Fitness cvičenie bez obuvi: užitočné alebo nie?

Barefoot (bosý) beh je nový smer fitness. Jóga a Pilates sú dobrými starými typmi gymnastiky, ktoré tiež predpisujú trénovať bos. Odkiaľ pochádzajú tieto odporúčania, sú fitness tréningy bez obuvi skutočne užitočnejšie ako bežné a sú všetky vhodné? Budeme rozumieť spoločne!

Na začiatok stojí za pochopenie, že tréning bez topánok je najčastejšie ideológiou. V niektorých formách fitness a praxe je "bosou" nevyhnutnou podmienkou pre "energetický obeh", "otvorenie čakier" atď.

Hovoriac o tom z lekárskeho hľadiska, stojí za zmienku, že lekári zvyčajne odporúčajú chodiť naboso na rôzne typy prírodných povrchov častejšie: štrk, piesok, tráva, zem. Stimuluje svaly a väzy nohy pracovať tak, ako sa očakáva od prírody, zlepšuje krvný obeh v podrážke a tým zabraňuje tvorbe plochých a kŕčových žíl, pomáha zotavovať sa z rôznych zranení a chorôb nohy. Takže ak idete na chôdzu, potom trénovanie bez obuvi je vaše, ako sa hovorí, všetko. Ale za predpokladu teplého vonkajšieho prostredia a skutočnosti, že vaša trasa prebieha iba na prírodných plochách, bez rozbitého skla a riziko zberu plesňových ochorení. Neváhajte používať ľahké športové papuče a odoberte ich len na časti vašej trasy.

Ďalšie typy fitness tréningov bez topánok vám poskytneme podrobnejšie.

Fitness cvičenie bez topánok: Pilates, jóga, qigong, Tai Chi

Takmer všetky východné gymnastiky a fitness varianty na ich tému sa odporúča trénovať naboso. Ak ste zasnúbení na pláži, trávniku alebo v hale s prirodzeným povrchom (rohož), je určite užitočné, ako je to popísané vyššie. Ale mnohí vedú takýto výcvik na obyčajných podlahách. Neexistuje žiadny špeciálny účinok pre nohy a existuje riziko, že nohy kĺžu. V hale (ak nefungujete na vlastnom koberci) existuje veľké nebezpečenstvo, že vyberiete hubovú infekciu, pretože koncentrácia a priepustnosť ľudí je veľmi vysoká.

Rada: Použitie ponožiek na zachovanie ilúzie voľnej nohy a súčasne ochrana kože pred kontaktom s podlahou nie je najlepšou voľbou. Faktom je, že v ponožkách nohy takmer vždy kĺžu! Kúpte si choreografických alebo gymnastických Čechov - nezasahujú do chodidiel, ohýbajte a natahujte, ale nekliknite ani na tanečný parket. Ďalšou možnosťou - bosý tenisky, ale o nich nižšie.

Fitness cvičenie bez topánok: naboso

Myšlienka behu bez topánok sa narodila v rovnakom čase ako koncept prirodzeného behu. Pokúste sa spustiť niekoľko krokov naboso (postavte sa hneď, odoberte si papuče a prebehajte po miestnosti) - a okamžite budete cítiť, že nedávajte nohu ako v teniskách! V topánkach s pomalým behom, 90% bežcov pristáva na päte, a bez topánok všetci pristávame na prst. Preto obhajcovia prirodzeného behu hovoria, že beh v obuvi deformuje prirodzenú techniku, nedovoľuje, aby chodidlo fungovalo ako prirodzený tlmič nárazov (keď pristanete na špičke, všetky svaly, spojenia a nožné kosti od špičky do práce ako tlmiče nárazov a len podrážka na topánky). Preto beh v topánkach vedie k plochým nohám, degradácii chodidiel atď.

V týchto argumentoch existuje racionálne zrno, ale fanatici tejto metódy prehliadania prehliadajú niekoľko faktorov. Po prvé, starý človek, ktorý chodil a bežal bez obuvi, vážil 20 libier menej ako moderný (bez toho, aby sme vzali do úvahy nadváhu, ktorú často vidíme!). Po druhé, beh bol oveľa pomalší ako to, čo sa teraz považuje za jogging. Po tretie, neexistoval žiadny asfalt, dlaždice a dokonca ani štrkové cesty, to znamená, že nárazové zaťaženie kĺbov bolo výrazne znížené.

Rada: bosý beh je kategoricky škodlivý pre obéznych ľudí. Pamätajte, že pri pristátí pešo musíte nahrať šesťkrát väčšiu váhu vášho tela! Choďte bosí, bežte v dobre polstrovaných teniskách. Tí, ktorí nemajú zdravotné obmedzenia, by mali začať chodiť bosí pomaly a postupne, od 1 km za deň. Venujte pozornosť strednej verzii - takzvaným bosým teniskám, sú minimalistické alebo pre prirodzený beh. V nich je noha rovnaká ako pri behu bosých nohavíc (v bežných teniskách je náklon zvýšený o 12 mm alebo viac), sú pohodlné na pristátie na špičke, zatiaľ čo podošva ešte čiastočne absorbuje váhu a spoľahlivo chráni pred nečistotami a sklom. A samozrejme nezabúdajte, že bežanie bosých na asfalte je nebezpečné pre všetky kĺby, vrátane chrbtice, a neprispieva k ničomu, ale zvýšenú pozornosť od ostatných.