Kde posielať agresívneho šéfa

Šéf sa stále viac rozpadá a hrubý k vám? Pošlite mu ... na prechádzku. Alebo plávať, precvičovať jogu. Keď je hlava zapojená do kondície, situácia v kancelárii je normalizovaná, čo dokazujú americkí vedci.

Tím výskumníkov vedený Jamesom Burtonom z University of Northern Illinois vykonal prieskum medzi študentmi MBA a ich najbližšími supervízormi - dozorcami. Študenti boli požiadaní, aby vyhodnotili, ako často sú pokárané šéfmi, a čo je najdôležitejšie, že nie sú urážaní a nie sú ponižovaní v prítomnosti kolegov. A školitelia museli odpovedať na to, koľko stresu majú na pracovisku, či majú veľa voľného času a akú časť z nich venujú fitness.

Výsledky prieskumu, publikované v časopise Journal of Business and Psychology, sa ukázali ako predvídateľné: čím viac je šéf napätý, tým častejšie padne na svojich podriadených. Zaujímavé bolo však zistenie: len pár polhodinových kurzov fitness týždenne robia šéfa viac uvoľneným.

A každé tréning strednej intenzity pomohol - dokonca aj na bežiacom páse, dokonca aj v bazéne, dokonca aj v telocvični. A to je najzaujímavejšia vec fungovalo to aj vtedy, keď sa necítil hlavný úľav z fitness a neveril, že triedy mu pomáhajú pri zvládaní stresu.

"Fyzické cvičenia boli v priebehu rokov propagované ako prostriedok na riešenie stresu v kanceláriách," uviedli autori štúdie. "Naša práca ukázala, že je to spôsob, ako zachovať normálne obchodné vzťahy medzi nadriadenými a podriadenými."

Za scénami boli otázky, ktoré tréningy najlepšie zmierňujú stres a čo môže motivovať agresívneho vodcu k cvičeniu fitness. Tu je niekoľko nápadov.

Jóga. Podľa Univerzity Thomasa Jeffersona dokonca aj 50-minútová lekcia pre začiatočníkov, ktorí nikdy nekvalifikovali jogu, znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Darčekový certifikát pre niekoľko hodín nie je problém kúpiť.

Plávanie. Voda osviežuje a masíruje, telo sa v ňom stáva bez tiaže, správnou technikou, zadné svaly, ktoré sú upnuté kancelárskymi pracovníkmi, sú úplne uvoľnené. Navyše vo vode nebudete počuť mobilné hovory. Šéf môže vziať telefón do posilňovne a dokonca aj krok-aerobik na lekciu, ale v bazéne bude určite nedostupný. Ak je váš šéf neustále vyťahovaný do práce, musí ho tento argument presvedčiť.

Bojové umenia, kurzy sebaobrany. Rovnako ako zvieratá, ľudia často "kousnu" z neistoty a strachu. Bojové umenia pomáhajú nielen odhodiť agresiu, ale aj udržiavať pokoj v stresových situáciách a nehýbať sa, keď počujete kroky za chrbtom na ulici. Ak je váš šéf agresívny kvôli pochybnostiam samého seba, snažte sa jemne priniesť mu myšlienku zúčastniť sa lekcie teakwondo.

Chôdzu. Už sme napísali, že je užitočné nielen pre fyzické, ale aj pre duševné zdravie: pokojne sa zamyslite nad meraným krokom. Stačí zdieľať tento odkaz so svojím šéfom.