Je možné obnoviť rodinný život po rozvode?

Keď sa manželia rozhodnú rozpadnúť, môžu mať na to veľa dôvodov. Ale čas plynie, bolesť zmizne. A teraz sa bývalý manžel a manželka často začínajú spomínať na teplo. "Nemal by som začať znova?" Myslia si. Je možné obnoviť rodinný život po rozvode a ako to najlepšie urobiť, opýtajte sa psychológov.

Podľa štatistík sa každý tretí rozvedený muž chce vrátiť do opustenej rodiny a každý piaty človek sa mu podarí. Viac ako 28% spravodlivého sexu nejaký čas po rozvode dospeje k záveru, že ich manželstvo nie je tak zlé a že sú pripravení dať svojmu bývalému ďalšiemu šancu. Zdá sa, že vstup do tej istej rieky je možný dvakrát. Pripomeňme si aspoň históriu búrlivých roztržkov a nie menej vášnivých stretnutí Elizabeth Taylorovej s Richardom Burtonom alebo Pamela Anderson a Tommy Lee.

"Často sa páry rozpadnú na chvíľu, aby sa po rozlúčení mohli vyriešiť krízovú situáciu a otestovať svoje pocity a potom sa rozhodnúť, či sa konečne spoja alebo rozdeľujú," hovorí Irina TugarinaPsychológ. - Rozhodnutie o rozvode sa zvyčajne nevykonáva spontánne, manželia sa zvyčajne približujú. Šanca obnoviť manželstvo z ruín, po určitom čase, samozrejme, je. Na realizáciu tohto zámeru však musí existovať silnejšia motivácia ako pri prvom vytvorení manželského zväzu. Druhý pokus zahŕňa veľkú zodpovednosť za ich osud a osud satelitu. Ak rozvod je tiež príležitosťou pre bývalých manželov, aby vytvorili nový vzťah, potom manželstvo číslo dva v rovnakom zložení vylučuje túto pravdepodobnosť a ukladá im obom povinnosti zabezpečiť rodinný život inak. "

Úspech nového "projektu" závisí predovšetkým od vzájomnej úprimnej a slobodnej túžby bývalých manželov. Sloboda tu je absencia akéhokoľvek tlaku - od príbuzných, príbuzných, okolností. A samozrejme, nemali by ste sa snažiť hrať "ako to bolo pred vojnou", výlučne "v záujme detí". Dôležitosť prerušenia je tiež dôležitá - v skutočnosti je to veľmi "slepá škvrna" vo vzťahu, ktorý zasiahla kríza. Často manželská nevera vedie k kolapsu rodiny. Poskytnutie druhej šance na zhroucené manželstvo je v tomto prípade obzvlášť náročné. Tu musíte byť schopní odpustiť - úprimne a nakoniec. Ale nie všetci sú schopní. Pre takýto krok musíte osobne rásť.

Ale trvanie manželstva, podľa psychológov, nehrá významnú úlohu pri obnovení vzťahov. "Na jednej strane dlhší ľud žije spoločne, tým ľahšie je prenasledovanie rodinného zväzu, ale na dlhú skúsenosť sa vzťahy môžu úplne vyčerpať," hovorí Irina Tugarina. - Krátke manželstvo ponecháva pocit neúplnosti, nedáva úplný obraz, nekončí rodinnú históriu. Ale zostávajúci bod môže stimulovať pokus navrátiť sa navzájom a udržať si od tohto kroku. "

Ako obnoviť rodinu po rozvode: kroky na splnenie

* Skôr ako začnete s "reštaurovaním" jasne a jasne určite príčiny kolapsu manželstva. Musíte ich hľadať vo vlastných chybách. V každej medzere sú obaja vinní, niekto viac, niekto menej. "Zvážte, či ste schopní niečo zmeniť v sebe, vzdať sa niečoho a zároveň prijať zvláštnosti charakteru partnera a akceptovať jeho nedostatky," hovorí rodinný psychológ Olga Turovtseva, - Treba mať tiež na pamäti, že človek by nemal očakávať žiadne zásadné zmeny vo vzájomných vzťahoch. Zároveň je však potrebné jasne definovať, aký charakter, štruktúra rodinného života, kvalita partnerstva by vyhovovala obom z vás. "

* Ak si nie ste úplne istí správnosťou perfektného kroku, nechajte sa navzájom vidieť, A keď sa rozvediete, pokúste sa odísť. Je to jednoduché, keď sú spoločné deti, ktorým je potrebné postarať sa spoločne, dokonca aj prestať byť manželom. Neodmietajte bývalého partnera v realizovateľnej pomoci a podpory. Napríklad, človek sa môže vyrovnať s každodennými problémami ženy, ktorá bola včera jeho spoločníkom, opraviť niečo, opraviť, niekde tam niekde odísť. A bývalá žena - pomôcť ex-manželke aktualizovať šatník, vyberte niečo z vnútra. Pokúste sa navzájom navrátiť pocit istoty, na ktorú sa môžete spoľahnúť.

* Pokračujte v navzájom malých daroch pri formálnych príležitostiach, okrem iného s osobnými dôležitými dátumami. Bývalý manžel môže napríklad dať bývalému manželovi kvety na výročie svadby, datovanie, narodeniny detí. Tým, že pochopil, že nezabudol na tieto osobitné dni kalendára pre obe strany a pre neho sú stále významné.