Sú e-cigarety škodlivé?

Na elektronických cigaretách sa veľa argumentuje. Niekto ich považuje za zdravú alternatívu ku konvenčnému tabaku a niekto si je istý, že povesti o bezpečnosti sú jednoznačne prehnané. Také sú elektronické cigarety škodlivé? Pozrime sa.

To sa líši od obyčajnej elektronickej cigarety tým, že emituje vodnú paru spolu s dymom, ktorý je v podstate naplnený rovnakými látkami ako bežné cigarety: malý parný generátor a batéria sú zabudované do telesa zariadenia.

Vytvorte ilúziu, že elektronická cigareta nemá toxické vlastnosti bežného tabaku, nie je to potrebné, hovoria lekári. "Zloženie kvapaliny, ktorá sa používa v takomto zariadení, predovšetkým obsahuje nikotín v rôznych koncentráciách, závisí od sily kompozície, - hovorí Vasily Jurašov, Ph.D., zástupca riaditeľa pre medicínske záležitosti nezávislého laboratória INVITRO. - Ako viete, to je nikotín, ktorý je návykový u fajčiarov, vrátane tých, ktorí uprednostňujú elektronické cigarety a sú toxické pre kardiovaskulárne, reprodukčné systémy ... Áno, a pre celý organizmus.

Po druhé, zloženie takej kvapaliny zahŕňa propylénglykol - látku potrebnú na rozpustenie príchutí a nikotínu. Vo veľmi malých dávkach sa propylénglykol používa v domácnosti a kozmetický priemysel ako vodný prvok. A v chemickej, napríklad - na výrobu nemrznúcej zmesi. Ak budete pravidelne fajčiť e-cigarety, propylénglykol bude mať tlmiaci účinok na centrálny nervový systém, čo poškodí obličky a priedušky. "

Ďalšou zložkou tekutiny pre "elektronické" fajčenie je glycerín. Používa sa v kozmetickom a potravinárskom priemysle. Avšak vstup do ústnej dutiny spôsobuje sucho v ústach, zhoršuje stav krvných ciev a je dobrým prostredím pre vývoj baktérií.

Ako dôkaz, že elektronická cigareta je menej škodlivá pre zdravie, ich výrobcovia často spomínajú absenciu dechtu v kvapaline. Naozaj tam nie sú. Ale existujú rôzne príchute, ktoré vám umožňujú ťahať s veľkou radosťou. Tieto príchute sú slabo rozpustné vo vode a pri ich toxických a karcinogénnych účinkoch sa nachádzajú v blízkosti dechtu tradičných cigariet. Prenikajúc do tela ho neublížia. V tomto prípade veľmi často výrobca neuvádza príchuť, ale iba naznačuje zdanlivo prirodzený názov: "čokoláda", "vanilka", "karamel" ...

Vo všeobecnosti podľa Vasilyho Jurašova je celkové množstvo škodlivých látok, ktoré vstupujú do tela pri používaní elektronickej cigarety, porovnateľné s množstvom škodlivých látok, ktoré dostávajú fajčiar pravidelného tabaku. Jediný rozdiel medzi e-cigaretami a bežnými cigaretami, s výnimkou samotného mechanizmu, je absencia kvapalného CO (oxidu uhoľnatého), ktorý sa uvoľňuje v procese fajčenia. "

Elektronické cigarety pomáhajú prestať fajčiť?

Tí, ktorí by sa chceli rozdeliť so závislosťou, bohužiaľ, by sa nemali spoliehať na to. Potreba pravidelnej dávky nikotínu, ako ukazuje pozorovanie, nezmizne nikde. Navyše kontakt s elektronickou cigaretou môže byť ešte odolnejší. Koniec koncov, elektronické zariadenie je vždy po ruke, jeho použitie ani nevyžaduje použitie zapaľovača alebo zápaliek. A zdá sa, že je to bezpečné. Vedci z univerzity v San Franciscu nedávno zverejnili údaje zo svojej štúdie: ľudia, ktorí prešli z bežných cigariet na elektronické cigarety, nakoniec začali fajčiť viac a počet tých, ktorí v dôsledku takéhoto prechodu opustil zlý zvyk, bol zanedbateľný. Ministerstvo zdravotníctva Veľkej Británie verí, že elektronické cigarety nielen neprispievajú ku skončeniu fajčenia, ale naopak posilňujú psychickú závislosť fajčiarov.

Elektronické cigarety a pasívne fajčenie

Okolo šťastie trochu viac: netrpia tabakovým dymom, ktorý obsahuje rovnaké nebezpečné látky, ktoré otrávia telo fajčiarov. Ale pre ne absolútne bezpečné elektronické cigarety nemôžu byť volané. "Záležitosť je opäť v príchutiach pridávaných do kvapaliny," hovorí Vasily Jurašov, - Môžu spôsobiť alergickú reakciu, spôsobiť podráždenie slizníc a nosohltanu. A niektorí ľudia dokonca vyvolávajú záchvat bronchiálnej astmy. A najzraniteľnejšie v tejto situácii sú deti a tehotné ženy. "

Ako vidíte, pre elektronické cigarety neexistujú žiadne osobitné výhody. A jediný spôsob, ako zachovať svoje zdravie, tvoj a tí okolo teba, je úplne vzdať fajčenia!