Zimné menu: pravidlá jedla v chladnej sezóne

V lete chceme často čerstvú zeleninu a ovocie a v zime často získava niečo viac vyživujúce a mastné. A to je normálne, odborníci na výživu hovoria: v závislosti od sezóny sa potreby nášho tela značne líšia. Ako upraviť svoje zimné menu, aby sa zachovala energia, zdravie a nepoškodila postava? Zdieľam tipy expert.

* Nebojte sa zvyšovať ponuku kalórií. S nástupom chladného počasia sa naše telo prestavuje na výrobu a udržiavanie tepla a na to potrebuje dodatočnú energiu - ďalších 300-400 kcal. Denný kalorický obsah menu ženy s hmotnosťou 65 kg bude teda približne 1800-1900 kcal.

* Nemenia štruktúru stravy. "Bez ohľadu na to, čo jesť - šalát, polievka, horúce, každý deň by ste mali mať raňajky, obed, popoludňajší čaj a večeru", hovorí Oleg Iryškin, PhD, doktor športovej medicíny a športovej výživy, výživu federálnej siete fitness klubov X-Fit.

* Jedzte viac sezónnych jedál. To pomôže udržať imunitu a nasýtenie tela vitamínmi. "V zime máme rajčiak, dule, tekvica a rakytník," komentuje Oleg Iryškin. - S nimi môžete variť veľa zdravých jedál. Napríklad rezanú žemľu, avokádo, rukolu, reďkovku a sezónu šalát s citrónovou zázvorovou omáčkou, posypané sezamovými semenami. Alebo nakrájajte tekvicu, rozotrite mrkvu, pridajte šalát z kukurice a tekvicových semienok, sezónne všetko olivovým olejom. Obe šaláty sú bohaté na vitamíny a mikroelementy, ktoré pomôžu obnoviť a zlepšiť náladu v zime. "