Nenechajte sa vyschnúť: 5 pravidiel pre uhasenie žízní v horúčave

Čím je na ulici teplejšia, tým viac žízní. Koľko tekutiny potrebuje vaše telo v lete, ako správne uhasiť smäd a aký nápoj je vhodnejší? Tieto a ďalšie otázky budú zodpovedané "ALIVE!".

Nie je žiadnym tajomstvom, že naše telo je hlavne voda. Pľúca - 83%, mozog a srdce - o 73% a dokonca aj kosti - o 31%. Voda dodáva všetkým tkanivám nášho tela prospešné látky a odstraňuje toxíny, bez toho, aby bola možná termoregulácia. Dokonca aj mierna dehydratácia nás zbavuje energie a sily a nedostatok iba 5% vody v tele zabraňuje mozgu o 20%.

Preto je dôležité pravidelne doplňovať zásoby vody v tele. Zvlášť v teple a počas fyzickej námahy, keď stratíme veľa kvapaliny s potu. Avšak, len pitie kávy, sódy alebo džúsu, túto úlohu nemožno vyriešiť. Tu potrebujeme správnu stratégiu. Nasledujúcich päť pravidiel vám pomôže vytvoriť to.

1. Uhasnite svoj smäd vodou

Pamätajte: ona je tá, ktorá najlepšie vyživuje telo vlhkosťou. Kvas, sóda, kefír, smoothies - to všetko je jedlo. A navyše kalórie. Sladké nápoje vo všeobecnosti potláčajú smäd, ale dobre vyvolávajú "skoky" v krvnom cukre. Káva a čaj s mliekom majú diuretický účinok. Produkty z kyslých mliečnych výrobkov, ako napríklad ovocné nápoje bez cukru, nie sú v horúčavách zlé, ale stále nemôžu úplne potlačiť ich smäd, pretože v nich je len málo tekutiny. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že na slnku pitie jogurt alebo ryazhenka môže rýchlo zhoršiť. Nemali by ste ich vziať so sebou na pláž alebo na dlhú prechádzku.

2. Pite bez čakania na smäd

Po prvé, je to prvý príznak dehydratácie, ktorý sa začal, a je lepšie, aby to neprinieslo. "Po druhé, moderný človek je často hluchý pre potreby svojho vlastného tela," hovorí Ekaterina Belova, výživu, hlavný lekár Centra osobnej výživy "Nutrition Palette". - Môže tento signál a chýbať. Preto je najdôležitejšie vypočítať, koľko vody potrebujete denne (zvyčajne pri dávke 30 ml na 1 kg telesnej hmotnosti, v teple - 40 ml na 1 kg telesnej hmotnosti) rozdeliť výsledné množstvo na porcie a piť ich v približne rovnakých časových intervaloch. , Predpokladajme, že vážite 60 kg, potom v horúcom letnom dni potrebujete 2,4 litra (40 ml x 60 kg). " Môžete začať ráno s jedným alebo dvoma pohármi vody a potom pridať pol halu každú pol hodinu počas dňa.

Odborník radí pacientom s nadváhou a tým, ktorí trpia cukrovkou a ochorením obličiek, najmä preto, aby sledovali úplné uhasenie žíznenia v horúčave.

3. Piť pravidelne a postupne, ale nie zriedka a vo veľkých množstvách.

Dokonca aj v kúpeľoch v horúčave alebo v letných popoludňajších hodinách v záhrade, niekedy sa cítite ako pitie, takže ste práve odniesli a "odfúkali" dva litre fliaš tekutiny naraz! Toto by sa však nemalo robiť. "Pre telo je ťažké preniesť taký objem tekutiny cez seba, to je veľké zaťaženie srdca a krvných ciev, obličiek, ktoré ju budú musieť odstrániť," hovorí Ekaterina Belová. Okrem toho stratíme nielen vodu, ale aj sodík. Ak prichádzajúca voda tohto prvku neobsahuje, rovnováha draslík-sodík je narušená - rovnováha vody v bunkách av medzibunkovom priestore. Môže to byť aj nebezpečný opuch.

Aby ste počas fyzickej námahy nezmizli po žízni a aby ste po nich neležali na vodu, vezmite si spravidla: jednu alebo dve poháre pijte 15 minút pred "štartom" a postupne popíjajte počas tréningu.