Alena Mordovina o tom, ako vytvoriť osobnú prax

Som podporovateľom každodenných aktivít. Je oveľa efektívnejšie študovať každý deň najmenej 15-20 minút, ako dvakrát týždenne po dobu 1,5 hodiny. Vytvárať osobnú prax je jednoduché - poviem vám, ako to urobiť.

Ak ste už ovládli základné učenie v učebni s učiteľom, môžete začať osobnú prax. Najlepšie je cvičenie po dobu 15 minút každý deň, práca s problémovými oblasťami tela a za hodinu a pol 2-3 krát týždenne, ktoré vykonávajú komplex pre všetky svalové skupiny. Môžete to urobiť kedykoľvek pohodlne, ale nie skôr ako 2-3 hodiny po jedle.

Najťažšou vecou v osobnej praxi doma je nájsť čas, nútiť sa rozširovať koberec a začať s pohybom. Ak sa vám podarilo urobiť túto prvú ťažkú ​​akciu, všetko ostatné sa ukáže oveľa jednoduchšie a čas na koberec bude preletieť.

Ak nemáte krásny svetlý koberec a podobu inštruktora, nie je to dôvod na zrušenie tréningu. Aj keď vôbec nie je koberec - urobí dlhý froté uterák. Taktiež neodkladajte cvičenie "do pondelka". Existuje jedna teória a moje skúsenosti to potvrdzujú: "Ak ste nezačali plánovanú akciu do 70 hodín, potom s najväčšou pravdepodobnosťou to nikdy nebudete robiť".

Dvakrát za týždeň urobte 1-1,5 hodín toho, čo sa vám páči - aerobik, pilates, jóga alebo akúkoľvek inú aktivitu. A venujte denné triedy, aby ste pracovali s problémovými oblasťami tela. Napríklad máte zlomenú držanie tela. Pomocou materiálov z môjho blogu môžete určiť typ porušenia, vybrať súbor cvičení, ktorý potrebujete, a vykonať ho denne. Cvičenia v komplexe môžu byť mierne zmenené, ale zaťaženie svalov by malo zostať rovnaké.

Ak cvičíte ráno, je lepšie vybrať si dynamické cvičenia ako sukshma-vyayam (budem ich popísať vo svojom blogu čoskoro) alebo komplex Surya Namaskar a nútené typy dýchania (Bhastrika a Kapalabhati). V rannom komplexe je lepšie urobiť viac deformácie: aktivujú sympatický nervový systém, pomáhajú prebudiť a rozveseliť.

Ak cvičíte vo večerných hodinách, zahrňte do praxe silové asány, asány na zlepšenie flexibility a ohýbania. Na konci triedy vykonajte obrátené pózy a shavasanu. Vo večerných dýchacích technikách stojí za to robiť nadi shodhanu a chandra bhedanu. Všetky tieto postupy (s výnimkou moci predstavujú) ovplyvňujú parasympatický nervový systém, čo vám umožní utišiť sa a ľahko zaspať.

Buďte opatrní pri naťahovaní. Dokonca aj keď chcete od detstva sedieť na rozštiepoch, nemali by ste si od samého začiatku rozťahovať svaly. Postupujte postupne. A čo je najdôležitejšie - nemôžete nahrať svaly bez toho, aby ste ich prvé vykurovali, hrozí im zranenie. Ak vytiahnete sval, nebudete s ním môcť pracovať najmenej jeden mesiac, dokonca ani s drogovou liečbou, a niekedy môže proces úplného zotavenia trvať roky. Preto počas tréningu musíte byť veľmi pozorní voči pocitom v tele a určite vykonávať zahrievací alebo otepľovací komplex, napríklad.

Odporúčam vykonať akúkoľvek asanáciu najprv 4 až 8 krát v pomalej dynamike (zadajte pozíciu a opustite ju), aby ste zahrili svaly. Potom prejdite na statické zaťaženie: starostlivo zarovnajte pózu, cíťte, ako fungujú svaly, počúvajte svoje pocity.

Ak máte cvičenia s dychom, ktoré drží pri výdychu (sú tiež v jogy, napríklad uddiyana bandha a bodyflex), musíte najprv ovládať techniku ​​cvičení bez spojenia špeciálneho dýchania.

Ak pocítite ťažkosti počas tréningu (napríklad závrat, nevoľnosť), zastavte, ležte na chrbte a odpočívajte. Ovládajte dýchanie, dávajte pozor na inhaláciu a výdych.

Začnite práve teraz a tešte sa s vami!

Užitočné odkazy:

Videohovory "Yogalates" a "Pilates" s Alenou Mordovinou vo fitness video knižnici klubu "LIVE!".

Zaregistrujte sa na víkend "Tajomstvo plochého žalúdka a zdravý chrbát" s Alenou Mordovinou v regióne Moskvy v dňoch 14. - 16. septembra v sekcii "Aktívny oddych".

Registrácia v jogovej turné "Životný scenár: reštart" s Alenou Mordovinou do Arménska 27. septembra - 3. októbra v sekcii "Aktívny oddych".