Čínska medicína

Jeden z najstarších lekárskych systémov, ktoré k nám prichádzajú, je staršie ako 3000 rokov. Navyše, s rozvojom západnej medicíny a technológie, nielenže neztratila svoj význam, ale v mnohých ohľadoch získala vedecké zdôvodnenie.

Tradičná čínska medicína je založená na niekoľkých praktikách: rastlinné a liečivé liečivá živočíšneho pôvodu, akupunktúra, dietetika a masážne techniky. Čínske liečebné metódy sa zrodili v čase, keď medicínske vedy ešte neboli oddelené od filozofie a filozofie od náboženstva. Preto je človek v tomto systéme neoddeliteľne spojený s okolitou prírodou prostredníctvom energie qi, ktorá cirkuluje v tele a prírode.

Starovekí liečitelia verili, že ľudské telo, rovnako ako celý svet, sa skladá z dvoch pôvodov: žien - yin a muž - jang, ako aj kombinácie piatich prvkov: oheň, zem, kov, voda a drevo.

Základná teória zang-fu opisuje všetky vnútorné orgány a procesy z pohľadu mužských a ženských princípov. Zang je "ženský" (t.j. iný) orgán: srdce, pečeň, slezina, pľúca a obličky a "fu" - orgány "muža" (napr. Žalúdok, črevá a močový mechúr). V dôsledku toho sa choroba vyskytuje, keď je rovnováha medzi yinom a jangom narušená v jednotlivých orgánoch alebo v celom tele. Všetky predmety, stvorenia a javy okolitého sveta obsahujú rovnováhu týchto dvoch princípov, preto je možné liečiť prebytok yin v osobe prostredníctvom stravy, ktorá má viac jangov a naopak.

Podľa teórie u-syn ľudské telo je cyklus piatich začiatkov (oheň, zem, kov, voda a drevo). Napríklad pečeň (strom) bola považovaná za matku srdca (oheň) a obličky (voda) matky pečene. Starí lekári si stanovili tieto vzájomné vzťahy a pozorovali priebeh ochorenia: zlyhanie obličiek vedie k problémom s pečeňou a srdcom, rovnako ako slabá matka nemôže podporovať svoje deti. Mnohé pozorovania sú dnes vedecky potvrdené: zlyhanie obličiek môže v skutočnosti spôsobiť hypertenziu a v dôsledku toho poškodenie srdca a pečene.

Podľa svojho charakteru alebo začiatku bol každý orgán spojený s konkrétnou planétou (pečeňou s Jupiterom, srdcom s Marsom, pľúcami s Venušou atď.). V praxi to napríklad znamenalo, že lieky pre každý orgán by sa mali brať striktne v určitej dobe dňa, keď je zodpovedajúca planéta v aktívnej fáze.

Avšak spojenie každého orgánu s určitým prvkom a planétou nemožno nazvať jedinečným vynálezom čínskych lekárov - európski alchymisti mali podobnú teóriu. Čínska akupunktúra je naozaj jedinečná - vedecká akupunktúra. Jeho pôvodný názov - zhen-chiu - znamená "injekciu a kaviareň".

Podľa akupunktúry, životná energia cirkuluje v tele človeka určitými kanálmi alebo poludníkmi, rovnako ako krv preteká cez cievy. Každý kanál zodpovedá nejakému druhu vnútorného orgánu. Väčšina meridiánu prechádza do hĺbky tela, ale v určitých bodoch ide na povrch kože. Tieto body sa nazývajú biologicky aktívne. Dráždivosťou alebo pocitom týchto bodov doktor dokáže určiť, či kanál funguje dobre (a preto orgán, za ktorý je zodpovedný). Stlačením, prepichnutím alebo vypálením lekára dokáže posilniť alebo v prípade potreby obmedziť činnosť kanála a obnoviť zdravú energetickú rovnováhu.

Na západe sa akupunktúra najprv objavila v ére Veľkých geografických objavov v 16.-17. Storočí, ale získala skutočnú popularitu až v 20. storočí, keď sa objavilo vedecké vysvetlenie reflexológie. Na konci 19. storočia ruský neuropatológ G. A. Zakharyin a jeho britský náprotivok G. Ged nezávisle objavili zóny na povrchu ľudského tela, ktoré reflexívne odrážajú stav vnútorných orgánov. Doteraz sa nahromadilo obrovské množstvo výskumov v oblasti akupunktúry. V roku 2007 britský profesor Edzard Ernst po analýze mnohých z nich dospel k záveru, že akupunktúra je naozaj účinná pri liečbe chronických bolesti chrbta a krku, ako aj bolesti hlavy.

Je tradičná čínska medicína kompatibilná s modernou západnou medicínou? Samozrejme. Väčšina prisťahovalcov z Číny žijúcich v Európe a Amerike nevidí vôbec rozpor medzi týmito dvoma prístupmi a úspešne ich skombinuje. Napríklad v akútnych podmienkach, s zlomeninami, ťažkými otravami alebo akútnymi infekciami sú metódy modernej chirurgie a terapie špičkových technológií zrejme efektívnejšie. Súčasne existuje mnoho prípadov, v ktorých chronické procesy a choroby neznámeho pôvodu, ktoré dlho trpia na človeka, by mohli byť vyliečené iba východnými liečiteľmi.

[wtab id = "2"]