Wellness letná dovolenka pre deti: usporiadajte správne

Každá matka chce, aby sa dieťa počas leta opálilo, plavalo dosť a hlavne sa stalo zdravším. To je to, ako to urobiť, všetci to nepoznajú. Ako správne usporiadať detskú dovolenku v lete - povedajú naši odborníci.

V meste sú deti nútené prispôsobiť sa životným podmienkam, ktoré sa líšia od ich fyziologických potrieb. "Zdravie dieťaťa je ovplyvnené najmä tým, že sa nepohybuje trochu a nestrávi dostatok času vonku," hovorí Ivan Obručev, Ph.D., Pediater Medical Center "Moja rodina". - Okrem toho, okolo dieťaťa veľa škodlivej chémie. Detský organizmus tiež zažíva určité zaťaženie z mnohých kontaktov s ľuďmi, pretože zvyšuje počet vírusov a baktérií, s ktorými sa stretáva. " Inými slovami, ak chcete, aby dieťa využilo letnú dovolenku, pokúste sa ho usporiadať tak, aby sa vaše potomstvo pohybovalo viac, dýchalo čerstvý vzduch a menej komunikovalo s outsideri.

Týždeň na mori alebo mesiac na chate?

Tradične najviac zdravá dovolenka je výlet do prímorského letoviska. Takmer bez prachu a mikroorganizmov obsahuje morský vzduch viac ako 30 zlúčenín, ktoré majú priaznivý účinok na dýchací systém. Sliznica dýchacích ciest je vyčistená z akumulovaného znečistenia a imunitný systém je obnovený. "Mnohí rodičia však zabúdajú, že akákoľvek zmena klímy si vyžaduje adaptáciu," hovorí Ivan Obručev. "A ak u dospelého trvá 1-2 dni, potom u dieťaťa mladšieho ako 5 rokov je to od 7 do 10 dní!" Preto sa 1-2-týždňové výlety detí považujú za rekreačné, ale zábavné. A pre deti do 5 rokov sú vo všeobecnosti záťažou! Takže ak plánujete uzdraviť svoje dieťa pri mori, berúc do úvahy adaptačné obdobie, naplánujte výlet minimálne mesiac a najlepšie dva! Keď to nie je možné, je lepšie si vybrať dovolenku v strednom Rusku. To vám umožní udržať obvyklý spôsob života pre dieťa (koniec koncov, deti do troch rokov sú veľmi citlivé na jeho zmenu). V krajine alebo v dedine bude veľa čerstvého vzduchu, vonkajších hier, slnka a vody.

Výlet do mora alebo dovolenka v horách?

Na pozadí popularity pobrežných letovísk sa niektoré pohoria nejako vymanili z pozornosti turistov. A márne! Európania sú čoraz častejšie vysielaní na odpočinok: existuje menej ľudí, voda a vzduch sú čistejšie a existuje oveľa viac príležitostí pre telesnú aktivitu. "Hory sú atraktívne kvôli ich klimatickým podmienkam," vysvetľuje Ivan Obručev. "V horskom vzduchu je koncentrácia kyslíka znížená, čo prispieva k tvorbe nových krviniek, červených krviniek, čo je veľmi užitočné pre deti, ktoré sú náchylné na anémiu."

Vďaka vysokej ionizácii je vzduch v horách veľmi čistý. Obsahuje niekoľko mikroorganizmov (vrátane patogénov) a rôznych alergénov. Skutočnosť, že v horskom prostredí je možné napraviť choroby spojené so zápalom dýchacích ciest, je s tým spojené. "Relaxácia v horách je najlepším liekom pre pacientov s bronchiálnou astmou," hovorí Vadim Berezutsky, ENT lekár, odborník na výživu. - Pod vplyvom horskej klímy dochádza k rozšíreniu priedušiek, zlepšuje sa ich krvný obeh. Existujú prípady, kedy sa počas zvyšku v horách znížil zápal adenoidov u detí a bolo možné sa im chirurgicky vyhnúť. "

Chôdza v ihličnatých lesoch alebo v listnatých?

Zdravie dieťaťa do veľkej miery závisí od vzduchu, ktorý dýcha. Jedným z najužitočnejších je vzduch bohatý na phytoncidy, látky vyrábané rastlinami a schopné neutralizovať množstvo patogénnych mikroorganizmov a to je dobrá prevencia vzniku skrytých infekcií a ochorení horných dýchacích ciest. "Medzi rastlinami, majstri vo výrobe phytoncides sú ihličnany (borovica, smrek, jalovec)," vysvetľuje Vadim Berezutsky. - Tvrdé drevo produkuje túto látku 2-3 krát menej. Ak chcete získať zdravotný účinok z prechádzky, musíte stráviť aspoň jednu hodinu v lese. " Upozorňujeme tiež, že čím je teplota vyššia, tým viac vzduchu je nasýtený phytoncides - ich obsah sa zvyšuje 1,5 krát! Ale pri vysokej vlhkosti sa ich počet výrazne znižuje. Koncentrácia živín v lesnom ovzduší závisí aj od času dňa. Jeho vrchol klesá na obdobia pred 12.00 a po 18.00.