Kozmetika šetrná k životnému prostrediu: BIO pravda a eko-podvod

16. - 17. novembra bude Frankfurt hostiť prvý medzinárodný summit výrobcov organickej kozmetiky. Dúfam, že nakoniec prídu na to, že "bio" je pre nás dobré a čo nie.

Nielenže sa stretnú zástupcovia značiek, ale aj sympatizanti - dodávatelia surovín, vedci, distribútori. Spoločne sa rozhodnú, či prijmú jednotné globálne normy pre biochemické výrobky a aké by mali byť. Medzitým sa bioplynové prípravky všeobecne nazývajú všetkými prostriedkami, v ktorých sú esenciálne oleje alebo výťažky liečivých rastlín. Často je to pravda: skutočne tam sú oleje a bylinky. Ale tu len výhoda prírodných zložiek je úplne vyrovnaná chemickými zložkami. Okrem toho má každá krajina svoje vlastné biologické pravidlá a biologické pravidlá. Filistinský neofyt, ktorý sa rozhodol vstúpiť, je dosť ťažko pochopiteľný.

Napríklad moja priateľka Julia je veľkým fanúšikom všetkého "prirodzeného". Konzumuje ekologické výrobky, nosí oblečenie vyrobené z prírodných tkanín. Ale s kozmetikou stále nie je správne, pretože poslušne kúpi všetky prostriedky, ktoré hovoria "prírodné" alebo "fyto". Poslednou slamou bolo získanie "jedinečnej prírodnej čínskej kozmetiky" v množstve dostatočnom na kúpu ojazdeného auta. Koreň ženšenu, prášok z jeleňového parohy, oranžový olej - všetky tieto slová boli doslova hypnotizované Juliou. Po príchode domov si mimoriadne rozmazala telové mlieko s hodvábnymi proteínmi, na tvár si obliekla masku s horskými bylinkami a začala čakať, až kým nebudú pôsobiť "liečivé sily prírody". Skutočnosť, že kúzlo necítilo éterické oleje, ale z dechtu, ju neobťažovalo. Očakávaným účinkom však nebolo, že pokožka bola suchá a pokrytá neestetickými červenými škvrnami a ťažká aróma chemických živíc sledovala Juliu niekoľko dní.

Je to preto, že neexistuje oficiálny pojem "prírodná kozmetika". A tento titul je pridaný všetkými značkami, ktoré obsahujú aspoň jedno percento prírodných zložiek v ich zložení. Môžu sa však tiež získať synteticky. Zvyšných 99% sú takmer určite chemickými nosičmi. "Prirodzenosť kozmetiky je často marketingovou náplňou," hovorí Irina Kryuková, doktorka biologických vied, špecialista laboratória Faberlic. - Bohužiaľ, väčšina spotrebiteľov sa kúpila na zelených pohároch a predpona "eco" v názve. Prínosy takejto kozmetiky, ako je potrebné, sú málo. "

Ale koncepcia "eko-kozmetika" a "biokozmetika", rovnako ako organizácie, ktoré vydávajú príslušné certifikáty. A ak poznáte súbor kritérií, ktoré musí splniť skutočná prírodná kozmetika, môžete ju jednoducho zistiť na vlastnú päsť.

Takže ekologická kozmetika by mala obsahovať 95% rastlinných zložiek, z ktorých aspoň 50% by malo byť pestované na ekologických fariem a poliach. Pre požiadavky na biologickú starostlivosť ešte prísnejšie. Obsahuje tiež 95% prírodných zložiek a 95% z nich musí pochádzať z certifikovaných plantáží. Používajú sa len čisté, geneticky nemodifikované rastliny, pôda je obohatená organickými a minerálnymi hnojivami, poľnohospodárske zariadenia sa neupravujú chlórom a inými toxickými látkami.

Dodržiavanie týchto noriem je prísne monitorované spoločnosťou Ecocert a jej dcérskou spoločnosťou Cosmebio. Bola založená vo Francúzsku v roku 1991 na kontrolu všetkých výrobkov (nielen kozmetických výrobkov), ktoré sa nazývajú ekologické. Značky, ktoré dokončili celé "hľadanie" certifikácie, dostali hrdý názov BIO a príslušný odznak - guľatú nálepku s nápisom BIO na každej nádobe. Okrem toho by sa mal uviesť úplný zoznam zložiek a hviezdička by mala byť označená hviezdičkou prírodného pôvodu. Ecocert kontroluje kozmetiku v 80 krajinách, ale existujú aj národné organizácie. A tu začína zmätok, pretože každý má iné požiadavky. Napríklad nemecký BDIH dodržiava rovnaké zásady ako Ecocert, ale umožňuje použitie malého množstva neprirodzených konzervačných látok. Belgická organizácia NaTrue umožňuje použitie umelých nečistôt, ktoré sú identické s prírodnými. A americký USDA schvaľuje geneticky modifikované rastliny. To je dôvod, prečo najviac "skutoční" (a najdrahší!) Odborníci na biokozmetiku považujú za tých, ktorí majú certifikát Ecocert / Cosmebio. Zaujímavé je, že dvakrát ročne musí každá značka opäť prijať environmentálny test.

"Napriek skutočnosti, že po tom, čo ste našli BIO nálepku na produkte, si môžete byť istí, že kupujete, odporúčam každému čítať štítky opatrne, konkrétne kompozíciu," hovorí Oksana Abilayeva, kozmetológka a učiteľka v tréningovom centre Aroma-Fit. "Bohužiaľ, veľmi často čelíme falzifikátom, najmä na ruskom trhu."

Potreba čítania štítkov ma vrhá do zúfalstva: ako môžete pochopiť všetky tieto propylénglykoly a iné sírany! Zdá sa však, že eko-povedomie znamená zvedavosť. A prišiel som na to.