Povedal som nie! Ako odmietnuť dieťa

Keď sa dieťa pýta na niečo, je pre milujúcich rodičov tak ťažké povedať nie. Niekedy je to však potrebné. Prečo? A ako odmietnuť dieťa?

Prečo je dôležité povedať dieťaťu "nie"

Po prvé, nezabudnite, že deti - bez ohľadu na to, ako sa vám môžu zdajú byť nezávislé, rozumné a zodpovedné - takmer desať rokov nemôžu zabezpečiť pre všetkých (a niekedy nie) dôsledky ich konania. Ich psychika a objem vedomia pre toto ešte nie sú dostatočne formované. Preto zakazujeme prekročenie cesty na červené svetlo, aj keď sa zdá, že auto je ďaleko. Alebo ísť na prechádzku, keď je tma a neskoro. Alebo jesť desať porcií eskimu v mrazu tridsať stupňov. Hoci chápeme, že veľmi chcem!

Po druhé, dosť divne, deti vnímajú jasne definované hranice ako starostlivosť o dospelých o sebe. Oba batoľatá a dokonca aj vzpurné tínedžeri považujú absenciu zákazov za ukazovateľ, že ich rodičia sa nestarajú.

Nuž a hlavná vec, vy vyvolajte drobky, aby ste sa mohli spoľahlivo zapadnúť do okolitej spoločnosti, nie? A v spoločnosti je plná pravidiel, ktoré vyžaduje, aby bola dostatočne ťažká na to, aby bola v súlade s týmito pravidlami, a trestá za porušenie, aspoň pamätajte na trestný zákonník.

V určitých situáciách je slovo "nie" nepostrádateľné. A ak musíte povedať svojmu milému dieťaťu, urobte to správne. Podľa nasledujúcich pravidiel vám bude oveľa jednoduchšie odmietnuť dieťa. A dieťa, prinajmenšom vnútorne, nebude môcť urobiť žiadne sťažnosti alebo sťažnosti.

Ako odmietnuť dieťa

1. Pozorne počúvajte na žiadosť alebo túžbu dieťaťa. Počúvajte ho pokojne, nepočúvajte ani na slovo "áno", ani na slovo "nie". Ak je dcéra alebo syn príliš malý, pomôžte mu, aby formuloval žiadosť pomocou upresnenia fráz: "Videli ste písací stroj na poli? Myslíte si, že jeden z nich je potrebný vo vašej garáži? "

2. Požiadajte dieťa, aby spochybnilo jeho žiadosť - povedať prečo a prečo niečo potrebuje. Toto ho naučí rozlišovať medzi skutočne potrebnými vecami a "chcem". A umožníte sa pozrieť na žiadosť z jeho pohľadu, vidieť situáciu alebo problém cez jeho oči. Koniec koncov, niekedy to, čo je dospelý nezmysel pre dieťa, je životne dôležité a dôležité.

3. Stručne zopakujte to, čo dieťa povedalo: "Rozumiem tomu správne, že je to presne to, čo potrebujete, pretože ..." Takže mu oznámite, že ste počul a správne pochopil jeho žiadosť. Požiadajte, aby ste objasnili a vyjadrili všetko do konca.

4. Ak stále myslíte, že z nejakého dôvodu musíte odmietnuť - urobte to teraz. Povedzte: "Nie, Váňa, bohužiaľ, musím vás odmietnuť ..."

5. Teraz je čas na váš argument. Nemyslite si, že dieťa je príliš malé alebo hlúpe a nerozumie vašim obavám. Nebojte sa podeliť sa s ním o problémy - materiál (ak nemáte teraz peniaze na drahý nákup), vzdelávacie (ak zlyhanie je trest za nesprávne konanie), nedostatok času atď.

6. S najväčšou pravdepodobnosťou, ako odpoveď na vaše slová, dieťa zariadi provokáciu: vyvíja tlak na škody alebo iný bolestivý bod, spôsobuje problémy, prelieva slzy - každý to robí svojou vlastnou cestou. Ak sa rozhodnete povedať nie, buďte pevní, nevzdávaj sa. Jednoducho povedzte rozrušenému dieťaťu, že rozumiete jeho zúfalstvu, ale nič nemôžete urobiť.

7. Vždy si pamätajte, že dieťa má právo na niečo požiadať a musíte ho odmietnuť! Existujú však situácie, kedy sa v priebehu rozhovoru rozhodnete zmeniť svoj názor, pretože argumenty dieťaťa sú dosť ťažké. V tomto prípade ospravedlňte svoj súhlas, aby malý partner hovoril, že to nie sú slzy alebo podobné manipulácie, ktoré vás súhlasili, ale vaše uznanie dôležitosti a priority, ktoré si pre neho vyžadujete. Ak to vyžaduje veľa materiálových nákladov, nepredstierajte, že "môžete urobiť čokoľvek" (ak v skutočnosti nie je). Nechajte dieťa plne zdieľať dôsledky neočakávanej peňažnej medzery v rodinnom rozpočte (kupím si videá, ale budeme musieť stráviť celý mesiac bez cukroviniek a filmov).

Pozrite si video: Nádherné svedectvo N. Grausovej o potrate a rozprava o zákone na ochranu nenarodených detí v NRSR (August 2019).