Ako sa unaviť v práci

Pre ľudí, ktorí strávia v kancelárii 8-10 hodín denne, sa zdá, že večerná únava je prirodzená a nevyhnutná. Medzitým to často nie je spôsobené samotnou prácou, ale sprievodnými faktormi, s ktorými je možné a potrebné bojovať. Študovali sme psychologické príčiny únava kancelárie.

"Pracovať, žiť, nežiť žiť, pracovať" je princíp, ktorý by si mnohí vrátane mňa chceli riadiť. Ale prekvapením, opakovanie tejto mantry mi nebráni opustiť úrad veľmi unavený. A samozrejme, tipy ako "vložte hrniec s fialovou vedľa počítača" nepomáhajú v boji proti únavu a stresu, Skúšaním a omylom, ako aj pozorovaním a analýzami som sa naučil vyrovnať sa s únavou a chcel sa s vami podeliť o svoje myšlienky.

Takže najprv dôvody.

- Príliš vážna práca, Kráčame po kanceláriách s prísnym pohľadom, nie sme vtipkoví, unavíme. Mike Vick, veľký obchodník, ktorý napísal knihu "Fun is Good. Ako zostať radosťou v práci, "povedal, že takýto prístup je nesprávny. "Ak je práca pre vás zábavná, potom sa nám to páči. A potom sa s tým lepšie zaobchádzate a nebudete unavení, - vysvetľuje Mike. "Závažnosť je však potrebná iba pre pocit vlastnej hodnoty."

- Napätie v tíme. Ako hovorí Dalajláma XIV vo svojej knihe Umenie šťastia pri práci, všetci ľudia podvedome hľadajú šťastie, priateľstvo a harmonické vzťahy. A keď sa v práci vyskytujú mikrokonflikty, človek cíti nepohodlie a snaží sa ho odstrániť, čo zohráva leva podiel času a energie.

- Nedostatok slobody prejavu. Toto sa vzťahuje na vyjadrenie nápadov a vyjadrenie emócií. "Ak nevyjadrujeme naše pocity a myšlienky, energia v nás stagnuje," hovorí Alexander Gusev, inštruktor klubu "LIVE!" na kundalini jogu. "Nakoniec to vedie k únave a depresii."

- Nedostatok pohybu. Taliansky vedec Angelo Mosso v 19. storočí dokázal, že svalová únava sa hromadí počas duševnej únavy. Požiadal ľudí, aby zvážili záťaž pred a po duševnej práci. Takže po intenzívnej reflexii sú ľudia výrazne slabší.

Je možné zvládnuť príčiny únavy v kancelárii, ale to si vyžaduje určitú odvahu. Je to odvaha - v skutočnosti je pre nás často desivé nechať sa smiať, vyjadrovať sa a mať odpočinok počas práce. Budem s vami zdieľať niekoľko nápadov, ako sa vyhnúť únavu.

- Vytvorte zoznam pneumatík, ktoré najviac pracujete. Vedľa každej položky napíšte jeho opak. Napríklad: "Bol som unavený sedieť pri stole celý deň" - "Chcem chodiť po ulici alebo okolo kancelárie". Takže pochopíte, čo skutočne nemáte v práci.

- Snažte sa neprijímať prácu príliš vážne. Keď sa vám zdá, že sa všetko zrúti, keď šéf na vás kričí a vy ste na pokraji kolapsu, jednoducho zastavte a premýšľajte: čo je najhoršia vec, ktorá sa môže stať? Bude niekto zomrieť alebo vás bude vážne zasiahnuť? Ak nie ste ambulantný lekár a nie zamestnanec ministerstva pre mimoriadne situácie, môžete sa s najväčšou pravdepodobnosťou trochu uvoľniť.

- Naplánujte niečo pekné na večer. Ak po práci urobíte svoju obľúbenú vec - vymýšľať večný stroj, zvládnuť nové povolanie, stelesniť starý sen - jednoducho sa nechcete upokojiť uprostred dňa.

- Počas obeda sa snažíme odviesť pozornosť od kancelárskych záležitostí., reštartujte, urobte niečo pekné. Napríklad, ak chcete nakresliť, môžete si vytvoriť pár náčrtov, ak máte rád počúvanie jazzu, môžete si večerne vychutnať slúchadlá.

- Ak ste naštvaný stráviť svoj deň na prázdnych starostiach, analyzujte svoj život vo všeobecnosti, Robíte niečo, čo vám poteší? Ak nie, musíte premýšľať o zmene.

- Ak tvoriví ľudia musia robiť veľa rutinnej práce, ich tvorivé sily sú postupne vyčerpané. Julia Cameronová, autora The Way of the Artist, radí raz týždenne urobiť malé "kreatívne dátumy", Napríklad ísť do divadla sám alebo ísť na photowalk. S ich pomocou budete schopní doplniť ponuku tvorivých síl a neobvyklých nápadov.

- "Pokúste sa pochopiť ľudí, ktorí vytvárajú napätú atmosféru v tíme, - radí Dalajlámu XIV vo svojej knihe Umenie šťastia pri práci. "A potom ich budete mať sympatie a hnev zmizne." Tibetský vodca tiež odporúča otvorene diskutovať o ťažkostiach a skúsenostiach so svojimi kolegami, čím s nimi udržiava dôverný vzťah.

Mimochodom, slovo "práca" je už nejakým pesimizmom, nie? Možno by ste mali zavolať prácu ako "obľúbenú vec"? Napríklad: "Zlato, šiel som robiť to, čo som miloval, prídem na sedem." No, je lepšie, aby práca bola naozaj príjemnou okupáciou, z ktorej nie je možné unaviť.

A ako sa vyrovnávate s únavou v práci?