4 príznaky, že fitness tracker vás blázni

Fitness trenažéry boli vytvorené s dobrým cieľom - motivovať nás, aby sme strávili viac času v pohybe a urobili cvičenie pohodlnejšie. A skutočne veľa pomáhajú. Ale v poslednej dobe psychológovia čoraz viac pochybujú o užitočnosti týchto zariadení a teraz začali hovoriť o ich škodách. Prečo?

Neexistujú žiadne problémy, ak s fitness trackerom práve sledujete srdcovú frekvenciu v tréningu alebo nastavíte ciele na náramok o množstvo aktivity, zvyknete si na pravidelné cvičenia. Je to ďalšia vec, ak sa myšlienka ovládania úrovne aktivity (a často aj kalória) zvyšuje obsedantnosť, čo vedie k rozvoju orthorexie a iných porúch príjmu potravy. Skontrolujte sa, že príliš príliš prídete prístroj príliš vážne.

1. Čísla na obrazovke fitness tracker vám spôsobujú pocit úzkosti

"Neschválená" miera krokov, nedostatočne vysoká srdcová frekvencia, "nespálené" kalórie sú výstražným znamienkom, ak vás niektorý z týchto parametrov narúša. Toto je jeden z prvých príznakov, že ste príliš visieť na svedectvo fitness trackera. S najväčšou pravdepodobnosťou sú pre vás dôležitejšie než skutočné prínosy školení.

Psychológovia sú si istí: pre mnohých kondičných sledovateľov sa stane spúšť, ktorý spúšťa sériu negatívnych reakcií - pocity viny, hanby, úzkosti. Aby ste tomu zabránili, odborníci odporúčajú, aby sa veci strávili triezvo: nechajte používanie trackera pre vás formu hry. Bude užitočné pamätať na to, že niektoré zariadenia nesprávne zobrazujú údaje a podhodnocujú skutočné ukazovatele aktivity.

2. Myslíte si, že ak aktivita nie je zaznamenaná trackerom, potom nie je "uvažovaná"

Ste veľmi rozrušení, ak zariadenie z nejakého dôvodu nezaznamenalo údaje o vašom výcviku? Alebo možno vykonať ďalšie cvičenia len aby sa zabezpečilo, že stále počíta? To je nezdravé.

Zvyčajne sa zariadenie "hltalo" nemôže spôsobiť nič iné, len mierny pocit nepríjemnosti. A určite by vás nemal posielať na rekvalifikáciu! Pokúste sa presunúť pozornosť pozornosti z počtu sledovateľov na efekty zamestnania: energia, dobrá nálada. "Ak ste aktívne bez stanovenia konkrétnych cieľov, získate väčšie potešenie z hrania športov, čo znamená, že budete viac motivovaní trénovať pravidelne," Tracy Mann, americký psychológ a autor najpredávanejšej knihy "Tajomstvo výživového laboratória". Pamätajte si: pre zdravie je každá činnosť dôležitá, dokonca aj taká, ktorá (rovnako ako práca v záhrade) traktor nepovažuje za kondíciu.

3. Zmeníte svoje plány tak, aby ste získali hodnoty na monitore

Ak ste sa opakovane odmietli stretnúť s priateľmi (alebo inými plánmi) v prospech školení a ďalšej aktivity "za kliešť", stojí to za upozornenie. Zamyslite sa nad tým, naozaj závisí na vašom fitness gadget?

Psychológovia vidia toto správanie ako pokus vyrovnať sa s úzkosťou. Bude užitočné pochopiť, čo presne to rodí. Možno sa to týka ich vzhľadu, zdravia, kondície alebo veľmi odlišných oblastí života.

Bolo by tiež dobré, keby ste si častejšie uvedomili, prečo chodíte do telocvične: cítiť sa lepšie alebo prekonať úzkosť "Nerobila som normu".

4. Chcete opraviť akýkoľvek parameter vášho zdravia.

Index telesnej hmotnosti, spálené kalórie, spánkové cykly, srdcová frekvencia, energetická hladina - dnes fitness sledovateľov umožňujú zaznamenávať mnoho našich zdravotných ukazovateľov. Kontrola údajov o tom, koľko spíte a ako sa pohybujete, môže byť niekedy užitočná (napríklad na zvýšenie miery odpočinku). Ale ak chcete sledovať všetky dostupné možnosti a spoliehať sa na "lekársku" presnosť zariadení, môže to byť rušivé znamenie. Zvážte: Je múdre neustále monitorovať toto všetko? Koniec koncov väčšina kondičných sledovačov stále umožňuje chyby v meraniach (ako to dokazuje táto štúdia). Naviac fixácia takýchto indikátorov nás núti rýchlo ich prispôsobiť norme. Ale niektoré z nich, napríklad, percento telesného tuku, rýchlo opraviť nebude fungovať. Pokusy urobiť to bude poškodzovať zdravie. A premýšľanie o tom vás bude nervózne.

Ak sa ocitnete v niektorom z týchto znakov, stojí za to zastaviť používanie sledovacieho zariadenia. To pomôže realizovať skutočný účel gadget a zbaviť sa úzkosti, ktorú môže od vás vyvolať.