Polosuchý zákon proti alkoholizmu

Včera predseda vlády Vladimir Putin oznámil koncepciu boja proti alkoholizmu. V nasledujúcich desiatich rokoch sa plánuje znížiť spotrebu alkoholu na polovicu v krajine. A veľmi nečakané a dokonca naivné metódy.

Veľkosť programu je úprimná. Predpokladá sa, že národ sa zotaví v dvoch etapách: v nasledujúcich rokoch by sa spotreba mala znížiť až o 15%, v nasledujúcich ôsmich rokoch - o ďalších 40%. Na jednej strane to je úplne v súlade s rozsahom katastrofy, pretože v Rusku skutočne pijú dvakrát toľko, koľko je povolené podľa noriem WHO. Sme zo skutočnosti, že alkoholizmus a súvisiace komplikácie zomierajú 75 tisíc ľudí ročne. Na druhej strane sme nedospeli k týmto ukazovateľom za dva roky alebo dokonca desať. Podľa štatistík úroveň konzumácie alkoholu za posledných 20 rokov vzrástla o viac ako polovicu. Mimochodom to má negatívny rast obyvateľstva.

Ako presne plánuje premiér obrátiť túto opitú rieku okamžite? Ale ako. Po prvé, samozrejme, musíte zvýšiť ceny. Od začiatku roka dosiahli minimálne päť litrov vodky už 89 rubľov. Ďalej sa plánuje odstránenie trhu s nelegálnym alkoholom, zníženie reklamy na alkohol a tiež posilnenie prevencie alkoholizmu - otvorených psychologických centier, kde odborníci povedajú obyvateľstvu o pití o nebezpečenstve pitia a výhodách zdravého životného štýlu.

No, zvyšovanie cien je sväté. Je pravda, že existuje rozpor medzi týmto bodom a nasledujúcim - bojom proti nezákonnej výrobe. Po prvé, alkoholici nikdy nezastavili vysoké náklady na vodku. My, ako viete, nie sú za cenou. Po druhé, podľa svetovej a sovietskej praxe zvyšovanie cien nevyhnutne zahŕňa vlnu otravy s nízkou kvalitou alkoholu, ku ktorému chudobní ľudia prejdú. A hovoriť o boji proti podzemnej výrobe, najmä s našimi tradíciami úplatkov a úplatkov, je trochu naivné, ak nie cynické.

Ako vyplýva z dokumentu zverejneného včera, "programy sa začnú v rámci subjektov federácie zameraných na predchádzanie zneužívaniu alkoholu pri zohľadnení miestnych zvykov a tradícií ..." a plánuje sa tiež otvoriť "... preventívne inštitúcie ..., ktoré by mali v Rusku zapríčiniť zdravé životné tradície". To všetko je nádherné, ale nie je jasné, ako sa plánuje implantovanie tradícií zdravého životného štýlu do miest a obcí, kde sa nezrodili žiadne tradície, okrem tvrdých prác a ťažšieho opilstva.

Jediný zmysluplný nápad mi zdá byť obmedzenie reklamy na alkohol. Hlavnou otázkou je, koľko a aký druh reklamy bude obmedzený. Koniec koncov, máme stále taký paradox ako pivo a nealkoholické nápoje, pre ktoré existujú oveľa mäkšie reklamné a predajné pravidlá ako pre silný alkohol. A zdá sa, že tento oxymorón nebude nikam. Podobne ako večerná televízna reklama piva - motor obchodu a alkoholizmu.