Ashrams

Po tisíce rokov boli indické ášramy reprezentované komunitami vedenými duchovným mentorom, kde ľudia hľadali osvietenie. Počas posledného štvrťroka storočia sa v živote ashramov zmenila iba jedna vec - stovky Američanov a Európanov sa v nich cítili ako doma.

Dnes v indických ashrame sa môžete stretnúť s ľuďmi ľubovoľnej národnosti, akéhokoľvek veku a akéhokoľvek spoločenského postavenia. V rámci múrov komunity sú všetci rovní - kráľovná Belgicka, grécky predseda vlády, hollywoodske hviezdy a obyčajní smrteľníci. Niektorí idú tam pri hľadaní duchovnej harmónie a pokoja, napríklad obdivovatelia, prívrženci východných duchovných učení. Iní sú priťahovaní zvedavosťou a túžbou po zmene miest. A pre tých aj pre ostatných, zostáva v ashrame končí ako duchovný.

Názov "ašramu" pochádza z zlúčenia dvoch sanskrtských slov: "a" (popieranie "nie") a "jazvy" ("bolesť", "únava", "vyčerpanie"). V podstate je komunita miestom, kde sú ľudia oslobodení od bolesti, duševnej bolesti a slabosti, to je oblasť harmónie, blaženosti a bratstva. Na čele každého ašramu je osvietený učiteľ (vodca, mentor), ktorý prenáša duchovné vedomosti nasledovníkom, ktoré mu boli odhalené v čase jeho vlastného osvietenia.

Ashramy sú odlišné. Niektoré sú osamelé, skromné ​​dokonca aj podľa indických noriem, horské chaty bez akejkoľvek občianskej vybavenosti. Iní, naopak, môžu obsadiť niekoľko blokov výškových budov v meste. Výrazným príkladom je írsko-írske ášramy v Pondicherry, ktoré súčasne ubytuje až 1 200 ľudí, z ktorých štvrtina nie sú indiáni. Ďalším veľmi populárnym u azramu cudzincov je západný okraj mesta Rishikesh, ktorý na západe nazýval svetové hlavné mesto jogy. Je známy ako ašram Maharishi Mahesh. Ale ak sa spýtate miestnych obyvateľov na cestu Beatles Ašramu, nasmerujú vás na rovnakú adresu. Naozaj, návšteva Liverpoolu kvarteta Maharishi Mahesh Yogi komunity v roku 1968 robil tento ášram známy po celom svete. Mimochodom, tam bolo napísané hype hymna - pieseň Všetko, čo potrebuješ, je láska.

V niektorých komunitách existuje špecifický tréningový program, harmonogram udalostí a každodenná rutina, iní nemajú žiadnu štruktúru - životné toky v nich sú nepredvídateľné ako vody posvätnej Gangy. Pravidlá niektorých ashramov vyžadujú, aby "nováčikovia" neopustili územie a tvrdo pracovali, iná charta nezahŕňa fyzickú prácu - sú plne odhodlané jogu. Finančná základňa spoločenstiev je tiež odlišná: niektoré žijú z almužny, iné zabezpečujú sami seba (nováčikovia sa účtujú za ubytovanie), zatiaľ čo iní majú vplyvných sponzorov. Dĺžka života v ashrame nie je regulovaná: niekto prichádza len na desaťdňovú meditáciu, niekto žije celé roky.

Napriek rozdielom sú všetky indické ášramy spojené jedným cieľom - poskytnúť ľuďom impulz na uvedomenie si ich podstaty, pomôcť im cítiť sa súčasť vesmíru a orientovať sa na cestu k harmonickej existencii. Okrem toho všetky komunity sú zjednotené prísnym menu - aké sú mäso, klobása alebo grilovanie, ktoré v ashrame nikdy nepočuli.

Mäso nie je jediným tabuovým objektom v ashrame. Akékoľvek externé podnety (mobilné komunikácie, televízory, sekulárna literatúra, zábava) sú tiež zakázané. Inými slovami, ak sa stane "nováčikom" ášramu, človek by nemal byť rozptýlený od túžby po osvietení nad márnivými malými vecami. V komunitách vládne mier, ticho, ticho recitative a nič im nepomôže, že život je zúrivý mimo ášramu.

V Indii existuje asi toľko ashramov, ako boli kolektívne farnosti pod sovietskou nadvládou - veľa ľudí. Prekvapujúco zatiaľ neexistuje jediný kompletný katalóg týchto miest, oveľa menej sprievodca s podrobným opisom životných podmienok. Informovaní ľudia hovoria, že to je spôsob, akým by mal byť - človek by mal nájsť svoj ášram empiricky alebo rozmarom. Keďže toto je prvý krok smerom k pochopeniu seba samého, nesmelý štart na ceste k vlastnému osvieteniu.

Pozrite si video: ASHRAM LIFE - THE QUEST FOR SPIRITUALITY (December 2019).