Naučte sa: hlavné typy jogínov. Časť 1

Každý z nás stojí na rohoži s rôznymi cieľmi, a dokonca aj v štandardných asánoch dáva svoj vlastný zmysel. To všetko nám umožňuje klasifikovať nejakým spôsobom. Hovoríme o typoch jogínov a ponúkneme, aby sme určili, ktoré z nich ste, aby ste mohli najlepšie vybudovať svoju prax.

Každá "typológia" praktizujúcich je veľmi podmienená: každý z nás je jedinečný, je zbytočné merať hĺbku osoby s vládcom. Avšak na základe pôvodných indických textov, znalostí o Ayurvede a skúsenostiach moderných učiteľov je možné odvodiť niektoré rozlišujúce znaky jedného alebo druhého praktického lekára. Štyri najbežnejšie klasifikácie jogínov. Dnes o nich povieme dve.

Typy jogínov: "slabé", "mierne", "horlivé", "horlivé v najvyššej miere"

Táto klasifikácia ponúka "Siva Samhita", starodávny indický text o klasickej jogy, ktorý je jedným z najdôležitejších a najkomplexnejších zdrojov. V tomto pojednaní je hlavným kritériom pre typológiu praktizujúcich ich stav mysle a osobné charakteristiky. Požiadali sme odborníkov, aby sa zamysleli nad touto témou.

* Slabé. "Sú to ľudia s nestabilnou psychikou, ktorí sa nemôžu sústrediť," hovorí Yaroslav Avdiev, inštruktorské kurzy na školskom štúdiu YogaMind. - Majú tendenciu byť rozptýlení, majú dosť toho, čo sa nazýva zámer v jogy. Ale existuje smäd po nekonečných radostiach. Týchto ľudí je ťažké pravidelne trénovať. "

Na čo sa sústrediť? Na mantra jóga a úvodné kurzy pre začiatočníkov.

* Mierne. "Takíto ľudia žijú v nameranom živote, nie sú veľmi aktívni, ale zároveň ich sféra je veľmi široká," hovorí Jaroslav Avdiyev. "Zdá sa, že ich prax je pasívna - dynamické asány ich nezabudnú, ale vo vnútri majú veľa duševnej práce, študujú texty a uvažujú."

Na čo sa sústrediť? Podľa textov Shiva-samhity sú títo študenti lepšie zapojení do Laya Yoga.

* Žiarlivý (horúci). Títo ľudia sú veľmi vášniví, cieľavedomí, nadšení a emocionálni. "Ukazujú vodcovské schopnosti, trpezlivosť, ale zároveň majú tendenciu uplatňovať rovnaké pravidlá a opatrenia pre seba aj pre ostatných," dodáva Yaroslav Avdiev. A majú relevantnú prax: intenzívnu, zameranú na dosiahnutie konkrétneho cieľa.

Na čo sa sústrediť? V triede hatha joga a relaxačné praktiky.

* Zvratný do najvyššej miery (veľmi horúci). "Spravidla sú veľmi zameraní, rozvíjajú sa nezávisle, nemajú zbytočné zámery a aktivity," hovorí Jaroslav Avdiev. "Sú veľmi viditeľné, sú vodcami, ich nadšenie je ľahko prenesené na iných."

Na čo sa sústrediť? Shiva Samhita schvaľuje všetky triedy jogy pre nich (mantra jóga, laya joga, hatha joga, raja joga). Je dôležité nezabudnúť na zmiernenie.

Moderní odborníci neodporúčajú túto klasifikáciu doslovne. "Napriek tomu nie sú to samostatné typy študentov, ale skôr vývojové štádiá praktizujúcich. A je to len postupné prechádzať všetkými a prísť k vnútornej harmónii, "zhrnuje Jaroslav Avdiev.