Predstavuje bezpečné čítanie od Olgy Yanchukovej

Zo zaujímavej knihy sa nemôžem odtrhnúť niekoľko hodín. Ak máte rovnaký príbeh, pravdepodobne viete, aké sú dôsledky "opitého" čítania: bolesť chrbta, bolesť krku, hviezdy pred tvojimi očami. Naučila som sa im vyhnúť!

Spomeňme si na to, v čom čítame. Najčastejšie - chrumkavá s "letter sic", alebo sedieť, alebo ležať. Z tohto dôvodu sa telo stane znecitlivené a ďalší deň trpíme bolesťami chrbta a krku. Ale trénujeme - tancujeme, robíme jogu, pilates alebo artikulárnu gymnastiku - a to aj preto, že sme učili telo na správnu pozíciu, aby sme ho držali mimo posilňovne. Je obzvlášť dôležité udržať si chrbát rovno, relaxovať a znižovať ramená, vytiahnite chrbát tak, aby bola hlava zavesená z vrchnej časti hlavy.

Nikto sa neobťažuje, aby vám poskytol priestor na čítanie doma, aby ste mohli zmeniť rôzne sedavé pozície. Všetky meditujúce asány budú fungovať dobre. Keď sa to urobí správne, umožňujú vám úplne uvoľniť hornú časť tela, pričom zachováte pohodlie a stabilitu na dne. Takéto ustanovenia sú vhodné nielen pre meditáciu, ale aj pre akúkoľvek intelektuálnu prácu.

Čítanie možno kombinovať napríklad so závislosťou od pozície lotosu. Nemusíte zamieňať zvyknutí si s jeho vývojom, čo si vyžaduje oveľa väčšiu pozornosť. V Sukhasan ("v turečtine") si každý môže posedieť, ale póza je ľahšie urobiť ešte pohodlnejšie, ak používate vankúš, takže panva je vyššia ako nohy. Širokoúhlý póza je veľmi pohodlný pri čítaní, keď sú rozdelené rovné nohy. Môžete sa nakloniť na stenu, na zadnú časť pohovky alebo nakloniť sa dopredu.

Vo všeobecnosti sú pozície s miernym sklonom výhodné z hľadiska statiky a biomechaniky: vyskytujú sa menšie výkyvy ťažiska. Ale je lepšie vyhnúť sa veľkým svahom: ak nemáte nadpriemernú flexibilitu, vytvára sa dodatočné napätie, znižuje sa amplitúda dýchania, dochádza k zápcham v cievach nohy a panvy, kompresie vertebrálnych diskov je zhoršená zrakom.

Užitočné odkazy:

Video stretnutia "Spoločná gymnastika", "Stretching" a "Bodytonic" s Olgou Yanchuk vo fitness video knižnici klubu "LIVE!".