Vytrhnutiu

Trans sa dostal od francúzskeho slovesa transir - "numb". Z vedeckého hľadiska sa stav tranzu vysvetľuje prudkým poklesom v ovládaní vedomia nad prichádzajúcimi informáciami. Vonkajšie je tento proces okamžite viditeľný: že osoba je v transe, že mrazené ryby - vyzerajú skoro rovnako.

Obaja lekári a adepti starých systémov zdravotníctva, akými sú a kde je prax trance veľmi bežná, si uvedomujú, že v tomto stave sa ľudská mozgová aktivita mení. Okrem toho sa to tak veľmi mení, že ponorenie do hlbokého tranzu pomocou hypnózy, alebo sa uvoľňuje a zotavuje oveľa rýchlejšie a účinnejšie ako obyčajný spánok.

Fyzické charakteristiky osoby v stave trance sú približne nasledovné: pevný pohľad (pozrie sa na jeden bod, bez blikania a nereaguje na pohyb okolo), rozšírené žiaky, pomalé dýchanie, zníženie srdcovej frekvencie, svalová relaxácia, nedostatok výrazu tváre. Venujte pozornosť rybárom sediacim na zamrznutom jazere - typický príklad nedobrovoľného tranzu.

Vstup do tranzu môže byť rôznymi spôsobmi. Pomocou hlasu alebo hudby (mali by to byť nízke monotónne zvuky) alebo na úkor svetla, monotónnych a opäť monotónnych úderov (psychológovia a praktizujúci aktívne používajú túto techniku). Ľahký trance je možné dosiahnuť samostatne. Stovky ľudí cestujú po práci v metre - živý príklad.

Trance môže trvať niekoľko minút až niekoľko desaťročí. Nie všetky prípady zmeneného vedomia podliehajú vedeckému vysvetleniu. História jedného z vynikajúcich budhistických oddaných dvadsiateho storočia Dáša Dorzho Itigelov je fenomenálna. V roku 1911 bol zvolený za Candido Khambo Lama XII. Do roku 1917 bol vedúcim ruských budhistov. V roku 1927 sa Itigelov mohol ponoriť do nirvány. V lotosovej polohe, v ktorej láma prestala dýchať, bol pochovaný v cére rakev v oblasti Huhe-Zurhen (Buryatia). Podľa svedectva Itigelova sa v roku 2002 otvoril sarkofág s telom. "Pitva" odhalila, že telo lámy nemá žiadne známky postmortálnych zmien. Jeho kĺby zostali pohyblivé, koža bola pružná a bez stopy rozpadu, niekedy sa na ňom objavil aj pot, jeho zuby, vlasy, riasy zostali. Z pohľadu medicíny je tento prípad absolútne nemožný. Ale niektorí vedci definujú stav Itigelova práve ako fenomenálne hlboký trans.

V bežnejších prípadoch nie je ťažké priviesť človeka z ľahkého trance, len nahlas ho kričať alebo sa ho dotýkať.

Psychoterapeuti ponorenia klientov do stavu tranzu pre relaxáciu alebo hypnózu, napríklad ak je potrebné diskutovať o probléme, situáciu z minulosti, ktorú človek zvyčajne odmieta spomenúť, vrátane vedomia.

Časté prípady spontánneho tranceu sú dôvodom na to, aby ste sa obrátili na psychoterapeuta. To znamená, že vaša psychika sa nedokáže vyrovnať s intenzívnym tempo života a príliš vysoké zaťaženie spôsobí, že telo z času na čas "vypne".

Pozrite si video: Vytrhnutie do Neba (August 2019).