Vinchun

Jeden zo štýlov južnej čínskej Wushu. Získal svetovú slávu vďaka Bruce Leeovi, ktorý začal svoju kariéru, učiac sa len vichunu. Podstata tohto štýlu je v bleskových krátkych úderoch: z boku bojovníci sú ako bojové mačky, ktoré sa pokúšajú poškriabať oči druhého.

Podľa legendy bola žena vynašla wintchun (wincunquan), takže tento štýl wushu sa vyznačuje rýchlymi údermi na tvár a hornú časť tela. Charakteristickým znakom Vincuna je tzv. Drevený muž - manekýn na tréning, v ktorom sú drevené palice inštalované rovnobežne so zemou v rôznych výškach. Týmto spôsobom sú vyškolení kontaktujúci technici bez partnera. V iných štýloch sa nepoužívajú figuríny na výcvik. Všetky základné pravidlá Vincuny, napríklad, aby sa chytil pohyb nepriateľa vopred alebo aby nebol napadnutý ako prvý, možno nájsť v mnohých štýloch wushu.

Moderný ichun je rozdelený na dve hlavné oblasti: čínske a vietnamské. Centrá oboch smerov sa nachádzajú v meste Foshan, provincia Guangdong av chráme predkov je dokonca aj Pamätná sila Majstra Yip Mana, z ktorého študoval Bruce Lee. Je to vďaka Leeovi, že čínsky zlovestný je populárny v Amerike a Európe po celé desaťročia. Vietnamský Vinchun je slávny v Rusku, ktorý od roku 1988 propaguje zakladateľ klubu Iron Flate Valery Martynov.

Bohužiaľ, v súčasnosti sa wynchun prakticky nevyvíja. "Môžeme povedať, že tento štýl už nie je," hovorí Stanislav Rogachev, inštruktor kanála "Live!" V Číne je prítomný výlučne ako príkladný tanec, bojová zložka v ňom takmer zmizla. Z tohto dôvodu má Winchun reputáciu ako najviac "skorumpovaný" typ bojového umenia. Každý môže ľahko ísť do Spojených štátov a kúpiť certifikát od prvého majstra Vincuna, ktorý sa stretol. Čím vyššia je úroveň kvalifikácie, tým drahšie dôkazy.

Pozrite si video: vin chun IP MAN ОБУЧАЛКА (Január 2020).