Čo si vybrať: lyžovanie alebo snowboarding

Nohy spolu alebo oddelené, tvár alebo bokom, s palicami alebo bez? Je tu niekoľko mesiacov pred lyžiarskou sezónou a pripravil som prehodnotenie výhod a nevýhod snowboardingu a lyžovania.

Vo veku 17 rokov som nastúpil na snowboard, úplne zabudol, že je viac lyžovania. Moji synovia v bagoch ​​a svetlých nohaviciach sa sťahovali takmer na kolená, všetci ako jeden na palube, starší ľudia uprednostňovali lyže a dali sa oveľa nudnejšie.

Začal som premýšľať o mojom rozhodnutí neskôr. V istom momente sa v spoločnosti objavil lyžiar, ktorý na nárazníku nabodol sommernejšie ako jeho priatelia. Potom z nejakého dôvodu prešiel pár priateľov zo snowboardov na lyže. A navyše som začal počuť otázku od začiatočníkov: "Čo je lepšie: snowboarding alebo lyžovanie?" Poviem vám, aký je rozdiel.

Náklady na zariadenie

Obaja lyžiari a snowboardisti potrebujú teplé nepremokavé oblečenie (akékoľvek), ochranné šortky (od 1600 rubľov), lyžiarsku prilbu (z 2000 rubľov) av horskom teréne - masku (z 2500 rubľov). Tu je všetko rovnaké.

Sada dosiek - snowboard, viazanie, topánky - bude stáť najmenej 10-12 tisíc rubľov. V tomto prípade by bolo dobré doplniť ho o kolená (z 1 100 rubľov) a ochranou zápästia (zo 600 rubľov).

Lyžiarsky set je pôvodne väčší: okrem lyží s viazaním a topánkami sú potrebné palice. Všeobecne platí, že najlacnejšia lyžiarska sada bude stáť 17-18 tisíc rubľov.

Celkom: 18 až 20 tisíc rubľov za kompletnú sadu snowboardistov proti 23-25 ​​tisíc rubľov pre súbor lyžiarov. Ak budeme brať do úvahy pokročilejšie modely vybavenia, potom je tu priestor pre tranzhirstva v oboch prípadoch, ale lyže sú opäť drahšie.

Charakter pohybu

Snowboardista jazdí bokom a nohy sú pevne pripevnené na doske. V tomto príbehu je niekoľko nepríjemností. Po prvé, stráca rovnováhu a stráca kontrolu nad tabuľou, snowboardista nemôže, na rozdiel od lyžiarov, šíriť nohy širšie alebo sa zaistiť, vystrčiť palicu. Po druhé, vpred vpred, nemusíte okamžite zvyknúť na ovládanie všetkého, čo sa deje kvôli nedostatočnej kontrole. A predsa, po dlhej jazde, niekedy ma bolí krk. Je ľahšie odolávať lyžovaniu a nemusíte krútiť krk kdekoľvek.

Ďalším kritériom je rýchlosť. Lyže sú považované za rýchlejší projektil ako snowboard. Toto je indikované nielen svetovými rýchlostnými záznamami - 201 km / h na palube a 250 km / h na lyžiach. S rovnakou úrovňou jazdy a vybavenia môže lyžiar ľahko prekonať snowboardistu. Hoci sa predpokladá, že pocity pri 100 km / h na lyžiach a 70 km / h na palube sú približne rovnaké.

Trvanie štúdia

Zatiaľ čo lyžička zvyčajne cestuje nejakým spôsobom na prvej lekcii, pre snowboardistov sa prvé stretnutia so svahmi udržiavajú v režime "spadol - hore - padol znova". Takže ak vás priatelia zavolali do strediska, a len chcete mať dobrý čas a po výlete nepokračujte v tréningu, len stojte na lyžiach.

A potom sa situácia zmení. Väčšina inštruktorov hovorí, že snowboardista začína jazdiť s istotou asi za týždeň a lyžiarom trvá asi tri týždne, kým sa presunie na inú úroveň. Pozorovania sú, samozrejme, veľmi zovšeobecnené: môžete nájsť neuveriteľný talent na učenie, napríklad lyže a ťažkosti na ceste. Najmä, ak sa veľmi bojíte rýchlosti, ako to bolo so mnou.

zranenia

Ako spadnúť z rady, viem, z prvej ruky. Ak spadnete na chrbát, potom rana padne na chvost, lakte a hlavu. Chvost, mimochodom, väčšinou trpí najviac, ale ochrana - špeciálne šortky s plastovými vložkami - uľahčuje život. Ak však spadnete dopredu, existuje riziko poškodenia zápästia a kolená, ale nie je ani ťažké ich chrániť pred nárazom. Nezabudnite si priložiť helmu na hlavu a vy ušetríte z mnohých problémov.

