Svetlana Abu-Hardan o symboloch v orientálnych tancoch

Orientálne tance sú plné symbolov, ktoré pomáhajú vyjadrovať význam predstavenia a odkryjú obraz vytvorený interpretom. Vysvetlím význam niektorých ozdôb, podrobností o kostýme a samotných tanečných pohyboch.

oblečenie

Haremové nohavice, na rozdiel od zametacích sukní a dlhých lemov šiat, akoby zbierali pohyb, dali obraz vizuálnu dokonalosť, udržali energiu vo vnútri. Pás alebo šál, viazaný pod pásom, upozorňuje na ostrý pohyb bokov. A závoje alebo posteľné prikrývky rozširujú priestor tanca, robia zákruty a vírivé svetlá a vzdušné.

V závislosti od farby a štruktúry tkaniny, rýchlosti a ostrosti pohybov môže šatka v tanete zosobniť horiaci oheň, silný vietor alebo jemný vánok, piesočné duny alebo hravý potok. Lilac, fialové, modro-modré odtiene a ľahké transparentné textílie, ako je šifón, prispôsobujú pohyby vetra a vzduchu, zelená farba - jar, rastúca príroda, mladosť a nádej, tečúci hodváb - tok vody.

príslušenstvo

Šperky na hlave - drahokamy, perie, turban, stuhy alebo kvety, čelenka alebo koruna - zvyčajne dopĺňajú tematiku kostýmu. Existujú však aj symbolické prvky: napríklad, kandeláb na hlave znamená rodinnú pohodu, lásku, šťastie a domáce teplo. Ženský turban sa nosí buď v tanci s ohňom na ochranu vlasov, alebo v tanci s mečom, aby ju udržal na hlave.

Objekty, ktoré zdobia hrudník, dávajte pozor na srdečnosť a úprimnosť tanečníka. Náramky na rukách a nohách znie tanec: hranie s nimi, tanečnica zdôrazňuje rytmus jej pohybov.

Hrdza symbolizuje obratnosť a milostnosť. Džbán, naopak, je spojený s teplo a citlivosťou žien. Džbán-krk je úzky a dno je široké - je to symbol včasnosti a pomalosti: existuje mnoho výhod, ale nemôžete piť hneď.

pohybe

Kruhové pohyby, ako napríklad "hlaveň", odstraňujú vnútorné bloky energie, aktivujú ju a otáčajú do tela okolo tela. Symbolizujú cyklickú povahu života a akékoľvek prírodné javy. "Eights" ako symbol nekonečna vedie životnú energiu v nekonečne aktívnom hnutí. Serpentínske pohyby, napríklad "kyvadlové", sú spojené s energiou, múdrosťou a vitalitou. Had je tiež symbolom znovuzrodenia: mení sa pokožka, objavuje sa v novej podobe.

V tanci nie je nič náhodné, všetko je harmonické a prepojené. Len ho pozorne sledujte, zapnite svoju predstavivosť a pre vás sa otvoria mnohé tajomstvá.

Užitočné odkazy

Belly Dance video stretnutia s Svetlana-Abukhardan vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".