Radónové kúpele

Multifunkčná lekárska a kúpeľná liečba založená na použití vody obohatenej o radón.

Radón je rádioaktívny plyn, ktorý je pre zdravie vo všeobecnosti nebezpečný. Avšak v malých množstvách môže byť jeho žiarenie alfa užitočné.

Podľa lekárskych encyklopédií sú radónové kúpele takmer všeliek. Odporúča sa na nespavosť, podráždenosť a iné nervové poruchy; bolesti v kĺboch, patológie chrbtice a celého muskuloskeletálneho systému; s kožou, imunitnými, kardiovaskulárnymi ochoreniami a dokonca aj s neplodnosťou.

Počas kúpeľa preniká cez kožu len 0,5% radónu a okolo 2% produktov rozpadu radónu prenikajú do pokožky a vytvárajú aktívny usadeninu. Takmer celý radón sa zobrazí do piatich hodín po ukončení procedúry. Okrem toho radónové žiarenie je 90% neškodné alfa lúče. Slovo "rádioaktívny" v tomto kontexte znamená "užitočný" a nie "nebezpečný".

Kúpele sa užívajú každý druhý deň počas 10 až 15 minút pri teplote vody okolo 36 ° C. Voda pre radónové kúpele môže byť prirodzená, napríklad z alpských horúcich prameňov Bad Holfgsteinov (Rakúsko) alebo umelých. Je dôležité, aby koncentrácia radónu nepresiahla tri jednotky na liter (3 kBq / l). Odporúčaný kurz je 10-12 procedúr. Kontraindikácie zahŕňajú akékoľvek nádory, tehotenstvo, duševné a akútne infekčné ochorenia.