7 yoga asanas, ktoré najlepšie zvládne múr

Praktická cvičenie jogy u učiteľov stien je nejednoznačné. Niektorí z nich považujú za dobrý spôsob, ako rýchlo zvládnuť komplexné postoje, iní sa domnievajú, že múr je pre tieto účely absolútne nevhodná. Zistili sme, ktorý z nich je správny a ukáže jogu asanasu, pre ktorý je múru potrebná.

Aké jogy by nemali byť vykonávané v blízkosti steny

Z hľadiska praxe je stenou opora, rovnaké pomocné zariadenie pre jogu, ako napríklad pás alebo bloky. Nie je však vždy opodstatnené jeho používanie pri odpojovaní jogových asánov.

"Mnohí študenti sa začínajú učiť hore nohami postaviť na stene - stojí na svojich rukách alebo na hlave," hovorí Julia Mamaeva, učiteľka sieťových centier Sivananda jóga "Federácia jogy" a autor komplexu, ktorý vám ukážeme dnes. - Ale je to veľmi pochybný záväzok. Na jednej strane uľahčuje úlohu. Na druhej strane, ak to nemôžete urobiť bez steny, znamená to, že ešte nie ste pripravení na fyzickej úrovni (nedostatok svalovej sily a rovnováhy) alebo na mentálnu úroveň (nemôžete sa sústrediť alebo sa obávať pádu). Vykonávať prevrátené asány proti stene, nebudete sa naučiť ovládať svalové stabilizátory a nemôžete sa zbaviť strachu. Takže podľa môjho názoru to nie je dobrý nápad. "

Nie je to však dôvod, prečo v zásade odmietnuť vykonávať invertované asány - majú pozitívny vplyv na prácu všetkých telesných systémov, ako sme nedávno povedali. Začnite ich vývoj od prípravnej praxe (napríklad po tejto postupnosti).

Čo joga asanas užitočné vykonávať v blízkosti steny

Tradične môžu byť rozdelené do dvoch skupín:

* Ľahké a prípravné variácie niektorých asanas. "Toto je napríklad sarvangasana proti stene. Je to dobré pre tých, ktorí robia veľa v posilňovni, robia cvičenia s činkou. Preťažili trapézové svalstvo a svalstvo krku a jednoducho sa nemôžu dostať k bežnému sarvangasanovi. Takéto sa pre nich stane prípravou, - komentuje Julia Mamaevu. - Alebo sarvangasana s nohami na stene pre ženy v kritických dňoch. To je veľmi užitočné. Ale v tomto prípade neočakávajte, že stena bude nejako pomôcť vám vykonávať asan, len uľahčí váš stav. "

To sa dá pripísať aj rozdielom medzi halasanmi, motýlemi, psami lícom nadol - tým, že ich robíme proti stene, zlepšujeme strečing a naučíme sa, ako správne obnoviť pozíciu chrbta v plných verziách týchto jogových asanas.

* Asány pre pasívne otváranie, strečing a terapeutické. "Napríklad, na konci triedy terapie jogy, veľmi často robíme všetky druhy trakcií pomocou steny, na ktorej sú laná fixované. Vykonávame rôzne pozície pre pasívne strečovanie chrbta: keď visí, naša chrbtica postupne prechádza do nevyhnutného stavu, hovorí Julia Mamaeva. "Stena bude tiež užitočná pri cvičení pasívneho otvárania: keď ležíte na stene, položte nohy na ňu a odtrhnite ich, čo pomáha veľmi dobre otvoriť bedrové kĺby."

Pokúste sa ovládnuť niektoré z týchto asanas. Spolu s našim odborníkom sme pripravili súbor cvičení, ktoré zahŕňali predstavy proti stene oboch skupín.

Ako vytvoriť lekciu

* Použite komplex podľa vlastného uváženia: môžete postupne vykonávať asány (tvoriť jednu lekciu) alebo ich zaradiť do jednej z dvoch bežných praktík.

* Neponáhľajte, zvládnite pozíciu v rytme.

* V asane je optimálne zostať 2-3 minúty, pokiaľ nie je uvedené inak. Ale nie je nič strašidelné v držaní pozícií za prvý menej času: kým sa cítite pohodlne v nich.

* Pred vykonávaním asanasu, aby sa stretli určité svalové skupiny, dôrazne sa odporúča zohriať telo. Môže to byť napríklad vykonaním niekoľkých prístupov k Surya Namaskar, alebo určitým časom fixovanie niektorých mocninových asánov, napríklad Virabhadrasana I alebo III (pred pocitom tepla alebo dokonca miernym pálením vo svaloch).