4 situácie, kedy by ste nemali robiť strečing

Už sme už veľa hovorili o výhodách stretnutia, vysvetlili sme, prečo by mali začať a dokončiť akékoľvek tréningy, hovorili o bonusoch, ktoré pravidelne "napučiava", prinesie do vášho zdravia. Avšak v niektorých situáciách nie je nútený rozťahovanie. V ktorých? Chápeme spolu s odborníkmi.

Neťahajte sa, ak ...

Bola to zranená

Samozrejme, niektoré strečové cvičenia sú súčasťou fyzikálnej terapie. Ale ak ste boli nedávno zranení, je lepšie ich odmietnuť. "Je nežiaduce rozťahovať svaly na poškodenú časť tela, najmä ak čas po úraze trochu prešiel," hovorí Maxim Danilov, traumatológ-ortopedista Klinického a diagnostického centra "Medsi v Grokholsky Lane". "Týmto sa zabráni normálnemu zotaveniu tkanív a zvyšuje sa riziko zranenia."

Rovnaké odporúčanie sa vzťahuje aj na operácie. "Ak počas neho dôjde k narušeniu integrity spojovacích tkanív, je lepšie odmietnuť klasický úsek," hovorí Olga Skvarskaya, dvojnásobný ruský zlatý medailista vo vzdušných športových rovnováhách, inštruktor fitness silových a tanečných štýlov, Pole Dance a letecká gymnastika, učiteľka siete tanečných škôl Yara-Dance Studio. - V tomto prípade je lepšie zapájať sa do respiračnej gymnastiky (napríklad telesnej flexe) a potom len v neskorších obdobiach rehabilitácie. To pomôže uvoľniť svaly a nasýtiť ich kyslíkom. "

Máte osteochondrózu

Zdá sa, že okrem napínania môže zmierniť bolesť v krku alebo lumbago v chrbte? Avšak, niekedy pretiahnutie postihnutých zón môže len zhoršiť situáciu. "V období exacerbácie je napínanie nemožné," varuje Maxim Danilov. - Pri dlhodobej osteochondróze sa intervertebrálne disky tiež výrazne menia v chrbtici. Kvôli nadmernému rozťahovaniu bez toho, aby sa brali do úvahy existujúce problémy, stav sa môže zhoršiť, je lepšie neriskovať. "

Ale ak sa skončí akútna fáza ochorenia, bude užitočné postupne sa vrátiť k naťahovaniu, pretože zlepšuje krvný obeh v tkanivách, zmierňuje napätie v svaloch a znižuje bolesť. "Ale všetko musí byť v rozumnom zmysle," varuje Victoria Popová, učiteľ strečinkovej tanečnej školy WY DANCE. "Mali by sme začať s cvičením pod dohľadom lekára, ktorý vyučuje pacienta na kontrolu záťaže."