Ochrana lyžiarov šetrí menej. Ich kolená sú najzraniteľnejšie a nebezpečenstvo nespočíva v silnom údere, ktorý by mohol uvoľniť kolená, ale v krútení nohy. Lyže v takýchto situáciách by mali automaticky dôjsť k uvoľneniu, ale nie vždy.

Vo všeobecnosti však lyžiarka klesá menej často než snowboardista: aby nestratil kontrolu, môže spomaliť, trochu si sadnúť a ako posledná možnosť mierne padol na svoju stranu. Ak sa všetko stane náhle a vo vysokej rýchlosti, obaja budú lietať nad hlavou.

obraz

Podľa prevládajúceho pohľadu je lyžiarom solídny a dokonalý človek, ktorý sa venuje elitnému športu. Snowboardista je menší (niekedy aj duševný) milovník extrémnych športov, jarných síl a nebezpečných svahov lavín.

To sú samozrejme stereotypy, ktoré napriek tomu určili moju voľbu. K dispozícii je napríklad lyžovanie v štýle novej školy. To je jeden z najzaujímavejších freestylových smerov a väčšina novinárov je škandalóznymi chlapcami, s ktorými sa s najväčšou pravdepodobnosťou vezmete do tabúľ, ak sa stretnete v bare na horách.

nuansy

"Návrh väčšiny snowboardových väzieb núti jedného sedieť." Počas tejto doby sa dosky podarí trochu zmrznúť a zmoknúť. Lyžiari nemajú takýto problém. Je pravda, že to nie sú oni a tí snowboarderi, ktorí používajú prílohy, ako napríklad "step-in" alebo "flow-in", ale tieto modely sú drahšie ako zvyčajne.

- V lyžiarskych vlekoch sa lyžiari cítia trochu pohodlnejšie ako snowboardisti. Prvým testom na palube je úspešné vystúpenie alebo presun na miesto pristátia zo sedačkovej lanovky. Druhým je zvládnutie výstupu na jarmo, to znamená zachytiť kábel, upevniť disk alebo držiak, ktorý je k nemu pripevnený medzi nohami a ísť na kábel po horách. Spomínam si, že sa mi podarilo dostať na vrchol len na štvrtý pokus.

- Najjednoduchšia vec, ktorú môžete urobiť na svahu s lyžiarskym vybavením, je stratiť ju. A tu vyhrá snowboard: aby sa zabezpečilo, že sa doska neohýba, je jednoduchšie, ako nestratiť dve lyže a dve palice.

- Sklon na prírodných trasách sa neustále mení a strmé úseky sa niekedy striedajú s horizontálnymi. Na rozdiel od lyžiarov, ktorí sa dokonca môžu pohybovať po svahu, snowboardista sa často musí v takejto horizontálnej časti pretiahnuť a ísť pešo alebo skákať správnym smerom. Aby ste tomu zabránili, stačí rýchlo zdvihnúť rýchlosť na strmom teréne, ale pre začiatočníkov to často nie je možné.

- Lyžovanie alebo stravovanie je možné kombinovať s horskými túrami. Tam je taký smer - backcountry: pred klesaním, jazdci vyliezť na vrchol svahu, nie je vybavený výťahy. Pre chôdzu sú mäkké snowboardové topánky oveľa pohodlnejšie než tvrdé lyžiarske topánky. Dosiahol som vrchol Elbrus bez problémov. Prišli aj lyžiari, ale potom si sťažovali na topánky.

- Hovorí sa, že lyže ovládajú tí, ktorí rýchlejšie pretekajú, a snowboarding vykonávajú korčuliari. Napokon môžem potvrdiť: Svojimi vlastnými očami som videl, ako kamarát korčuliarov v prvý deň lyžovania cítil na svahu rovnako dôverne ako môj priateľ a ja po dvoch ročných obdobiach.

Pre deti

Lyže sa zvyčajne odporúčajú od štyroch do piatich rokov. Dostali sa na snowboard nie skôr ako šesť alebo sedem, keď je koordinácia pohybov dieťaťa už dostatočne vyvinutá na to, aby ovládala dosku. Súčasne niektorí inštruktori odporúčajú začať s lyžiami, aby dieťa bolo zvyknuté, aby sa neboja zo svahu, a potom, ak chce, nechajte ho ísť na palubu.

Dúfam, že tieto poznámky vám pomôžu vybrať si - lyže alebo snowboard. Moja voľba v prospech predstavenstva bola náhodná, ale ukázalo sa, že je to správne: obávam sa rýchlych sostupov. Minulý rok som na záujem vybojoval na snowboarde až 74 km / h, ale už to naozaj nechcem, takže sa zdá, že nemá zmysel skúsiť lyžovanie zatiaľ.

Čo si zvolíte? A ak už jazdíte, čo budete poradiť pre začiatočníkov?

Pozrite si video: Jak vybrat helmu na lyže a snowboard (Septembra 2019).