Čo je epilácia? Klady a zápory metód odstraňovania chĺpkov

Odstránenie chĺpkov - hlavný postup pred dovolenkou, a vy si musíte vybrať techniku ​​veľmi opatrne. O výhodách a nevýhodách rôznych metód odstraňovania chĺpkov, o tom, ako je cukor lepšie ako vosk a lampa - laser, prečítajte si náš prehľad.

Som si istý, že keď som doviedol Adam a Eva von z rajskej záhrady, Pán okrem iných problémov sľúbil svojim potomkom celoživotné a bolestivé vyslobodenie z vegetácie na tele. A nielen ženy: muži často trpia vlasmi na ramenách a chrbtom a ich prah bolesti je oveľa nižší. V predvečer dovolenkovej sezóny zarastené osoby obidvoch pohlaví horúce listujú cez rôzne miesta pri hľadaní ideálnej metódy odstraňovania chĺpkov, ktorá zmierňuje vlasy: a) navždy, b) bezbolestne, c) za primerané peniaze. Okamžite to sklamam - to sa nestane. Naozaj účinné a nie veľmi citlivé postupy sú drahé a tie, ktoré sú k dispozícii, si vyžadujú v súprave fľašu brandy. A bohužiaľ ani jeden ani druhý neposkytuje vynikajúci výsledok. Len jedna cesta von - musíte vyskúšať. Aby som vás zachránil pred nekonečným surfovaním na internete a voľbou agónie, urobil som prehľad o rôznych metódach odstraňovania a odstraňovania chĺpkov, v ktorých sa diabol sám zlomí vlasy.

Chemická depilácia

Aká je podstata: krém alebo lotion, rozpúšťanie vlasových proteínov - keratín. Druhý, mimochodom, je silnejší ako oceľ. Tieto krémy sú agresívne alkalické (PH viac ako 12), takže sľuby "mäkkosti" nemožno veriť. Vo svojom zložení musia byť zmierňujúce zložky: vitamín E, panthenol, aloe vera.

klady: jednoduchosť použitia, bezbolestnosť, najlepší výsledok v porovnaní s holiacim strojčekom.

nevýhody: možnosť závažných alergií. Pred použitím skúste vyskúšať nástroj na podbrušku! A v každom prípade nepreháňajte krém na kožu: krém stále nemá príliš tvrdé vlasy.

Kontraindikácie: alergia, zápal kože. V oblasti hlbokých bikín sa nemôžu používať chemické látky: spáliť sliznicu a zlomiť mikroflóru.

náklady: od 150 rubľov za položku.

Bioepilácia (voskovanie)

Aká je podstata: Bolo by správnejšie nazvať ju "biodepiláciou": epilácia ničí vlasový folikul, depilácia nie. Koža je dezinfikovaná antiseptikom, potom sa nanáša vosk zahriaty na 60 stupňov a náhle sa odstráni špeciálnymi pásikmi a zvyšky sa odmyjú špeciálnym rozpúšťadlom. Ak to chcete robiť doma, potrebujete profesionálny vosk a prístroj na jeho ohrev. Niektorí remeselníci používajú mikrovlnnú rúru, ale riziko popálení je vysoké. Pri domácich improvizáciách sú najbezpečnejšie - voskové kazety, ktoré sa automaticky pred použitím štyridsať stupňov predhrievajú, chladné vosky (hotové pásy) alebo teplé. Je dokonca lepšie používať fytopriečky na domáce odstránenie chĺpkov: môže byť udržiavaná v teple, stačí vráskať v rukách, je menej traumatické, má strhujúci účinok a upokojuje pokožku.

klady: výsledok trvá od jedného týždňa do jedného mesiaca, v čase, keď sa vlasy stávajú tenšou a rastú menšie. Voskovanie kabíny je tiež zvlhčujúce, odlupovanie a účinok "lesklých" nohy. No, alebo niečo iné.

nevýhody: je to veľmi, veľmi bolestivé a chladnejšie je vosk, tým ťažšie je. Voskovanie hrozí narastaním vlasov, alergiami a vyrážkou a neberie vlasy kratšie ako 5 mm. Doma je to príliš ťažké: všade, okrem nohavíc, nebudete schopný dostatočne dotiahnuť pokožku.

Kontraindikácie: kŕčové žily a akékoľvek cievne ochorenia, menštruácia (zvýšená citlivosť) a tehotenstvo.

náklady: z 1000 rubľov na zónu, od 80 rubľov na kazetu na vosk, od 50 rubľov za pás.

