Teplo nás premieňa na príšery

Horiace slnko zvyšuje nielen teplomery, ale aj úroveň agresie ľudí. Stali sme sa podráždenými a netolerantnými. Ako znížiť svoj vlastný bod varu, keď svet doslova topí teplo?

V tomto týždni sa udržuje abnormálne teplo. Dokonca aj tí najjemnejší obyvatelia veľkých miest sú unavení. Ventilátory a klimatizátory, zmrzlina a nealkoholické nápoje ušetria trochu.

Späť v šesťdesiatych rokoch minulého storočia vedci všimli, že teplota vzduchu a úroveň napätia v spoločnosti sú úzko späté: čím horšie je počasie, tým viac sa správajú menej tolerantní a agresívni ľudia. Sociálni psychológovia Robert Baron a Deborah Richardson v senzačnej knihe Ľudská agresia ("Agresia") dali desiatky príkladov tohto modelu. Podľa ich pozorovaní je teplo jedným z najsilnejších vonkajších faktorov, ktoré spôsobujú podráždenie človeka (nasledované kŕčmi, hlukom, znečisteným vzduchom).

Čo spôsobí podráždenie, spravidla závisí od osoby. Napríklad ľahko vyčerpateľné a aktívne cholerické a krvavé osoby rýchlo varia, sotva obmedzujú útoky agresie. Zatiaľ čo pokojnejšia melancholická a flegmatická, naopak často spadajú do apatia a stávajú sa inhibovanými. Inými slovami, zatiaľ čo niektorí sa varia v podmienkach pekla, iní už vareli.

Teória vzájomného vzťahu klimatických podmienok a sociálneho správania nútila niektorých vedcov nielen dôkladne študovať túto problematiku, ale aj predpovedať. Napríklad v jednom zo svojich prednášok povedal svetoznámy sociopsychológ, profesor na Michiganovej nadnárodnej škole David G. Myers: "Desiatky štúdií z rôznych kontinentov potvrdzujú: nárast teploty spôsobuje nárast prepuknutí agresívnych reakcií v spoločnosti. A vzhľadom na to, že svet je na pokraji globálneho otepľovania, nie je ťažké odhadnúť, čo sa ľudstvo môže stať v blízkej budúcnosti - zarmoucené, netolerantné a agresívne. "

Ale ak je naša horúca budúcnosť stále predmetom horúcej diskusie, potom je náš horúci dar už hmatateľným problémom. Teplomerové tyče sa zhoršujú a čoraz častejšie sa sledujú potenie, vyčerpané a nespokojné ľudia varia a verejne preukazujú svoje nepríjemnosti. V tratiach, vo verejnej doprave (ktorá nevie kondicionéry), v dopravných zápchach sa objavujú hádky a konflikty. Musím priznať, že súčasné teplo a niekedy ma odtrhne od cievok. Chcem ísť, ale keď musím žiť v ňom, moje nervy to nemôžu vydržať.

Nemôžeme ovládať počasie. Preto, aby sa uľahčila život pri vysokých teplotách, je potrebné sa naučiť nehasiť Slnko, ale dráždiť. Osobne som si pre seba vzal niekoľko jednoduchých spôsobov, ktoré pomáhajú ochladiť v každom zmysle slova. Tu sú:

- po dobu pol minúty položte ruky (najlepšie s lakťom) pod prúdu studenej vody. Pre svoju jednoduchosť metóda funguje bezchybne a rýchlo, aj keď vyžaduje pravidelnosť;

- v miestnosti alebo v aute nainštalujte príchuť na klimatizačnom zariadení. Ideálne prírodné citrusové vône: citrón, verbena, mandarín, bergamot, pomaranč a grapefruit;

- voda, čerstvá, kvass - akékoľvek nápoje pomáhajú obnoviť na chvíľu. Ale ja viem pre seba - nič také pozoruhodne nezmizne útok podráždenia, ako mliečny tuk s nízkym obsahom tuku. Psychológovia vysvetľujú sedatívnu vlastnosť mlieka reťazou nevedomých združení, ktoré sú v nás položené z kolísky: matka, ochrana, spokojnosť, sýtosť, pokoj;

- rozptýliť sa! Najmä ak ste uzamknutý vo vyhrievanej ako panvica na oheň, autobus, a dáma sedela vedľa teba a začala si leštiť nechty so skleneným súborom. Ak chcete zostať a nie kousnúť dáma na krku, musíte zmeniť pozornosť. Ak nie je k dispozícii žiadna kniha ani časopis, môžete poslať niekoľko stoviek SMS svojim priateľom alebo dokonca vyskúšať (sami), aby ste si vybrali vtipné prezývky pre spoluobčanov.

- vytiahnite sa spolu. Doslovne. Praktickí psychológovia si všimli: keď klient, podráždený alebo rozrušený, sa sám potiahne ľavou rukou do pravého zápästia (a naopak, ak je ľavicou), pomáha mu rýchlo upokojiť a neutralizovať záblesk negatívnych emócií.

Som si istý, že sám poznáte veľa podobných trikov. Zdieľajte to! A možno, vďaka vám, odteraz bude o niečo ľahšie, aby niekto vydržal zrútenie tepla.