Svetlana Ratniková: ako naučiť dieťa tancovať

Na rozdiel od mnohých mojich známych detí, moja štvorročná dcéra, Kira, neváha tancovať v žiadnom prostredí a už vie, ako sa krásne pohybovať. Ale nie som v zhone, aby som ju dal tanečnej škole.

Ako sa naučiť tancovať doma

Moja dcéra tancovala pred jej narodením: do siedmeho mesiaca tehotenstva som učil tanec v bruchu. Tri mesiace po jej narodení som začal pracovať. Počas domácich skúšok bola moja dcéra neďaleko a ja som videla, ako reagovala na inú hudbu: usmiala sa na nejakých kompozíciách, ako keby rozpoznala niektoré. Postupom času sa začali objavovať obľúbené skladby hudby, naučila sa získať disky, vedel, kde ležia, a dať hudbu alebo video. Keď mala tri roky, bolo pre mňa veľkým prekvapením vidieť, keď sa vrátila domov, že tancuje vreckom. Nerobila som to. Ukázalo sa, že keď som nebola doma, moja dcéra sa mnohokrát pozrela na nahrávky, na ktorých som tancoval so šálom, a začala tancovať.

Keď som sa jej spýtal, či sa chce naučiť tancovať, odpovedala, že už vie. Jej pohyby v tanci sú naozaj také prirodzené, že stále pochybujem, či by mala byť v blízkej budúcnosti poslaná na tanečnú školu. Pre mňa je také cenné, že sa pohybuje sama a vzdáva sa impulzov pocitov. Preto som sa rozhodla čakať na chvíľu, kedy by sama chcela zvládnuť choreografiu a prísť s otázkou "Ako sa naučiť tancovať?".

Často sa stáva, že situácia je iná: dieťa je v rozpakoch, aby sa pohybovalo a rodičia nevedia, ako ho naučiť tancovať. Zdá sa mi, že najlepšou možnosťou je začať s rodičmi. Zároveň stojí za to pohybovať len vtedy, keď naozaj chcete, keď sa vám páči hudba a vychutnajte si tanec. Koniec koncov, vaša radosť z hnutí okamžite číta iná osoba, najmä ak je to dieťa. A chce len byť s rodičmi v určitom okamihu.

Buďte trpezliví a snažte sa pochopiť dieťa. Často sa dospelý musí najprv pýtať na otázku: kto sa naozaj chce naučiť tancovať - ​​dieťa alebo sám? Faktom je, že väčšina detí sa stále pohybuje aspoň minimálne na hudbu, ktorú majú radi. Ďalšou otázkou je, že rodičia takýto prejav túžby tancovať sa môžu zdať nedostatočný, ale dôvod je sám o sebe. Tak ako sa naučiť tancovať doma?

Myslím si, že mnohí rodičia, rovnako ako ja, chcú príliš veľa, aby dieťa, ktoré nechce byť. Pokúsili ste sa dať dieťaťu do kruhu, ktorý sa mu nepáči, donútiť ho, aby povedal správne slová osobe sotva známej, hoci si to dieťa sám nechce, ani nevyhodí svoju hračku a rozhodne sa, že to nie je potrebné? A prečo v takých chvíľach sme si tak istí, že vieme, ako sa dieťaťa správať lepšie ako on sám? Teraz sa sám učím rozlišovať moje osobné túžby od Kiraových túžob a ja som rád, keď mám čas na to, aby som sa chytil na skutočnosť, že pripisujem jej túžbe, a uvedomujem si, že jej môžem dať slobodu robiť to, čo chce.

Užitočné odkazy:

Video "Bodislim" so Svetlana Ratnikovou vo fitness-video knižnici klubu "Live!".