Konstantin Buteyko

Svetoznámy fyziológ, akademik Medzinárodnej akadémie informatizácie, autor metódy zdravého dýchania. S jeho systémom môžete vyliečiť astmu a zbaviť sa vysokého krvného tlaku.

Už v mladosti bol budúci akademik diagnostikovaný "malígnou hypertenziou". Keď Buteyko absolvoval 1. Moskovský lekársky inštitút, lekári si boli istí, že nemá viac ako dva roky života. V tom čase Buteyko pracoval ako internista a na jednej z jeho povinností si všimol symptómy u mladého astmatického pacienta podobného jeho vlastnému. Mladý lekár spôsobil, že pacient dýchal hlboko a takmer omdlel. Potom Buteyko navrhol naopak, aby zadržal dych, ktorý okamžite utišil útok.

To viedlo Buteyko k myšlienke, že príčinou astmy a hypertenzie môže byť hlboké dýchanie. Čoskoro to dokázal na svojom príklade: systolický tlak dosiahol 300 mm ("horný" indikátor) vďaka zníženiu dychu dosiahla normálnu hodnotu 120 mm.

Prvá reakcia profesorov hlavného mesta na inovatívny nápad Buteyka bola v pohode. Ale vedúci sibírskych pobočiek Akadémie vied, akademik Michail Lavrentiev si všimol mladého vedca, pozval ho na Novosibirsk Academgorodok a pomohol zorganizovať laboratórium pre vedecké zdôvodnenie tejto metódy.

V roku 1962 Buteyko informoval o prvých výsledkoch vedeckého výskumu a začiatkom roka 1968 Ministerstvo zdravotníctva schválilo klinické skúšky metódy na špecializovanej klinike v Leningrade. Ako výsledok, Buteyko a jeho zamestnanci sa podarilo vyliečiť 46 astmatikov za mesiac. Pôsobivé výsledky nebránili zdravotným úradníkom v auguste 1968 bez vysvetlenia dôvodov na zatvorenie laboratória. Priestory boli rozdrvené, zariadenie bolo prerušené, zamestnanci boli prepustení. Profesor Buteyko sa doslova ocitol na ulici a jeho meno bolo zakázané byť spomenuté v tlači.

O 30 rokov neskôr sa profesor a jeho metóda začali opäť rozprávať, začali písať a robili niekoľko filmov. Bol uznaný nielen v Rusku, ale aj v zahraničí. Takže, v publiku s princom Charlesom, Buteyko ukázal, ako dvojminútové dychové cvičenie môže eliminovať príznaky alergickej rinitídy. Demonštrácia prinútila princa a sľúbil si podporu pri implementácii metódy. Dnes sa používa metóda Buteyko v Británii, na Novom Zélande av Austrálii.

Buteyko tvrdil, že ľudské telo je navrhnuté na 200 rokov života a po prispôsobení dýchania a výživy sa môže stať dlhá pečeň. Buteyko uvidel príčinu nevhodného dýchania v mäsových potravinách a považoval vegetariánstvo za ideálnu stravu. Niekoľkokrát do roka Buteyko hladoval 10-15 dní a jeho najdlhší pôst trval 50 dní.

Od začiatku deväťdesiatych rokov funguje družstvo Breathing v Moskve, neskôr premenované na Buteyko Clinic, v ktorom sa učí pacientom metódu zdravého dýchania.

Pozrite si video: Documentary on the Buteyko Method by QED, BBC 1, 1998 (Február 2020).