodeniu krvného obehu. Najmä ak sedíte v nesprávnej pozícii - nohu na nohe alebo jednu nohu pod nohami. To vedie k pomalšiemu prietoku krvi v končatinách a v dôsledku toho k zvýšeniu krvnej hustoty, tendencii tvoriť krvné zrazeniny atď. Ak pracujete v kancelárii, premýšľajte o tom, ako sedieť menej na jednom mieste počas dňa. Napríklad si môžete zobrať ako zvyk pracovať, keď stojíte, alebo jednoducho stúpať častejšie za pracovnou plochou: napríklad vystupňovať a čerpať vodu z chladiča alebo šálku čaju.

Robiť jogu

Jóga je skvelý cvičenie s nízkou intenzitou, ktoré pomáha urýchliť prietok krvi. Počas podobného tréningu sa vaše svaly pohybujú, stimulujúc krvný obeh. A neobvyklé obrátené polohy tela vedú k tomu, že krv zo spodnej časti tela sa začína pohybovať rýchlejšie v smere srdca a mozgu.

Často chodiť

Aerobic cvičenie je ďalší skvelý spôsob, ako zvýšiť obeh. Keď chodíte, bežíte alebo len jazdíte na bicykli, vaše svaly sú obohatené kyslíkom. To vedie k tomu, že krv začína cirkulovať aktívnejšie v tele, vaše srdce sa stáva silnejším a tlak sa vráti do normálu. Podľa odborníkov je pre pozitívny výsledok postačujúce platiť aeróbne zaťaženie asi 30 minút denne, 5-7 krát týždenne.

Urobte suchú masáž

Nastavte pravidelne, pred sprchovaním, masáž tela pomocou suchého tuhého štetca. Tento postup nielen stimuluje prietok krvi a tok lymfy, ale tiež zlepšuje celkový stav pokožky. Odborníci odporúčajú začať masáž od nohy, jemne stúpať nahor pomocou krátkych, stláčajúcich vertikálnych pohybov. Je lepšie masírovať brušnú oblasť a spodnú časť chrbta v kruhovom pohybe a radšej sa nedotýkajte hrudníka a oblasti lopatky: tu je koža príliš citlivá.

Vezmite kontrastnú sprchu

Striedanie studenej a horúcej vody dokonale zlepšuje prietok krvi v malých aj veľkých nádobách. Ak je váš krvný obeh len zlomený v nohách alebo ramenách, stačí len urobiť kontrastné kúpele pre vaše ruky alebo nohy. Avšak táto metóda je kontraindikovaná pri zápalových ochoreniach vrátane zápalu žíl (flebitída).