Alena Mordovina: pracuje s Muladhara čakrou alebo ako sa vysporiadať s úzkosťou

Konštantná úzkosť a pocit, že ste boli nasmerovaní do rohu, môže byť prejavom nerovnováhy muladhárskej čakry. Môžete to vyvážiť sami a ja vám poviem, ako to urobiť.

Už som uviedol príklady toho, aký je charakter a správanie ľudí dominujú čakry, Teraz vám poviem viac o význame hlavných čakier a ich vyváženosti. Prvý a na mieste najnižšieho energetického centra tenkého ľudského tela - mooladhara.

Ihneď si urobte výhradu: môžem byť presvedčená alebo nepochopená existencia čakier - energetických centier moci a ich vplyv na charakter a zdravie, ale moje pozorovania ukazujú, že tí, ktorí jednoducho neskúšali praktizovať čakru jogu neveria.

Muladhara čakra

Slovo "muladhara" sa skladá z "mule" - "root" a "adhara" - "base", "foundation". Toto stredisko sily sa nachádza v oblasti panvového plexu, medzi konečníkom a genitáliami, v spodnej časti chrbtice av prvých troch stavcoch. Muladhara symbolizujú červenú farbu a zvuk "lam" ("e" alebo "lam"). Prvok je zem, primárnym prvkom je štvorec, zviera je slon so siedmymi kly. Muladhara je tiež nevedomou nádobou karmy minulých životov. Je vyvinutý u detí do siedmich rokov.

Hlavným prejavom činnosti prvej čakry - túžba po prežití, potreba prístrešia a jedla, bezpečnosť. Zdravým prejavom tejto čakry je pocit bezpečia, vedomosti o tom, ako správne žiť, pocit prepojenia medzi telom a planétou, ostrými ochrannými inštinktami. Nevyvážený stav čakry spôsobuje pocit nebezpečenstva, strach z nedostatku potrebnej a krutosti spôsobenej úzkosťou. Rovnako ako rohové zviera, vystrašený človek slepí a necitlivo udeľuje ostatným.

Aby ste vyrovnali prvú čakru, musíte komunikovať viac s prírodou. Najjednoduchšou technikou práce s muladhara je meditácia so zameraním na špičku nosa. Vedie k zvýšeniu povedomia, úľavu od chorôb, vzniku ľahkosti a inšpirácie, nárastu vitality, zvýšenej vytrvalosti, dáva pocit bezpečnosti a dôvery v budúcnosť. Existujú zložitejšie techniky.

Meditácia o prebudení Muladhara čakry

Inhalujte a vydychujte, držte si dych a vykonajte dvakrát Ashvini Mudra (kontrakcia análneho zvierača) alebo mula bandhu (kontrakcia svalov v perineu, v anuse a dolnom bruchu). Vdychujte a cíťte tok energie v chrbte. Opakujte celý cyklus päť minút. Zostaňte pozorovateľom, neposkytujte hodnotenie pocitov. Pocit vlny energie, vnútornej čistoty a svetla vo vás.

Meditácia na posilnenie energie Muladhara čakry

Predstavte si pod nohami teplý, slnečený povrch zeme a silný koreň, ktorý rastie zo spodnej časti chrbtice a prechádza cez nohy na zem. Ste maličké zrno, plné vitality. Menšie korene odchádzajú od hlavného koreňa chrbtice pri hľadaní podpory pre Zem, potrebujú vodu. Vašou úlohou je vidieť sieť koreňov, ktoré absorbujú vodu a prenášajú ju do tela cez koreňovú čakru. Teraz si predstavte, že ste sa stali skutočným stromom s koreňmi, chrbtovým kmeňom a vetvami. Pozrite sa pozorne: aké sú listy na vetvách, sú na nich kvety a ovocie? Pritiahnite svoju pozornosť smerom dovnútra, cítite energiu zeme, ktorá vás vyživuje. Dokončite vizualizáciu, zhlboka nadýchnite.

Ďalšou možnosťou. Predstavte si, ako sa lúč bieleho svetla zostupuje pozdĺž vašej chrbtice na základňu a potom sa začína zvyšovať. Držte ho na úrovni prvej čakry a predstavte si, že je červený. Držte dych a sústrediť sa na svoje pocity. Cítite sa ako vášniví, silní, stateční, naplnení silnou fyzickou energiou. Počas výdychu si predstavte, že vyžarujete červené svetlo. Urobte to niekoľkokrát.

Chcete robiť jógu online?

Video stretnutia "Yogalates" a "Pilates" s Alenou Mordovinou vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".