Tri najlepšie profesionálne postupy proti nadmernému potenie

Ak vlhké podpaží spôsobujú čoraz väčšie nepríjemné pocity a konvenčné deodoranty už nepomáhajú, je načase premýšľať o profesionálnej liečbe. Hovoríme o najúčinnejších a najbezpečnejších spôsoboch riešenia nadmerného potenia.

Povedzme, že vojna s nadmerným potentiálom by nemala začínať návštevou kozmetického lekára, ale konzultáciou s neurológom a endokrinológom. "Hyperhidróza je často jedným z príznakov porúch autonómneho nervového systému, nadobličiek, štítnej žľazy a pankreasu," hovorí Ilmira Petrova, kozmetológ, vedúci kliniky "Lantan". "A predtým, ako vyriešite problém, musíte riešiť jeho hlavnú príčinu." Ak sa nenájde nič vážne o zdraví, v arzenále kozmetikov existuje dostatok spôsobov, ako vám pomôcť zabudnúť na mokré podpaľky, dlane a nohy po dlhú dobu. Najúčinnejšími metódami pre dnešok, podľa Ilmyry Petrovy, sú botulotoxicita, chirurgia a hardvérová liečba. Čo sa im páči?

Botulotoxicita

Aplikuje sa: pri hyperhidróze axilárnych dutín, dlane a chodidla.

Dnes je to najobľúbenejšia metóda korigovania nadmerného potenia na základe použitia liekov typu A botulotoxínu. "Keď sa Botox vstrekne pod kožu, blokuje sa acetylcholín, ktorý prenáša nervové impulzy do buniek," hovorí Ilmira Petrova. - intenzívna aktivita potných žliaz v ošetrenej oblasti končí 6 až 10 mesiacov. Potom sa postup môže zopakovať. " Účinok postupu sa nevyskytuje okamžite, ale na 2-14 dní a postupne sa zvyšuje.

Ako sa vykonáva

Pred vykonaním postupu sa vykoná malý test (test jódu a škrobu): plocha tela, ktorá je vystavená hyperhidróze, je ošetrená zmesou jód-škrob. Oblasti, ktoré sú vystavené nadmernému potenie, sú tmavo modré. To pomáha lekárovi vypočítať množstvo lieku (spravidla sa asi 15-20 injekcií podáva do jednej axily.) Potom sa na zamýšľané injekcie označí každé 2 cm kože špeciálny marker. Ihla sa vloží do pokožky do hĺbky 3 mm. Po ukončení procedúry môže dôjsť k miernemu pocitu pálenia a vzniku malých papulov. V prvom týždni po procedúre sa odporúča vyhnúť sa ťažkej fyzickej námahe, masáží, návštevám sauny a kúpeľa, užívaniu antibiotík a alkoholu.

Nevýhody metódy

Postup môže byť bolestivý, najmä v oblasti dlaní. Počas týždňa po ukončení procedúry možno pozorovať opuch, svrbenie, zníženú citlivosť a svalovú slabosť. V niektorých prípadoch sú možné zápaly a alergické reakcie. Okrem toho niektoré osoby (asi 10%) botulotoxicity nefungujú.

Chirurgická korekcia

K dnešnému dňu sa tento spôsob liečenia hyperhidrózy podľa odborníkov považuje za najúčinnejší a nedávno sa používa čoraz viac. Chirurgická intervencia je dvoch typov: sympatektómia a lokálne operácie.

sympatektómia

Aplikuje sa: pri hyperhidróze axilárnych dutín, dlane a chodidla.

"Počas sympatektómie je sympatický nerv odstránený alebo zovrený," hovorí Ilmira Petrova. "Výsledkom je zablokovanie alebo zastavenie prenosu informácií vo forme nervových impulzov."

Ako je to

Sympatektómia sa vykonáva tradičným alebo endoskopickým spôsobom. V tradičnej metóde chirurg urobí hlboký rez v krku alebo hrudníku, aby sa dostal k sympatickému nervu, ktorý sa potom zničí alebo zovrie. Endoskopická metóda zahŕňa malý rez (nie viac ako 1 cm). Všetka manipulácia sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja - endoskopu. Pretože tradičná metóda spôsobuje viac komplikácií, odborníci uprednostňujú endoskopiu. Je menej traumatické a nevyžaduje dlhú rehabilitačnú dobu. Po operácii po dobu 10-14 dní sa odporúča nosiť kompresné spodné prádlo.

