Ravi Kumar Dovluru: ako indiáni oslavujú Nový rok

V predvečer nového roka sa ma často pýtam, ako indiáni slávia túto dovolenku. Poviem vám: vezmeme špeciálnu sprchu, vykonáme puju a pripravíme jedlo, kombináciu zložiek, v ktorej odrážame podstatu života.

Najprv som oslavoval ruský nový rok v prvom ročníku univerzity RUDN. V predvečer univerzity sa konal koncert pre študentov a učiteľov, v ktorých sme vystupovali indické piesne, potom to bolo na sviatok slávnostnej liečby. Bola to zábava.

V Indii vo veľkých mestách mladí ľudia oslavujú 1. január nový rok, podobne ako na Západe. Ľudia sa stretávajú, dávajú si ovocie, kvety a karty. A keď s rodinou oslavujem Nový rok v Rusku, zvyčajne voláme hostí a pripravujeme šaláty podľa ruského zvyku.

V tom istom čase, keď som rodák z južnej Indie, som vždy oslavoval indiánsky nový rok, ktorý je pre tieto miesta tradičný, Ugadi (preložené zo Sanskritu, "juh" znamená "éru" a "Adi" - začiatok). Ugadi nemá pevný termín - niekedy sa oslavuje v marci, niekedy začiatkom apríla. Tento sviatok zosobňuje príchod jari.

Ľudia sú radi, že všetko okolo je naplnené jarnou sviežosťou, stromy kvitnú. Predpokladá sa, že tvorca hinduistického panteónu bohov, ktorý Brahma začal vytvárať v tento deň.

Novoročné pach v Indii je vôňa kvitnúceho jazmínu. Jasmínové vence sú darované božstvam v chrámoch a na domácich oltároch, ženy tknú kvetiny do ich pletencov. Zo stoniek cukrovej trstiny všade pripravujú surový cukor na tradičné jedlá Ugadi. A na začiatku jari je sezóna varenia v kuchyni (zelené mango so soľou, horčicou, červeným korením a rastlinným olejom), ktoré budú jesť všetko budúci rok.

Ugadi sa zhoduje so začiatkom školských prázdnin. Pre mladých ľudí je vždy časom vynikajúceho jedla a zábavy. Príprava na dovolenku začína týždeň predtým: indiáni dôkladne umývajú a maľujú svoje domy, kupujú nové oblečenie s veľkým nadšením.

Na Nový rok sa prebúdzame pred úsvitom a zbierame čerstvé listy manga, aby sme ich zobrali, symbolizujúc bohatstvo a dobrú úrodu. Zavesia nad predné dvere. Na mieste pred hlavnou bránou mesta, ženy farbia s práškom a porovnávajú, kto sa zlepšil.

V šesť hodín ráno si každý vezme špeciálnu novoročnú sprchu so sezamovým olejom a ayurvédskymi práškami hrachu a ryže. Dnes si umývajú hlavu práškom shikakai a amla - indickým egrešom, ktorý sa považuje za najsilnejší prostriedok proti starnutiu. Tieto prášky sa pripravujú vopred z bobúľ, bylín a orechov zakúpených na trhu. Bobule sú zlomené kladivom, vložené do vriacej vody, a oni, opuchnuté vo vode, premeniť na jemnú penivú zmes.

Po sprche sa každý modlí na domovskom oltári, na ktorom kreslia svastiku alebo "OM" vopred - je to symbol šťastia a stvorenia. Potom vložili nové ošatenie, ktoré boli v oltári predbežne zložené, a položili naň šálku šafranu. Tradične rodičia dávajú deťom oblečenie, peniaze a sladkosti. V mojej rodine, troch bratov a ja sa zhromaždím na domácom oltári, vezmem akshinta (ryža so šafránom) a, pokloním sa, požiadajte rodičov o požehnanie. Rodičia nám požehnajú pokropením šafránovej ryže na naše hlavy a dary.

V sedem hodín ráno sa celá rodina vydáva do chrámu Hanuman (opičia ako božstvo, mentor vo vedách, bojovník a patrón dedinčanov) za modlitebnú službu - je to puja. Potom sa vrátime domov a vykonáme náboženské obrady na počesť bohyne šťastia, Lakshmi. Modlíme sa za naše zdravie a zdravie rodiny, za bohatstvo a prosperitu, za úspech v podnikaní.

Zatiaľ čo mama vykonáva puju, deti vo dvore zbierajú ovocie na jedlo. Ak všetko, čo je potrebné pre to nie je v záhrade, deti bežať k svojim susedom a po vyžiadaní povolenia, zbierať najviac extrémne listy alebo ovocie z vrcholu stromu. Potom urobte ugadi pachchadi jedlo. Spája šesť chutí, ktoré symbolizujú rôzne ľudské skúsenosti, ktoré je potrebné pokojne užívať počas celého nasledujúceho roka.

Kombinácia zložiek v miske odráža podstatu života:

- horké púčiky a stromové kvety symbolizujú smútok;

- surový cukor sladkej cukrovej trstiny a kúsky zrelého banánu - radosť;

- horúca, horúca zelená čili paprika alebo čierny korenie - hnev;

- soľ - strach;

- kyslú tamarínovú šťavu (tamarín) - podráždenie a znechutenie;

- ostrý chuť podrahového manga je prekvapením.

Všetky výrobky sú rezané, zmiešané a konzumované docela dosť, doslova polovica lyžice. Nasleduje raňajky a počúvanie astrologickej predpovede Panchang Shravanovej pre nasledujúci rok, náboženské spevy a básne. Všetci sa tešia na slávnostnú večeru. Vo všeobecnosti sa tento deň zvyčajne strávi s rodinou. Moja rodina a ja napríklad často večer chodili do kina, aby sme sledovali tradičné indické filmy.

Keď a kedykoľvek oslavujete Nový rok, želám vám, aby vám prinieslo zdravie, úspech a prosperitu!

Užitočné odkazy:

Video lekcie "Hatha Yoga" a "Jóga pre začiatočníkov" s Ravi Kumarom a Innou Vidgofom vo fitness video knižnici klubu "LIVE!".

Zaregistrujte sa na fitnes turné Hatha Yoga s Ravi Kumarom v Južnom Tirolsku v sekcii Active Leisure.