Shugaring

Aká je podstata: Jedná sa o typ bio-epilácie, ale s iným materiálom (varený cukor), oveľa efektívnejší a nie tak bolestivý. Hlavné rozdiely medzi voskovaním sú: roztrhnutie vlasov pozdĺž rastovej línie, čo znižuje riziko vpichu, cukor sa ohrieva na telesnú teplotu a na rozdiel od vosku sa nelepí na kožu - len na vlasy. Je ľahké opakovať doma: varíme 250 g granulovaného cukru, dve lyžice vody a citrónovú šťavu, kým sa neobjaví pena. Zmes je pripravená, pásky nie sú potrebné: položte na kus a odtrhnite.

klady: nízka invazivita, vynikajúci výsledok, ktorý trvá až mesiac. Pomocou zábrany je možné spracovať rovnakú zónu niekoľkokrát v jednej relácii až do úplnej čistoty (nie je možné opakovane použiť vosk v jednom postupe na konkrétnom mieste).

nevýhody: tkanie je najlepšie pre oblasti podpaží a bikín a vlasy by nemali byť kratšie ako 3-4 mm. Na nohách alebo na chrbte trvá niekoľko hodín, pretože sa používajú malé guľky vareného cukru. A opäť veľmi tvrdé vlasy nemusia reagovať na mäkký karamel.

Kontraindikácie: kardiovaskulárnych chorôb, zápalu kože.

náklady: z 800 rubľov za pozemok, hotový mix - od 50 rubľov za balík.

elektrolýza

Aká je podstata: tenká ihla sa vloží pod kožu, ktorá sa dostane do folikulu, potom sa cez ňu dodáva elektrický prúd. Najstaršou metódou je termolýza, v ktorej sa používa striedavý vysokofrekvenčný prúd a folikul je zničený zahrievaním. Počas elektrolýzy sa do ihly zavádza konštantný nízkofrekvenčný prúd, ktorý spaľuje žiarovku. Najprogresívnejšími metódami sú blesk, alternatívna termolýza a elektrolýza, ako aj jemné, veľmi tenké ihly a okamžité prúdové napájanie. Domáce spotrebiče na elektrolýzu sa predávajú, v ktorých je ihlica nahradená pinzetou: musia si zachytiť každý vlas a čakať dve až tri minúty, zatiaľ čo prúd pracuje. Je to dlhé a veľmi nebezpečné.

klady: Toto je jediný typ odstránenia chĺpkov, ktorý vám umožní navždy zbaviť sa vegetácie. Pôsobí bez ohľadu na hrúbku vlasov a farbu pleti.

nevýhody: neľudskej bolesti, aj napriek tomu, že pred použitím masti s anestetikom, a niekedy injekcie lidokaínu. Elektrolýza vyžaduje šperky majster: ak vynecháte ihlu alebo nastavíte nesprávnu frekvenciu, objavia sa keloidné jazvy alebo popáleniny. Aby bolo možné úplne zničiť vlasy v jednej zóne, zvyčajne trvá 5-7 sedení s prestávkou jedného mesiaca. A tento mesiac budete musieť chodiť so štetinami: do konca kurzu sa nemôžete oholiť, až kým nevypadnú.

Kontraindikácie: zlé zrážanie krvi, ochorenie srdca, rakovina, zápal kože, prítomnosť kardiostimulátora alebo kovové protézy.

náklady: z 20 rubles za minútu môže trvať až osem hodín.

Fotoepilácia (laser, foto, Elos)

Aká je podstata: Metóda je založená na rovnakom princípe - fototemolýze. Melanín na farbenie vlasov absorbuje a vedie svetelné impulzy, ktoré zahrievajú a zničia folikul. Postup používa smerové laserové lúče alebo blesky vysokofrekvenčného svetla. Laser pôsobí bodovo na vlasy a lampa zachytáva pokožku a umožňuje vám zmeniť stupeň žiarenia. Elos-odstránenie chĺpkov je najlepšou voľbou: starostlivo kombinuje oba efekty a navyše aj elektrolýzu. Zvyčajne trvá 4-5 relácií s prestávkami za mesiac. Počas tejto doby vlasy postupne vypadávajú a folikul je čiastočne alebo úplne zničený.

klady: Postupy sú takmer bezbolestné. Po prvej relácii sa vlasy stávajú výrazne tenšie a začínajú vypadávať. Pri dlhých prestávkach medzi postupmi môžu a mali by byť oholení: svetlo pôsobí najlepšie na vlasy vo fáze aktívneho rastu.

nevýhody: lotérie. Existujú ľudia, ktorých laser a lampa sa vôbec nenabíjajú. A čo je najdôležitejšie, tieto metódy sú účinné len pre tmavé vlasy. Opaľovanie počas kurzu a dva týždne predtým, než je to kategoricky nemožné: ak je koža sfarbená, svetlo zničí svoj vlastný melanín a vyvolá pigmentové škvrny.

Kontraindikácie: diabetes, onkológia, ekzém, psoriáza, vírusové ochorenia, autoimunitné ochorenia.

náklady: laserové odstránenie chĺpkov - od 2000 rubľov na sedenie, foto epilačné - od 1500 rubľov za sedenie, Elos-epilácia - od 5000 rubles za sedenie.