Nevýhody metódy

Chirurgia sa vykonáva v anestézii, takže táto technika nie je vhodná pre každého. Podľa Ilmyry Petrovej nevýhody patrí pomerne dlhá rehabilitačná doba. Okrem toho sa môže po niekoľkých mesiacoch po operácii objaviť stresový hyperhidróza - zvýšené potenie v iných častiach tela.

Miestne operácie

Aplikuje sa: pri hyperhidróze axilárnych dutín.

Lokálna chirurgia zahŕňa liposukciu, kyretáž a excíziu axilárnej kože.

Ako je to

Liposukcia je odsávanie tukových tkanív spolu s potnými žľazami. Najprv sa do ošetrenej zóny zavedie roztok, ktorým sa zriedi tukové tkanivo. Potom pomocou kanyly sa urobia dva malé prepichnutia (priemer 4 mm) a tukové tkanivo sa odstráni spolu s potnými žľabmi.

Pri curetovaní sa tuková tkanivá spolu s potnými žľabmi po 1-2 rezoch oškrabá špeciálnym nástrojom. Excision zahŕňa jednoduché odstránenie kože v podpazuší spolu s potnými žľabmi. Všetky miestne operácie sú jednoduché a vykonávajú sa v miestnej anestézii.

Nevýhody metódy

Tieto metódy sú vhodné len pre axilárnu zónu. Približne 25% potných žliaz po lokálnych operáciách sa obnoví v priebehu niekoľkých mesiacov. Excízia niekedy zanecháva kožné jazvy, ktoré môžu brániť pohybu rúk.

Hardvérové ​​techniky

Preto názov na liečbu hyperhidrózy v tomto prípade znamená použitie špeciálneho zdravotníckeho zariadenia. Podľa Ilmyry Petrovy je podstatou postupu intradermálny účinok elektromagnetického poľa rádiofrekvenčného rozsahu na potné žľazy, čo vedie k blokovaniu ich aktivity. Efekt trvá v priemere 9-12 mesiacov. Medzi prínosy terapie prístrojom patrí skutočnosť, že na rozdiel od prvých dvoch metód je univerzálna a vhodná pre takmer všetky skupiny pacientov. Metóda nie je traumatická, nespôsobuje alergické reakcie. Navyše neovplyvňuje trvanie výsledku a príjem antibiotík, liekov proti bolesti, alkoholu. Vhodné pre spracovanie všetkých častí tela.

Ako je to

Počas relácie prenikajú mikročipy prístroja hlboko do kože ošetrenej oblasti a vysielajú rádiofrekvenčné impulzy. Špecialista môže prispôsobiť intenzitu penetračnej energie v závislosti od oblasti tela. Impulzy znižujú aktivitu potných žliaz av prípade opakovaných liečebných cyklov dokonca blokujú aktivitu. Podľa odborníkov, s pravidelnou hardvérovou liečbou hyperhidrózy, až 40% potných žliaz zastaví svoju prácu, pocit sa normalizuje.

Nevýhody metódy

Účinok hardvérových metód liečby zvýšeného potenia je o niečo menej výrazný ako z prvých dvoch metód. Na druhej strane je však dlhšia v porovnaní s rovnakou botulotoxicitou. Na dosiahnutie stabilného výsledku je potrebné vykonať priebeh procedúr, zvyčajne aspoň 5, v intervaloch raz týždenne.

Metódy riešenia nadmerného potenia, ktoré sme opísali, sú všeobecne bezpečné, ale ako akákoľvek terapia majú svoje vlastné kontraindikácie. Podľa Ilmyry Petrovej nie je možné liečiť hyperhidrózu počas tehotenstva a laktácie, s individuálnou intoleranciou k liečivám, ako aj s hemofíliou, neuromuskulárnymi poruchami (myasténia), exacerbáciou kožných ochorení, ako aj v prítomnosti určitých ochorení srdca a pľúc.