Prečo sú kozmetika, ktoré vypršali?

Dostávate pleťové poháre dlhé roky? Nemôžete sa zúčastniť s vypršaným obľúbeným krémom? Márne. Prečo by sme mali ľutovať bez toho, aby sme sa rozišli s kozmetickými výrobkami, ktoré vypršali, sme sa naučili od špecialistov.

V úsilí použiť smotanu, masku alebo sérum čo najdlhšie od pocitu pripútanosti alebo túžby zachrániť, často strácame zo zreteľa skutočnosť, že všetky výrobky na starostlivosť, ako sú potraviny a lieky, majú určitú trvanlivosť. V priemere - jeden až dva roky so zatvorenými obalmi a - asi šesť mesiacov, ak je tlačiareň vytlačená.

"Zloženie kozmetiky ovplyvňuje trvanlivosť kozmetiky, ako aj množstvo konzervačných látok, ktoré sa k nej pridávajú," hovorí Angela Tim, vedúca dermatológka-kozmetológka kozmetického salónu Celebrity. - Čím aktívnejšie látky v kozmetike, tým kratšia doba skladovateľnosti. Preto sa sérum, maska, výrobky proti starnutiu, niektoré peelingy uchovávajú počas troch až šiestich mesiacov. Kozmetika obsahujúca vitamíny A, C a E nie je ani stabilná. Prírodné organické kozmetické prípravky majú tiež krátku skladovateľnosť a rýchlo menia svoje vlastnosti, bohužiaľ, nie k lepšiemu. "

Okrem kompozície vonkajšie faktory ovplyvňujú aj čas skladovania: zvýšenú alebo zníženú teplotu okolia, úroveň vlhkosti. Napríklad, ak máte zvyk skladovať kozmetiku v teplej a vlhkej kúpeľni, alebo povedzme na okennom parapete, kde padá priame slnečné svetlo, zhorší sa to rýchlejšie. Z toho istého dôvodu nestojí za to, že by bol produkt zakúpený v obchode, ak je jeho obal ohrievaný svetlými svietidlami. Ale krém, ktorý bol "predpísaný" v chladničke, môže zmeniť chemické zloženie, konzistenciu, rozdeliť na olej a vodu skôr ako predpísaný čas. Podľa nášho odborníka priemerná teplota skladovania väčšiny krémov je od 17 do 22 stupňov, ale nie viac ako 25 stupňov. Je lepšie skladovať kozmetiku na tmavom, chladnom mieste bez teplotných zmien. Ak výrobca odporúča, aby bol výrobok uchovávaný v chladničke, vložte nádobu do špeciálnej nádoby na dverách, neposúvajte ju hlboko dole - teplota je príliš nízka. Je žiaduce uchovávať vytlačený výrobok s aktívnym zložením pri teplote nie nižšej ako + 5 ° C.

Pri rozbalení výrobku na starostlivosť sa výrazne znižuje jeho "životnosť", pretože obsah nádoby nevyhnutne príde do kontaktu s vonkajším prostredím, jeho zloženie sa mení, oxidačné procesy začínajú pod vplyvom kyslíka a mikroorganizmy vstupujú zvonku. "Preto je dôležité, aby sa krém vybral z nádoby špeciálnou špachtľou, nie prstami, pevne zatvorte veko a utrite zvyšky z okrajov," hovorí Angela Tim. - Tieto jednoduché opatrenia rozšíria účinnosť a bezpečnosť zariadenia. A najlepšie je kúpiť kozmetiku v balení s dávkovačom, pretože má menej styku so životným prostredím ako v banke. " Ďalšie užitočné informácie o podmienkach skladovania kozmetiky nájdete tu.

Prečo by ste nemali používať expirovanú kozmetiku

Je lepšie zbaviť sa nádoby zo smotany, ktorej platnosť je platná, bez ľútosti, nezáleží na tom, či ste ju vytlačili alebo nie. "Po určitom čase (na balení je uvedený formát dátumu: mesiac / rok) sa mení chemické zloženie kozmetického výrobku a zlúčeniny, ktoré sú škodlivé pre pokožku, môžu vzniknúť," hovorí Angela Tim. - Je pravdepodobné, že váš obľúbený krém, maska ​​alebo sérum sa stane zdrojom rôznych nebezpečných infekcií, pretože sa stanú živným médiom na reprodukciu húb, mikro-roztočov, baktérií (streptokokov, E. coli). Použitie takejto kozmetiky ľahko povedie k podráždeniu, odlupovaniu, akné, alergickej dermatitíde, dokonca aj všeobecnej intoxikácii. Najmä ak je koža citlivá a náchylná na alergie. "

Ak sa to však nestane, z kozmetiky s vypršanou dobou trvania bude malý zmysel. Aktívne zložky (aktíva) - látky krehké a krehké. Áno, fungujú dobre, ale nie dlho. Napríklad, ak sa uvádza, že krém je vhodný na použitie do dvoch rokov, bude najúčinnejší iba počas prvých troch mesiacov od dátumu výroby, a ak bude pol roka, potom to bude asi 30 dní. Pri nákupe kozmetiky je lepšie, aby sa nádoby, ktoré sa nachádzajú na poslednej línii, lepšie, a nie tie, ktoré sú v prvom rade na stojane. Zvyčajne, na samom okraji regálov odhaliť finančné prostriedky, ktorých platnosť už nie je skvelé.