Vitamín A zvyšuje riziko obezity

Vitamín A je mimoriadne dôležitý pre telo - pre zdravú pokožku, vlasy, zrak, pre normálnu bunkovú obnovu, imunitný systém a mnoho ďalších životne dôležitých procesov. Avšak každá medaila, ako je známa, má druhú stranu. Iste, a viete, že vitamín A je schopný sa hromadiť v tele, a jeho nadbytok je rovnako nebezpečný ako nedostatok.

A teraz vedci z univerzity v Gruzínsku zistili, že môže spôsobiť nejakú škodu aj pri obvyklých dávkach. Je pravda, že pri niektorých "priťažujúcich okolnostiach": ak je v strave veľa tučných jedál, vitamín A ovplyvňuje fungovanie pečene, procesy spojené s metabolizmom glukózy a tuku.

Výskumníci to zaznamenali počas experimentu, výsledky ktorých boli prezentované na výročnom stretnutí Americkej fyziologickej spoločnosti. Experiment bol uskutočnený na potkanoch, ktoré boli "vysadené" na diéte s vysokým obsahom tuku. Jedna skupina hlodavcov súčasne dostala normálne množstvo vitamínu A a druhá nedostatočná. Zvieratá boli pravidelne zvážené a tie, ktoré boli v "nedostatočnej" skupine, získali menej nadváhy.