Hodnotenie "LIVE!": Respirátory pre športové a outdoorové aktivity

Nakoniec, sezóna bicyklov, valčekov a iných outdoorových aktivít. Aby sme boli relatívne bezpeční, potrebujeme dve veci: prilbu a respirátor. A respirátor je potrebný pre fanúšikov mestských športov doslova ako vzduch: druhý bez prvých prestane.

Okamžite nechajte za konzolami otázku, či nosiť respirátor, ktorý jazdí na bicykli. Známa ateroskleróza nie je úplný zoznam problémov vyvolaných znečistením ovzdušia. Tým, že výfukové plyny sú rovnako škodlivé, ako dlhá jazda na bicykli pozdĺž záhradného krúžku sa dá porovnať s údeným balíčkom cigariet bez nadsádzky. Pridajte k tomu prach z plešatých trávnikov, výfuky automobilov, trvalé opravy ciest, neustále demolácie architektonických pamiatok a výstavbu novej budovy. Záver o potrebe respirátora príde sám o sebe.

Existuje niekoľko spôsobov, ako si dať dych relatívne čistého vzduchu.

1. Šatka viazaná na osobu alebo lekársku masku

Jedná sa o najjednoduchší respirátor, ktorý chráni pred veľkými časticami prachu. Hlavnou vecou je zložiť šál v niekoľkých vrstvách a priviazať ju čo najtesnejšie.

klady: zvážte darček.

nevýhody: voľný na tvári, inhalovaný vzduch je mechanicky prefiltrovaný - výfukové plyny a jemný prach sa dostávajú do dýchacieho systému takmer bez prekážok.

2. Polopasky proti prachu bez ventilov typu "Petal-200"

Filtre v nich sú polyméry z jemných vlákien - starý domáci vývoj. Pri každodennom používaní sa ochranné masky používajú asi mesiac denne.

klady: ľahká, flexibilná, odolná, veľká kapacita na držanie prachu, lacná.

nevýhody: Nevdychujte plyny. Navyše nevyzerajú veľmi pekne, vyzerajú vhodnejšie v nebezpečnom priemysle ako vo veľkomeste.

3. Zariadenia na ochranu plynov a prachu s odvzdušňovacími ventilmi a dizajn filtra

Polymerová polovičná maska ​​s dvoma bočnicami na bokoch.

klady: určite najspoľahlivejšou možnosťou filtrovania škodlivých plynov, prachu a peľu.

nevýhody: extravagantný vzhľad. Dokonca aj bez kufra a vrecka je táto plynová maska ​​zaručená, aby vám pritiahla pozornosť na ceste.

4. Respirátor "bandit"

Respirátory značky Respro sú pravdepodobne jediné, v ktorých nevyzeráte ako tvrdý pracovník v obzvlášť nebezpečnej výrobe. V Rusku sú zastúpené niekoľkými modelmi.

Najjednoduchšia - "Bandit" - bola zložená na základe Arafata, valcovaná v dvoch vrstvách, medzi ktorými bol umiestnený tenký uhoľný filter. Na vnútornej strane je šnúrka, utiahnutá, ktorá sa chráni pred prístupom nefiltrovaného vzduchu.

klady: najviac elegantnou možnosťou je vyzerat skôr ako čistič rádioaktívnych odpadov. Je to tiež najchladnejšia maska, menej než ostatné zbierajú kondenzáciu z dýchania.

nevýhody: navrhnuté len na šesť mesiacov používania. Voľne vybavený, z rodiny Respro, "Bandit" má najslabší stupeň ochrany. Cena 1,5 tisíc rubľov. pre jednorazovú vec vás zvedie.

5. Respirátor "Alergia"

Vyrobené zo sieťoviny, ktorá slúži ako spojitý odvzdušňovací ventil. Táto biela maska ​​vyzerá skôr ako lekársky než športový doplnok. Má však filter HEPA, ktorý zbiera mikroskopický prach.

klady: chráni pred prachom, pachmi a alergénmi - peľ rastlín, zvieracie chlpy. Ľahká a chladná maska.

nevýhody: chráni proti výfuku. Stojí to 2340 rubľov. plus náklady na zmenu filtra raz za mesiac. A biela farba je značka.

6. Respirátory "Šport", "Mesto", "Techno"

Tieto tri modely respirátorov sú vyrobené z neoprénu, vybavené dýchacími ventilmi a vymeniteľnými filtrami. Trik je, že maska ​​jedného modelu sa ľahko zmení na iný, ak vložíte do neho vhodný filter. To znamená, že nemusíte kupovať celý sortiment, môžete určiť svoje ciele a vybrať si masku, napríklad pre cestovanie mimo mestá alebo pre záchranu z alergií a vybrať si filter na jazdu po meste.

Respirátor značky Sportstar vyzerá dosť agresívne a bol navrhnutý viac na jazdu po prašných cestách na zemi alebo na súťažiacich na špeciálnych cestách ako na pohyb po meste. Je vybavený filtrom HEPA, ale nemá uhlíkový filter, ktorý chráni iba výfukové plyny. Stojí to 2220 rubľov. plus náklady na výmenu filtra.

"Mesto" je jednoznačne mestskou prácou. Tu je rovnaký uhlíkový filter ako v respirátore "Bandit", ale silnejší. Určené pre aktívny pohyb v meste. To je tiež drahé, ale menej než iné masky tejto skupiny - 1920 rubľov. Okrem farby je tu aj reflexná možnosť, ktorá môže vydesiť nočných okoloidúcich na škytavku.

Techno spája oba typy filtrov - HEPA a uhlie. Maximálna ochrana proti plynom, prachu a alergénom. Jedná sa o najdrahší model - 2300 rubľov.

Obsah použitého filtra vám prinesie šťastie, že toto všetko nie je vo vašich pľúcach a chválite sa za zdravú voľbu. Pre mňa sa však najbezpečnejší spôsob, ako sa chrániť pred výfukom, je presťahovať sa z mesta.

klady: dokonale filtrované - to je viditeľné ako vďaka pohode, tak aj typu filtra po jednom mesiaci používania.

nevýhody: každá z týchto masiek je dosť horúca a môže sa vytvoriť kondenzácia z dýchania. Podľa majiteľov takéto masky môžu v závislosti od tvaru tváre trieť zadnú časť nosa alebo zovrieť krídla nosa. Všetky respirátory potrebujú mesačnú náhradu filtrov (približne 800 rubľov za pár).