Päť typov ľudí náchylných na nespavosť

Ste perfekcionista? Sklon k depresii alebo úzkosti? Ak je niečo z uvedeného zoznamu pre vás inherentné, určite máte problémy so snom. Nedávno vedci identifikovali päť typov ľudí, ktorí sú náchylní na nespavosť. Skontrolujte, či ste v tomto zozname.

Špecialisti spánku už dlho vedia, že nespavosť je zvyčajne korelovaná s určitými charakteristickými znakmi. Nová štúdia, publikovaná v Lancet Psychiatry, opäť potvrdila túto skutočnosť. Špecialista z Holandského inštitútu neurovedy Tessy Blanken a jej tím študoval osobnostné rysy a životnú históriu 2 224 ľudí trpiacich nespavosťou po dobu šiestich rokov (od roku 2010 do roku 2016). Na základe tejto vedeckej práce bolo identifikovaných päť typov osobnosti, najviac náchylných na nespavosť.

1. Osobnosť "s vysokou mierou strachu."

Takíto ľudia sú zvyčajne veľmi aktívni, podnikaví, náchylní na výrazný perfekcionizmus. Neustále sa obávajú niečoho a "očakávajú" zlyhania. Pred odchodom do postele majú tendenciu sa cítiť rušivo, a preto nemôžu pokojne odpočívať a zaspať.

2. Ľudia s "miernym stupňom utrpenia, citlivými na odmeňovanie".

Podobne ako prvý typ, ale náchylnejšie k chvále a pozitívnym emóciám. Štúdia ukázala, že tento typ ľudí je náchylný na psychofyziologickú nespavosť, ktorá vyvoláva (paradoxne neznie) samotný sen. Telo týchto ľudí reaguje so stresom na proces zaspávania a relaxácie, a preto nie je možné zaspať.

3. Ľudia "mierne zúfalí, necitliví na odmeňovanie."

Títo jedinci sú mimoriadne nešťastní, pesimistični vo všetkom, čo sa im stane. Typické obete, ktoré neprijímajú odmenu, chválu a odmenu. Avšak, ako odhalili autori štúdie, sú menej náchylní na depresiu ako predchádzajúci typ.

4. Ľudia sú "mierne znepokojiví, s vysokou reaktivitou".

Skôr sa obávajte negatívnych udalostí v živote. Spravidla trpia nespavosťou, iba ak sa im stane niečo naozaj zlé: prepustenie z práce, rodinné konflikty atď. Zároveň sú ich problémy so spánkom dlhé a stabilné - zostávajú aj vtedy, keď dôsledok stresu už dávno prešiel.

5. Ľudia sú "mierne znepokojení, s nízkou reaktivitou."

Títo jedinci majú aj ťažkosti so spánkom kvôli životným udalostiam, ale majú menej intenzívnu reakciu na tieto udalosti ako ľudia štvrtého typu. Tento typ tiež vykazuje nízku úroveň motivácie a aktivity.

Podľa Rafael Pelayo, MD, v Stanford Medical CenterVšetci títo ľudia majú niekoľko spoločných čŕt - tendenciu k negatívnym emóciám, zvýšenej aktivite, citlivosti na stres. "Vy spíte lepšie, keď sa cítite bezpečne, pohodlne a milujú. "Frustrované" typy osobností, ktoré Blanken poukazuje na svoj článok, sú ľudia, ktorí sa pravdepodobne počas spánku necítia pokojne, "vysvetľuje expert.

Podľa odborníka nebude vaše telo schopné zaspať, ak ste v bezprostrednom ohrození - napríklad v prípade požiaru alebo zemetrasenia. V tomto prípade sa mozog ochráni spánok. Ak je však nebezpečenstvo dlhodobé (napríklad v prípade stresu, depresie), mozog nemôže len čakať na chvíľu, kedy prechádza. "Potom vstúpi do režimu spánku, ale spí a čo najmenšie. To je nespavosť - spôsob "prežitia" mozgu počas spánku, "- komentoval Rafael Pelayo.